nefes.gen.tr https://www.nefes.gen.tr Nefes, Nefes Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, nefes.gen.tr Tue, 17 Nov 2015 00:00:00 +0000 Fri, 24 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Nefes Darlığı Nasıl Geçer https://www.nefes.gen.tr/nefes-darligi-nasil-gecer.html Wed, 17 Oct 2018 12:05:27 +0000 Nefes darlığı nasıl geçer; Genellikle insanların çoğunluğunda ömürleri boyunca bir kerede olsa nefes kesilmesi veya nefes darlığı gibi sorunla karşı karşıya gelmiştir. Nefes darlığı çoğunlukla kalp hastalıkları ya da Nefes darlığı nasıl geçer; Genellikle insanların çoğunluğunda ömürleri boyunca bir kerede olsa nefes kesilmesi veya nefes darlığı gibi sorunla karşı karşıya gelmiştir. Nefes darlığı çoğunlukla kalp hastalıkları ya da soğuk algınlığı sebebiyle oluşmaktadır. Kişide oluşan solunum sisteminden kaynaklı hastalıklar ile gerçekleşen nefes darlığı göğüste basınç oluşmasına sebep olabilir. Oluşan göğüsteki tıkanıklıktan dolayı akciğerlere oksijen akışının sağlanmamasına sebep olur.  Bu olayın oluşmasının temel sebebi alerji, enfeksiyon, bakteri, yabancı cisim ya da virüs kaynaklı olabilir. Nefes darlığı nasıl geçer diye düşünmeden evvel nefes darlığının nedenlerini inceleyelim.

Nefes darlığı nedenleri; 

Bronşit, astım, soğuk algınlığı, grip, özofagus, pnömoni, mide reflü, akciğer kanseri, kistik fibrozis, aşırı kilo, sigara, psikolojik etkinler, akciğer ödemi, hava alerjisi, kalp sorunlarıdır.

Nefes darlığının belirtileri; 

Nefes darlığı, burun akıntısı, öksürük, göğüs ağrısı, hırıltı, hızlı nefes almak, baş dönmesi, balgamda kan, göğüste rahatsızlık, gürültülü nefes alma. Nefes  darlığı göğüs tıkanıklığı ile beraber bazı hastalıklarda gösterdiği belirtiler ise titreme, kırıklık, vücut ağrısı, ateştir.

Nefes darlığına iyi gelen yöntemler;

Beslenme düzeni: Zatürre ve grip gibi rahatsızlıklarda kişinin bağışıklık sistemini güçlendirilmesi gerekir. Kişi beslenmesinde bol bol E ve C vitamini alması lazımdır. Bu vitaminleri içerisinde bulunduran besinler mukusun azalmasına yardımcı olur. Vücuttaki balgam üretimini azaltır. Ayrıca süt ürünleri ve sütten uzak durmalıdır. Bu tarz ürünler daha fazla balgam oluşmasına sebep olur. Mukusu azaltan en iyi besinler ise kereviz, soğan ve sarımsaktır.

Tavuk çorbası: Göğüste oluşan tıkanıklık sorunu giderebilmek için tavuk çorbası tüketilebilir. Yapılan sıcak çorba akciğerlerde oluşan iltihabı azaltır. Ayrıca çorbanın içerisine biraz karabiberde ekleyebilirsiniz.

Ada çayı: Şifa kaynağı olan ada çayı bütün üst solunum yolları rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

Bal ve limon: Bal özellikle en iyi öksürük kesicilerden sayılmaktadır. Bir tatlı kaşığı bal tüketebilirsiniz. Bir bardak ılık suyun içerisine de balı karıştırarak içebilirsiniz. Bal öksürüğü azaltır ve tıkanıklığın azalmasını sağlar.

Kahve tedavisi: Astım krizi ve öksürükten  kaynaklı olan nefes darlığından dolayı oluşan acıyı hafifletmesi için bir kahve içebilirsiniz. Özellikle kafeinsiz kahve tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi fazla olan kafein kalp hızını ve basıncını arttırabilir.

Bal ve biber: Kişide kalın balgam oluşumunu dağıtmada oldukça yarar sağlamaktadır. Özellikle solunumu rahatlatır. Balın içerisine yarım çay kaşığı toz karabiberi ekleyin ve hamur halini alana kadar karıştırın. Gün içerisinde en az üç kere tüketilmelidir. 

Zencefil: Antibakteriyel ve analjezik özelliği bulunmaktadır. Solunum yollarında oluşan iltihapların azalmasına yardım eder. Soğuk algınlığı sebebi ile oluşan  öksürük krizlerinde zencefilli şeker tüketilebilir. Zencefilli çayın içine bal ekleyerek tüketir iseniz göğüs tıkanıklığı ve boğaz enfeksiyonun giderilmesinde yardımcı olur.

Okaliptüs yağı: Nefes darlığı nasıl geçer derseniz okaliptüs yağı da bu konuda yardımcı olmaktadır. Analjezik ve antibakteriyel özelliği bulunmaktadır. Buhar uygulamasında suyun içerisine 3-4 damla okaliptüs yağı damlatın. Sıcak sudan çıkan buharı teneffüs ile içinize çekin. Gün içerisinde iki defa bu uygulaması yaparsanız daha hızlı sonuç alabilirsiniz.
]]>
Burundan Nefes Almak https://www.nefes.gen.tr/burundan-nefes-almak.html Wed, 17 Oct 2018 15:50:31 +0000 Burundan nefes almak, Nefes alıp verirken burnumuzu mu yoksa ağzımızı mı kullanmamız gerektiği merak edilen bir sorudur. Doğumdan sonra ağlamamız ile birlikte karşılaştığımız pek çok etken bizim gelecekte nasıl solun Burundan nefes almak, Nefes alıp verirken burnumuzu mu yoksa ağzımızı mı kullanmamız gerektiği merak edilen bir sorudur. Doğumdan sonra ağlamamız ile birlikte karşılaştığımız pek çok etken bizim gelecekte nasıl solunum yapacağımızı belirler. Birçoğumuz ağızdan alınan nefesle daha çok oksijen alınabildiğini bile düşünebiliriz. Ağız solunumu zararsız ve selim bir durum gibi görünmesine karşın, aslında en doğal ve en uygun solunum şekli burundan nefes almaktır.

Burun yalnızca akciğerlere giden bir kanal vazifesi görmez, bununla birlikte içinde geçen havanın standardize edilmesi ve gelen havanın özellikleri ne olursa olsun onu akciğerler için ideal forma dönüştürme görevini de üslenir. Bu faaliyet esnasında havayı süzer, temizler, etler vasıtasıyla havayı 36 santigrad dereceye getirir, ayrıca havanın nem sdengesini de ayarlayarak %100 doygunluğa ulaşmış nemli bir havanın akciğerlere geçişini sağlar. 

Bir insan günde ortalama 30.000 kez solur. Bu kadar sık tekrarlanan bu hareket ile birlikte 15 litre civarında hava solunur. Alınan bu hava içerisinde vücuda giren  bakteri, toz ve alerjenler birçok hastalığa sebep olabilir. Eğer bu zararlılar ağızdan nefes almak yoluyla vücuda alınırsa akciğerdeki hava keseciklerinden (alveol) temizlenmeleri 60-120 gün arasında sürer. Ancak eğer bu hava burundan nefes almak yöntemiyle vücuda alınırsa bu zerreciklerin burundan temizlenmesi yaklaşık 15 dakika sürer.  

Burundan nefes almak ile hava içerisinde bulunan su molekülleri burun içindeki küçük kıllarda ve burun içi derisi üzerinde tutulur. Ancak solunumu Ağızdan nefes alıp verme yöntemiyle yaptığımız zaman vücuttan Co2 ile birlikte nem kaybı gerçekleşir ve bu durum sıvı kaybına yol açar.

Burundan nefes almak yerine ağızdan nefes alındığı takdirde yutak ve damak kısımları sürekli kuru olacağından, bu kişilerin grip ve üst solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıkları daha uzun ve ağır şekilde sürmektedir. Bu durum hayat kalitesini ve iş konsantrasyonunu bozmaktadır. 

Burundan Nefes Almak Faydaları

 • Burundan kaynaklanan uyku apnesi (uykuda ani nefessiz kalma) sendromunu önler.
 • Kaliteli bir uykuya imkan sağlar.
 • Ağız ve boğaz kuruluğunu giderir.
 • Ağız-Yüz kaslarının koordineli, çalışmalarını sağlar, 
 • Diş ve çene problemleri gibi bozukluklar daha az rastlanır.
 • Ağız kokusunu ciddi oranda azaltır..
 • Akciğerlerin havadan kaynaklı kirlilikten korunmasına yardımcı olur.
 • Akciğer ve boğaz enfeksiyonlarının oluşum sıklığını azaltır.
 • Astım hastalarında atak oluşum sıklığını azaltır.
 • Akciğerlerin hava kapasitesi artar.
 • Horlamayı büyük ölçüde azaltır.
 • Vücudun solunum kaynaklı sıvı kaybını azaltır
 • burundan nefes almak ile hava daha yavaş verilebildiğinden, hava akciğerde daha uzun süre kalır, bu sebeple kan daha fazla oksijeni içine alır. Bunun sonucu olarak ise  Kandaki oksijen oranını yükseltir 
 • Ağız ve boğaz kuruluğunu önler, nemlendirir.
 • Vücudun bağışıklığını arttırır.

]]>
Nefes Darlığına Ne İyi Gelir https://www.nefes.gen.tr/nefes-darligina-ne-iyi-gelir.html Thu, 18 Oct 2018 04:51:06 +0000 Nefes darlığına ne iyi gelir, Nefes darlığı kişinin nefes alıp vermekte zorlanmasıdır. Nefes darlığı ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Kan içinde oksijen azlığı nefes darlığına sebep olmaktadır. Nefes Nefes darlığına ne iyi gelir, Nefes darlığı kişinin nefes alıp vermekte zorlanmasıdır. Nefes darlığı ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Kan içinde oksijen azlığı nefes darlığına sebep olmaktadır. Nefes darlığı ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. 

Nefes darlığına ne iyi gelir 

Diyaframdan Nefes Alma; Nefes darlığı yaşayan bireyler diyaframdan nefes almaya çalışmalıdır. Diyaframdan nefes almak isteyen kişi sırt üstü uzanıp ellerini karnının üzerine koymalı ve kaslarını gevşetmelidir. Burnundan derin nefes alınarak ciğerlere hava doldurulmalıdır. Birkaç saniye kadar nefes tutulduktan sonra ağızdan yavaş yavaş nefes verilip, akciğerler tamamen boşaltılmalıdır. Bu uygulama 5-10 dakika boyunca tekrar edilmelidir. Bu nefes egzersizinin günde 2-3 kez yapılmasında fayda vardır. 

Siyah Kahve; Nefes darlığı yaşayan kişiler siyah kahve tüketmelidir. Bir fincan siyah kahve nefes darlığı için faydalı olur iken, kahvenin içeriğinde bulunan kafein sayesinde solunum kası yorgunlukları azalır ve hava yolu fonksiyonlarının iyileşmesinde de etkili olur. Günde 1-2 fincan kadar siyah kahve tüketilmelidir. Ancak günlük kahve tüketimine dikkat edilmeli, aşırıya gidilmemelidir. 

Buhar Soluma; Buhar soluma da nefes darlığına iyi gelen yöntemlerden biridir. Bir kaba koyulan sıcak suyun içerisine nane esansı koyularak nefes darlığı yaşayan birey bir havlunun yardımı ile başını örtüp başını içi sıcak su dolu kaba doğru eğmelidir. Kişi buharı içine çekerek birkaç dakika boyunca derin nefes almalıdır. 

Nefes darlığına ne iyi gelir, bitkisel yöntemler nelerdir 

Zencefil; Nefes darlığına iyi gelen doğal yöntemlerden biri zencefildir. Zencefil balgamı söktürür. Yine zencefil göğüs, burun tıkanıklığının giderilmesinde etkili olurken mukus salgısının azalmasını da sağlamaktadır. 

Pancar; Nefes darlığına iyi gelen bitkilerden biri de pancardır. Orta boy sahip bir pancar, 2 havuç, avuç dolusu ıspanak ve yarım patatesun suyu çıkarılarak elde edilen bu karışım günde bir defa içilir ise kısa zamanda faydası görülecektir. Bunun dışında 2-3 tane kabukları ile fırına verilen pancarın tüketilmesi de nefes darlığına iyi gelmektedir. 

Rezene; Rezene de nefes darlığına iyi gelen bitkiler arasındadır. Bir fincan sıcak su içerisine bir çorba kaşığı rezene tohumu ilave edilip ağzı kapatılarak 10 dakika kadar beklenilmelidir. Rezene demlendikten sonra süzdürülüp sonra da içilmelidir. Yine bir kaşık kavrulmuş rezene tohumunu çiğnemek de nefes darlığına iyi gelmektedir. 

Keçiboynuzu; Nefes darlığı rahatsızlığında en çok kullanılan bitkilerden biri de keçiboynuzudur. 6-7 adet keçiboynuzu kaynayan suya atılarak yaklaşık 7-8 dakika kadar kaynatmaya devam edilmelidir. Hazırlanan bu karışım süzülüp kavanoza alınmalıdır. Bu keçiboynuzu kürü buzdolabında saklanmalı ve en fazla 3 gün içerisinde tüketilmesine dikkat edilmelidir. 

Öksürük Otu; Öksürük otu da nefes darlığına iyi gelmektedir. İki avuç öksürük otu su içerisine ilave edilerek kaynatılmalıdır. Kaynatılarak elde edilen bu karışımın buharını nefes darlığı yaşayan birey başına bir havlu örterek solumalıdır. 

Bütün bunların dışında nefes darlığı şikayeti olan kişiler düzenli olarak yürüyüş yapmalıdır. Bulundukları oda aşırı sıcak olmamalı ve aşırı sıcak olan odalarda da uyumamalıdırlar. Çok fazla meyve ve sebze tüketilmelidir. Bol miktarda su içilmesine özen gösterilmelidir. Özellikle kış aylarında kuru olan havayı nemlendirmek için havayı yumuşatmak için nemlendirici kullanılmalıdır. Nefes darlığı yaşayan birey eğer sigara kullanıyor ise mutlaka sigarayı bırakmalı, sigara dumanından ve kirli havadan uzak durmalıdır. Ağır yemekleri yemekten mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Nefes darlığı yaşayan kişiler sandalyede oturur iken dik durmaya ö]]> Nefes Darlığı Kalp Sıkışması https://www.nefes.gen.tr/nefes-darligi-kalp-sikismasi.html Thu, 18 Oct 2018 19:56:30 +0000 Nefes darlığı kalp sıkışması; Kalp tüm canlıların hayat merkezidir. Vücudumuza oksijen ve besini iletmek için kanı pompalar. Kalp hastalıkları günümüzün en önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Kal
Nefes darlığı kalp sıkışması; Kalp tüm canlıların hayat merkezidir. Vücudumuza oksijen ve besini iletmek için kanı pompalar. Kalp hastalıkları günümüzün en önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Kalp hastalıkları belirti vermeden sessizce ilerleyebilir ve kalp krizi olarak sonuçlanabilir. Kalp hastalıkları belirti verdiğinde ise, göğüste ağrı, kalpte çarpıntı ve en önemlisi nefes darlığı olmaktadır. Tansiyon yüksekliği, sigara içimi, yüksek kolestrol, obezite, diyabet, hareketsiz yaşam stili kalp hastalığı riskini arttırır. Obezite ve yüksek kolestrol yüksekliği oranlarının artması sonucunda son zamanlarda kalp hastalıklarında artış olmaktadır.
Kalp sıkışmasının belirtileri nelerdir
Kalp sıkışması kalp hastalıkları ve damar hastalıklarının belirtisi olabilir. Bu nedenle kalp sıkışması durumlarında nedenleri bilinse de bilinmese de muhakkak müdahale edilmesi gerekir. Genelde kalp sıkışması yetersiz oksijenden dolayı meydana gelmektedir. Bu olay kişilerde soruna neden olmaktadır. Bu durumda kalbe giden oksijen, herhangi bir tıkanma ya da farklı nedenlerden dolayı azalmakta ve kalpte sıkışma, ağrı gibi durumlara neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı kalp sıkışması sonucu kişilerde göğüste ağrı ve nefes darlığına sebep olmaktadır. Kalp sıkışması sigara içenlerde damar tıkanıklığına bağlı olarak çok daha fazla oranda görülür. Kalp sıkışması bu etkenlerden dolayı, merdive çıkıldığında, yorgunluk halinde, fiziksel aktivitelerde ve egzersizlerden sonra kalp daha da yorulur. Kişinin yorulan kalbi daha da zorlandığı için kalp sıkışması durumu yaşayabilir.
Kalp sıkışması bazen kişilerin aşırı stres ya da heyecan halinde de gerçekleşebilir. Kalp sıkışması yaşayan kişiler, bu durumda kendisini dinlendirmesi ve kıyafetlerini biraz gevşetmesi ile rahatlayabilir, sıkışma hafifleyebilir. 
Nefes darlığı neden olur
Nefes darlığı özellikle ileri derecede kalp hastalıklarının belirtilerinin arasındadır. Nefes darlığı hastalığın ciddiyetini gösterir. Nefes darlığı, kalp damar tıkanıklığı ya da kalp kapak hastalığından kaynaklanabilir. 
Kalp damar hastalığında hastalar kalp hastalığını, nefes darlığı şeklinde hissedebilirler. Kalp yetersizliğinde ise, kalp akciğerlerden kanı çekme görevini tam olarak yapamamaktadır. Bu sebepten dolayı akciğerlerde ki basınç yükselmektedir. Bu da damar içinde ki serum kısmının damar dışına çıkmasına sebep olmaktadır. Bu sıvı hava alışverişi yapan hava keseciklerini doldurur ve akciğerlerde oksijen alışverişini engeller. Bu nedenle de nefes darlığı oluşmaktadır. Ayaklarda şişlikte belirtilerin arasındaysa bu durum kalp yetersizliğini işaret etmektedir. 
Nefes darlığı kalp sıkışması kalp hastalıklarının belirtileri arasında olmaktadır. Nefes darlığı eforla artıyorsa, çarpıntı ve sıkışma hissi varsa, göğüs ağrısı ortaya çıkmışsa kalp hastalığı olma ihtimali çok yüksektir. Fazla vakit kaybetmeden en yakın kalp ve damar uzmanına başvurmanız gerekmektedir.
]]>
Uykuda Hızlı Nefes Alıp Verme https://www.nefes.gen.tr/uykuda-hizli-nefes-alip-verme.html Fri, 19 Oct 2018 02:06:58 +0000 Uykuda hızlı nefes alıp verme, genellikle birçok kişinin sıklıkla karşı karşıya kaldığı durumlar arasında yer alır. Bu durum bazen oldukça yoğun bir şekilde yaşanırken bazı durumlarda ise ara ara kendini gösterme gereği Uykuda hızlı nefes alıp verme, genellikle birçok kişinin sıklıkla karşı karşıya kaldığı durumlar arasında yer alır. Bu durum bazen oldukça yoğun bir şekilde yaşanırken bazı durumlarda ise ara ara kendini gösterme gereği duymaktadır. Nefes, insanın normal olarak atmosferdeki havanın doğal yollarla ağız ve burun aracılığı ile akciğerlere doğru alınıp geri verilmesi olayıdır. Her nefes ortalama beş yüz mililitre kadardır. Normal şartlarda nefes alıp vermek ile vücudumuzun yeterli miktarda oksijen ihtiyacını olabildiğince karşılamış oluruz. Oksijen direk olarak akciğerlerden kanımıza geçiş yapar. Kanımız ilk olarak akciğerlerde uygun koşullarda temizlenir. Akciğerlerden doğrudan gelen kan direk olarak kalbe girer ve kalpten normal yolla vücuda doğrusal boyutta pompalanır. Vücut içerisinde bulunan hemoglobinlere bağlanarak taşınma işlemini oksijen yapmaktadır. Hemoglobin vücuttaki dokuya ihtiyacı olan oksijeni uygun yolla bırakır. Normal şartlarda nefes almak oldukça aktif bir olay olarak kabul edilir. Nefes alırken tüm solunum kasları çalışır duruma gelir ve havanın akciğerlere dolmasını sağlar. Nefes vermek ise oldukça pasif bir olay olarak kabul edilir. Çünkü nefes direk olarak kendiliğinden dışarı çıkar. 

Hızlı nefes alıp verme, vücudun oksijen eksikliği durumunda direk olarak ortaya çıkar. Vücudun dokularına giden oksijen azaldığı zaman reseptörler bunu direk olarak hızlı bir şekilde algılar solunum merkezine daha hızlı tempoda nefes alıp vermek için uyarı bildirimi gönderir. Bunu algılayan merkez ise akciğerleri uyarır ve bu koşullarda hızlı nefes alıp verme işlemi gerçekleşir. Aslında hızlı nefes alıp verme olayı normal şartlarda bazı olaylara bağlı olarak gerçekleşir. Bunlara örnek verilecek olursa, egzersiz sırasında, akut astım atağı olanlarda,demir eksikliği anemisi, pulmoner enfeksiyonu, pulmoner tromboemboli, pnomotoraks, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, yabancı birim aspirasyonu, metabolik asidoz gibi birçok farklı sebeplere bağlı olmakla birlikte uyku halinde iken hızlı nefes alıp verme durumu da görülmektedir. Uykuda hızlı nefes alıp verme durumu bazen bazı hastalıkların habercisi olabildiği gibi bazende stresli geçen dönemlerin uyku halinde iken nefes alıp vermeye yansıması olayı olarak bilinmektedir. Uyku sırasında iken kişi bu durumla çok sık karşı karşıya kalıyor ise uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. 

Uykuda hızlı nefes alıp vermeye etki eden faktörler
 • Kişi gün içerisinde iken oldukça yoğun bir tempo halinde olduğundan dolayı uyku halinde iken bu durum kendini göstermeye başlar ve hızlı nefes alıp verme olayı gerçekleşebilir
 • Uyku halinde iken görülen bazı rüya ve kötü kabuslarda hızlı nefes alıp vermeye neden olan faktörler arasında yer alır
 • Normal kilo endeksinin üzerinde olan şişman insanlarda bu durum oldukça sık görülmekte ve kalp probleminin başlangıcı olarak bilinmektedir
 • Akşam yatmadan önce yenilen ağır yağlı yemekler ve tatlılar uyku halinde iken hızlı nefes alıp vermeye sebebiyet vermektedir
 • Sürekli olarak kullanılan ağır dozda ilaçlar ve sürekli devam eden kronik rahatsızlıklar da sebep olmaktadır.
 • Psikolojik olarak sorun yaşayan kişilerde ve olaylardan çok fazla etkilenen kişilerde bu durum oldukça sık görülmektedir
 • Çocuk yaşta geçirilen bazı korkunç olaylar ilerleyen yaş dönemlerinde uyku halinde iken hızlı nefes alıp vermeye neden olurlar.


]]>
Nefes Darlığı Hastalığı https://www.nefes.gen.tr/nefes-darligi-hastaligi.html Fri, 19 Oct 2018 13:30:11 +0000 Nefes darlığı hastalığı, başka hastalıkların belirtisi olabileceği gibi kendi başına da ayrı bir hastalık olma ihtimali oldukça yüksektir. Kişilerde solunum ritminin giderek artması veya çoğalması şeklinde kendini göster Nefes darlığı hastalığı, başka hastalıkların belirtisi olabileceği gibi kendi başına da ayrı bir hastalık olma ihtimali oldukça yüksektir. Kişilerde solunum ritminin giderek artması veya çoğalması şeklinde kendini göstermeye başlar. Bu hastaların bronşları daraldığından dolayı, genellikle nefes alıp vermeleri yeterince gelmiyormuş hissine kapılarak daha hızlı nefes alıp vermeye başlarlar. Nefes darlığı olan kişiler nefes alıp verirken hırıltılı bir şekilde ses çıkarırlar. Kişinin bu hastalığa yakalanıp yakalanmadığını anlamak için, hastanın uzman bir doktor tarafından dikkatlice dinlenmesi gerekir. Ayrıca fiziki bir muayene olması, devamında gerekli olan akciğer solunum testlerinin yapılması, kişiye özel egzersiz testleri, akciğer filmi ve oksijenle birlikte karbondioksit testlerinin ayrıcalıklı olarak yapılması gerekir. Buna benzer işlemler sonrasında hastanın nefes darlığına neden olan etkileri ortaya çıkarılır. 

Nefes darlığı hastalığına sebep olan faktörler
 • Kişilerde uzun süredir sigara içilmesi ve alkol gibi bazı bağımlılık yapan zararlı maddelerin kullanılması gibi sebepler etki etmektedir.
 • Gün geçtikçe dünyada giderek artan sanayileşmenin olmasıyla birlikte kirli havayı solumak.
 • Aşırı yağlı yemekler ve çok fazla zararlı yiyecekler tüketmek bu hastalığa sebep olmaktadır.
 • Gün geçtikçe artan kilolar ve hareketsiz yaşam tarzını benimseyen kişilerde görülmektedir. 
 • Düzenli olarak spor yapmadan yaşamını sürdüren kişilerde oldukça sık görüldüğü kanıtlanmıştır. 
 • Sürekli olarak ağızdan nefes alan kişilerde, ilerleyen dönemlerde ciddi rahatsızlıklar meydana geldiği tespit edilmiştir. Çünkü burundan nefes almak burun kılları sayesinde pis havayı filtre etmesiyle daha sağlıklı bir yaşam biçimi sunar. Bu tarz şikayetleri olan kişilerin genellikle kronik hastalığa yakalandıkları için uzun süreli ivedi olarak tedaviye başlamaları gerekir
 • Uzun süreli ağır ilaçlar kullanılması bir diğer etki eden faktörlerdendir.
 • Stres ve üzüntülü olaylarla karşı karşıya kalan kişilerde ilerleyen dönemlerde ruhsal çöküntü olacağından dolayı nefes darlığı hastalığına yakalanabilirler.
Nefes darlığı hastalığı tedavi şekli
Öncelikle hastalığı asıl sebebine göre bu tedavi şekli farklılık gösterir. Solunum yolu hastalığı olduğundan dolayı öncelikle hasta kişinin şehir hayatından uzaklaştırılması gerekir. Hastanın kaliteli bir oksijene ihtiyaç duymasından dolayı hastanın köy gibi bol oksijen içeren yerleşim yerlerine gitmesi gerekir. Çoğu akciğer hastalığına yakalanan hastaların bu şekilde hastalıklarını yendikleri belirtilmiştir. Tedavi süresinde ve ilerleyen dönemlerde hastanın tamamen sigarayı bırakması gerekir. Tedavi süresince sigara içmeyip tedavi bittikten sonra sigaraya tekrar başlayan kişilerde tedavinin hiçbir sonuç vermediği görülmüştür. Bu hastalarda alerjik durumlar olacağından dolayı alerji olunan faktörler tespit edilerek hastaya ona göre yaklaşılmalıdır. Hasta kişinin moralinin oldukça yüksek düzeyde tutulması gerekir. Yaşadığı evde halı gibi toz barındıran ve haşere gibi böceklerden uzak kalınması gerekir. Hasta muhakkak zamanı geldiğinde girip aşısı olması gerekir. Bu tarz yapılan işlemlerin yanı sıra hastaya gerekli ilaç tedavisi uygulanır. Ağrı kesici, İltihap söktürücü gibi ilaçların yanı sıra solunum düzenlemeye yardımcı cihazlar takılabilir. Yapılan bu önlem ve tedavilerin sonunda, hasta kişinin solunumu düzelmiş, rahatlamış olabilir. Fakat bu durum tamamen iyileşmiş anlamına gelmez. Bu tarz tedaviler sadece bazı atakların ortadan kaldırılması için uygulanır. Uzman doktor tamamen iyileşme tamamlandı diyene kadar tedavi bırakılmamalıdır.
]]>
Kronik Nefes Darlığı https://www.nefes.gen.tr/kronik-nefes-darligi.html Fri, 19 Oct 2018 17:14:21 +0000 Kronik nefes darlığı, bir aydan fazla nefes almada güçlük yaşanıyor ise kabul edilir. Nefes darlığı, nefes almada güçlük, derin olarak nefes alma isteği, sık nefes alıp vermek gibi şekillerde görülen solunum yolunda zorlu Kronik nefes darlığı, bir aydan fazla nefes almada güçlük yaşanıyor ise kabul edilir. Nefes darlığı, nefes almada güçlük, derin olarak nefes alma isteği, sık nefes alıp vermek gibi şekillerde görülen solunum yolunda zorluğa neden olan bir hastalıktır. Her türlü olarak solunum yolu güçlüğünü anlatmak için kullanılan bir ifadedir. Adında anlaşıldığı üzere kişinin nefes alıp vermede sıkıntı yaşaması ve bunun bir aydan daha fazla sürmesidir. Normalde bilinçsiz ve habersiz bir şekilde yapılan solunum işlemini, bilinçli ve zorlu bir şekilde, sık sık bir biçimde yapma isteğidir. Kişi kendini boğulacak gibi hisseder. Ve bu nedenle nefes alıp verişini daha hızlı ve daha derin bir şekilde gerçekleştirir. 

Kronik Nefes Darlığının Sebepleri Nelerdir

Kronik nefes darlığının bir den fazla sebebi bulunabilir. Aşırı ve yoğun bir şekilde yapılmış olan fiziksel aktiviteler nefes darlığının başlı başına nedeni olarak öne sürülebilir niteliktedir. Bu tip olarak ortaya çıkan solunum güçsüzlüğü kısa süreli ve geçici olarak görülürler. Fakat bu durum bir aydan daha fazla süreli olarak ortaya çıkarsa nedenleri daha çok dikkate alınmalıdır. Bu durumda kronik nefes darlığı yaşanıyordur. Kronik nefes darlığının en önemli nedeni solunum ya da dolaşım siteminde gerçekleşen sağlık problemleri olabilir. Zatürre astım bronşit gibi sağlık sorunları bu rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Gün içerisinde aşırı spor yapıldığı zaman kişi nefes nefese kalma problemi yaşayabilir. Lakin bu bu sebepler ile yaşanmıyor ise sürekli yaşanıyor ise kronik nefes darlığı şüphesi ile ciddiye alarak alanında uzman olan bir doktora başvurması konusunda fayda görür. 

Kronik nefes darlığı özellikle şu durumlarda izlenmelidir:
 • Dinlenme durumu var iken yaşanan nefes darlığı
 • Uzanır durumda iken yaşanan nefes kesilmesi
 • Alerjen gibi maddelere karşı oluşabilecek olan nefes güçlüğü
 • Göğüs ağrısı ile birlikte ortaya çıkan nefes alma problemi 
 • Yüksek ateş ile ortaya çıkan nefes sıkıntısı
 • İştah kaybı ve beraberinde ortaya çıkardığı istemsiz kilo kaybı
 • Terleme ile birlikte nefes problemi
 • Nefes alırken ıslık ya da hırıltılı nefes alıp vermek
 • Sersemlik ve bayılma hissi ile yaşanıyor olan nefes kesilmesi
 • Ayak ve el bileğinde şişme ortaya çıkararak gelişen nefes darlığı
 • Geçmeyen öksürük ile yaşanan nefes alma zorluğu
 • Sigara ya da alkol bağımlılığı
Kronik nefes darlığı tedavisi nasıl gerçekleşir

Öncelikli olarak bu hastalığın nedenleri araştırılır. Fiziksel muayene, EKG gibi çeşitli testler yapılarak sebepleri araştırılır. Sonucuna kesin olarak varıldıktan sonra hastalığın tanısına göre tedavi işlemlerine başlanılır. Ayrıca sigara kullanmamak, sigara kullanılan alanlardan uzak durmak, temiz hava içerisinde bulunmak, sağlıklı gıdalar ile beslenmek, daha kaliteli yaşamı tercih etmek, ağır derecede olmayan sporları yapmayı tercih etmek, ideal kiloyu korumak ve burundan nefes almak diğer yapılabilecek , kronik nefes darlığı tedavisinde faydalı olacak yöntemlerdir.
]]>
Nefes Yetersizliği https://www.nefes.gen.tr/nefes-yetersizligi.html Sat, 20 Oct 2018 04:59:48 +0000 Nefes yetersizliği, Soluk aldığımız zaman yeteri kadar nefes alınmadığı hissediliyorsa alınan soluk kişiye yetmiyor ise muhakkak en yakın sağlık kuruluşuna gidip muayene olunması gerekir. Muhakkak belli bir rahatsızlığın h Nefes yetersizliği, Soluk aldığımız zaman yeteri kadar nefes alınmadığı hissediliyorsa alınan soluk kişiye yetmiyor ise muhakkak en yakın sağlık kuruluşuna gidip muayene olunması gerekir. Muhakkak belli bir rahatsızlığın habercisi olup özellikle kalp, akciğer, böbrek hastalıkları ve alerjik sorunlardan kaynaklanıyor olma ihtimali çok yüksektir. Günümüzde çok yaygın olan şişmanlık obezite rahatsızlığı da nefes yetersizliğinin sebebi olabilir. Nefes yetersizliği hastanın ihtiyacı olan nefesi alamamasından kaynaklanır. Nefes yetersizliği bir başka değişle nefes darlığının iki nedeni vardır. Bunlar akciğerlere bağlı sebepler ve diğer nedenlerdir.

Akciğere ait nedenler
Bazı rahatsızlıklarda akciğerlerin havayı içine alma kapasitesi azalır. Bunun nedeni bir çok rahatsızlığa bağlı olabilir. Bu rahatsızlıklardan en yaygın olanı ise astım rahatsızlığıdır. Astım hastalığı hava yollarının daralması ile oluşur. Bu hava yollarından yeteri kadar hava zamanında geçmediği için nefes yetersizliğine yol açar. Başka belirgin bir rahatsızlık ise genelde sigara içen insanlarda görülen KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) dır. Bu rahatsızlıkta yeteri derecede hava alınmış olsa bile havanın içindeki oksijen kan damarlarına yeteri kadar taşınamaz. Bu şekilde kişi oksijensiz kalır ve bu da nefes yetersizliğine neden olur. Günümüzde KOAH ciddi bir rahatsızlık olup günden güne de artış göstermektedir. Koah temelinde iki önemli hastalığı barındırmaktadır. Bunlardan biri kronik bronşit diğeri de amfizem rahatsızlığıdır. Kronik bronşitin tedavisi mümkün olmadığı için bu tip hastaların sigarayı bırakması ile birlikte nefes yetersizliği sorunları az da olsa hafiflediği gözlenmiştir. Amfizem ise akciğerin yapısının bozulması ile oluşur. Kısmen de olsa tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Sigaranın yanı sıra çevre kirliliği ve kötü hava şartlarına sahip fabrika ortamları da akciğerde rahatsızlıklara ve nefes yetersizliğine neden olabilmektedir.

Nefes yetersizliği ve nefes darlığına neden olan diğer sebepler
 • Akciğerde su toplanması olarak adlandırılan zatürre rahatsızlığı
 • Kalp yetmezliği görülen hastalarda akciğerlerin zarında su toplanması görülür. Bunun sonucu olarak hasta da nefes yetersizliği oluşur.
 • Kansızlık rahatsızlığı görülen hastalarda nefes yetersizliğine rastlanır. Anemi rahatsızlığın da oksijeni taşıyacak hemoglabin seviyesi düştüğü için ne kadar hava alınırsa alınsız dokulara oksijen gitmesi engellenir.
 • Tiroit, reflü, böbrek hastalıkları, üst solunum yolları rahatsızlıkları, şişmanlık, gebelik, skolyoz gibi rahatsızlıklar da nefes yetersizliğinin neden olan rahatsızlıklar arasındadır.
Görüldüğü gibi nefes yetersizliği sorunu bir çok rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir. Özellikle yaşanan kalp ile ilgili sorunlar, hastaların yaşı ilerledikçe nefes yetersizliği gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bazı hastalarda ise görülen nefes yetersizlikleri damar tıkanıklığı rahatsızlığının belirtisi olabilmektedir. Bu yüzden hastaların bu konuda bilinçli olması ve bu gibi durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna giderek şikayetinin altında yatan sebebi öğrenip tedavi olması gerekir. 

]]>
Nefes Alırken Zorlanma https://www.nefes.gen.tr/nefes-alirken-zorlanma.html Sat, 20 Oct 2018 13:45:23 +0000 Nefes Alırken Zorlanma, Bir kimsenin nefes alırken zorlanma, tıkanma ya da darlık çekmesi sık rastlanılan bir durum değildir. Küçük motor becerileri yattığımız esnada bu sorun ile hepimizin karşılaşabiliriz. Anc Nefes Alırken Zorlanma, Bir kimsenin nefes alırken zorlanma, tıkanma ya da darlık çekmesi sık rastlanılan bir durum değildir. Küçük motor becerileri yattığımız esnada bu sorun ile hepimizin karşılaşabiliriz. Ancak bazı durumlarda kişi hiç beklemediği bir anda nefes almada zorlanabilir. Bu durumun altında ise tehlikeli bir hastalık yatabilir. Bu sorun kişinin günlük hayatını olumsuz bir şekilde etkileyip hayat kalitesini düşürmektedir. Zevkle yapmış olduğu bir etkinliği bu sorun sebebi ile yapmaktan kaygı duyar. Bu durum kişide belirli bir süre sonra kronik bir hal almaya başlar. Kişi nefes alırken zorlanma yaşaması halinde mutlaka bu sorunu uzman bir hekime danışması gerekir. Bu durumun altında yatan sebepleri araştırması gerekmektedir. Ancak bu sayede bu soruna karşı anlamlı bir adım atılmış olacaktır.

Nefes Alırken Zorlanma Durumunda Şüphelenilmesi Gerekenler

Nefes alma esnasında yaşanan zorluklar, tıkanmalar ve kesilmeler kişide büyük bir ihtimal ile tıbbi bir sorun ile alakalıdır. Yoğun bir şekilde ve aniden meydana gelen bu sorun kısa süre gerçekleşse bile sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir. Nefes alırken zorlanma durumunda şüphelenilmesi gereken durumlardan birkaçını sizler ile paylaşacağız. Bu hususlara dikkat etmeniz ve erkenden önlem almanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Nefes alırken zorlanma sorununun tıbbi bir problemden şüphelenilecek durumlarından bazıları şunlardır:

 • Egzersiz ya da aktivite sonrasında nefesin kesilmesi durumu
 • Dinlenme halinde iken nefes alırken zorlanma ya da tıkanma durumu
 • Alerjen gibi farklı bir takım tetikleyiciler sebebi ile ortaya çıkan nefes zorlanmaları
 • Göğüs ağrılarının yaşanması halinde
 • El ve ayaklarda meydana gelen şişlikler ile birlikte kendisini gösteren nefes darlığı
 • Alışılmadık bir halsizlik durum ile birlikte nefes alırken zorlanma hali
 • Ateş yükselmesi ile birlikte nefeste darlık
 • Terleme olayının yaşanması

Oluşabilecek Sorunlar

Nefes alırken zorlanma yaşayan bireylerin bir takım sorunlar yaşaması mümkündür. Bu sorunların başında ise nefes almasını zorlaştıran bir takım tehlikeli hastalıklar yatabilir. Bu hastalıklardan birkaçı ise şunlardır:

Solunum Yolları ve Akciğer Rahatsızlıkları

 • Astım
 • KOAH
 • Zatürre

Kalp Rahatsızlıkları

 • Kalp krizi
 • Kalp yetmezliği sorunu
 • Kalp ritmi dengesizliği

Kaygı ve Panik Atak Sorunları

 • Psikolojik öksürük
 • Aşırı stresli bir yaşam
 • Yorgunluk, halsizlik ve kırgınlık durumu

Nefes Alırken Zorlanma Durumunda Yapılması Gerekenler

Sorunun tedavisi için nefes alırken zorlanma durumuna yol açan nedenlerin iyi bilinmesi gerekir. Bunun içinde doktora danışmanız gerekir. Doktorunuzun önermiş olduğu ilaçları almanız ve size önermiş olduğu besinleri tüketmeniz daha yararlı olacaktır. Bu durumun yanı sıra aşırı sigara tüketmeniz halinde nefes alırken zorlanma yaşayabilirsiniz. Bu probleme karşı da acilen önlem almanız gereklidir. Stres ve kaygı yaşamanız halinde ise mutlaka bir psikiyatra gitmekten çekinmeyin. Son olarak düzenli nefes alma tekniklerini de öğrenmeniz işinize yarayacaktır.

]]>
Sinirsel Nefes Darlığı https://www.nefes.gen.tr/sinirsel-nefes-darligi.html Sat, 20 Oct 2018 23:07:24 +0000 Sinirsel nefes darlığı, hava açığı adı verilen bir tür nefes darlığıdır. Bu problem toplumsal olarak en çok gençlerde görülür. Bu sorunu yaşayan hastaların derin bir nefesle problemlerini biteceği düşüncesi içinde Sinirsel nefes darlığı, hava açığı adı verilen bir tür nefes darlığıdır. Bu problem toplumsal olarak en çok gençlerde görülür. Bu sorunu yaşayan hastaların derin bir nefesle problemlerini biteceği düşüncesi içinde olsalar, bu istedikleri gibi olmuyor.  Nefes alınırken normal olarak göğüs kafesleri kullanılmaması gerekir. İstem dışı karın şişer ve iner. Diyaframın yardımıyla göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasında ciğerler temiz havayla dolmaktadır. Sinirsel nefes darlığı çoğu zaman gerginlikten kaynaklanıyor. Çünkü programlanmış olan bu nefes alıp vermede sıkıntı yaşanmaktadır. Bu durumda kişi göğüs kaslarını kullanarak, nefes alıp vermeye çalışmaktadır. Bunun yüzden bir süre olarak sırt ve göğüs bölgesi ağrıları meydana gelir. Hava açlığı olan kişilerde, daha önceden meydana gelmeyen ağırılar için de, endişe etmeye başlamaktadır. Bu yüzden nefes darlığının arttığı bir döngü içerisine girmektedirler. 

Sinirsel nefes darlığı belirtileri

 • Son günlerde  kafaya takılan ve endişe edilen bazı problemler
 • Alınan hava yetersiz gibi geliyorsa
 • Derin nefes alma ihtiyacı hissediliyorsa
 • Nefes darlığı ile beraber hafif bir çarpıntı, ağız kuruluğu ve sıkıntı hissediliyorsa
 • Doktor akciğer, kalp, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları gibi nefes darlığı yapabilecek başka bir problem olmadığını söylerse sinirsel nefes darlığı söz konusu olabilir.

Sinirsel nefes darlığı yaşanırsa ne yapılmalıdır

 • Rahat edebilecek bir yerde oturmam iyi gelecektir.
 • Nefesi tutarak içten bir denilmelidir.
 • Daha sonra ağızdan sesli olarak yavaş yavaş dörde kadar sayarak nefes verilmelidir.
 • Bunu çeken kişiler öncelikli olarak paniklememesi ve yaşadıkları durumun geçici olduğuna inanmalıdır.
 • Tüm dikkati nefese ve gevşemiş karın kaslarına verilmelidir.
 • Egzersiz yapılırken bütün vücudun gevşediğini ve bu sırada rahatlandığını düşünülmelidir.

Sinirsel nefes darlığı tedavisi

Bu tip hastaların tedavi edilmesi açısından, öncelikli olarak nefes darlığının altında yatan bir hastalığın olmaması gerekir. Hastada meydana gelebilecek endişe halinin giderilme ve kişinin rahatlatılması açısından çok önem taşımaktadır. Hava açlığı nöbetlerinin çok şiddetli olması durumlarında bile, belirli bir sürede kendiliğinden geçtiği görülmektedir. Bu etki hastanın endişelerinin ve korkularının körüklenmemesi halinde ortaya çıkmaktadır. 

]]>
Zor Nefes Alma Nedenleri https://www.nefes.gen.tr/zor-nefes-alma-nedenleri.html Sun, 21 Oct 2018 00:35:08 +0000 Zor Nefes Alma Nedenleri, Birçoğumuz nefes alma işlemi sırasında zorlanma yaşayabilir. Yaşanan sorun kişiye zor anlar yaşatabilir. Bu durum kişinin zor nefes almasına ya da nefes alırken tıkanmasına neden olmaktadır. Özel Zor Nefes Alma Nedenleri, Birçoğumuz nefes alma işlemi sırasında zorlanma yaşayabilir. Yaşanan sorun kişiye zor anlar yaşatabilir. Bu durum kişinin zor nefes almasına ya da nefes alırken tıkanmasına neden olmaktadır. Özellikle de bu sorun kronik bir hale gelmesi halinde oldukça tehlikeli ve ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bu sebepten ötürü hastalık gelmeden zor nefes alma nedenleri hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Bir türlü geçmek bilmeyen ve uzun bir süre boyunca devam eden nefes darlığı sorunu hastada bir takım şikayetlerin başlamasına sebep olmaktadır. Bu durum büyük bir olasılıkla tıbbi bir sorunun yaşanmasından kaynaklanmaktadır. Yaşanan sorun hakkında bilgi sahibi olmak ve zor nefes alma nedenleri ile ilgili araştırmak yapmak gerekebilir. 

Günümüzde birçok kimse nefes alma sorunları yaşamaktadır. Özellikle de aşırı sigara ve alkol kullanan kimselerde bu sorun kendisini çok daha şiddetli bir şekilde göstermektedir. Yaşanan tüm bu sorunlara karşı erken tanı ve teşhis konulması sayesinde önlem almak mümkündür. Bunun için de zor nefes alma nedenleri hakkında detaylı bilgi sahibi olunması gerekir. Bilmeniz gereken bir takım hususlar şunlardır:

 • Göğüs ağrısı yaşanması halinde kişi zor nefes alma sorunu yaşayabilir.
 • Alerjik bir etken sebebi ile kişi nefes almakta zorlanır.
 • Nem oranı oldukça az olan bir yerde solunum yapmak oldukça güçleşebilir.
 • Hiçbir neden yokken birden bire gelen kuru öksürük sebebi ile zor anlar yaşanabilir.
 • Sportif faaliyet ve bir takım egzersizleri uyguladıktan sonra nefes kesilmeleri yaşanmaktadır.
 • İştah kapanması, aşırı kilo kaybı gibi sorunlar da zor nefes alma nedenleri arasındadır.
 • Ateş yükselmesi ya da terleme gibi durumlarda kişi nefes almada zorlanabilir.

Zor Nefes Alma Sorununun Belirtileri, Sebepleri Ve Yapılması Gerekenler

Öncelikli olarak meydana gelen soruna karşı kişinin uygun bir tedavi yöntemine başvurması gereklidir. Bunun için de mutlaka sorunun kaynağının iyi tespit edilmesi şarttır. Bu sebepten ötürü zor nefes alma nedenleri, belirtileri ve sebeplerinin bilinmesi gereklidir. Özellikle de zor nefes alma sorunu kronik bir hale gelmiş ise mutlaka doktora danışılması gerekir. Bu durumun yanı sıra yukarıda saymış olduğumuz zor nefes alma nedenleri ile ilgili en ufak bir belirti görülmesi halinde mutlaka erken önlem almak gerekebilir. Bu hususlara dikkat edilmesi halinde ancak soruna karşı anlamlı bir adım atılmış olur.

Son olarak zor nefes alma nedenleri bilinmesi halinde kişinin bir takım hususlara dikkat etmesi şarttır. Özellikle de sigara alışkanlığını mutlaka terk etmesi gerekmektedir. Bu durumun yanı sıra tüketmiş olduğu yiyeceklere ve içeceklere de dikkat etmesi şarttır. Hasta yalnızca doktorunun önermiş olduğu ilaçları ve gıdaları alması şarttır. Özellikle de yanlış ilaç kullanımı zor nefes alma nedenleri arasında sayılmaktadır ve bu soruna karşı dikkatli olmak gerekebilir.

]]>
Balgam Nefes Darlığı Yaparmı https://www.nefes.gen.tr/balgam-nefes-darligi-yaparmi.html Mon, 22 Oct 2018 00:05:00 +0000 Balgam nefes darlığı yaparmı, özellikle kış mevsiminde ortaya çıkan ve sürekli tekrarlanan Bir öksürük tipidir. Balgamın kişilerde meydana getirdiği hırıltı ve nefes darlığı kişiyi perişan eder. Bu yüzden kişi balgam Balgam nefes darlığı yaparmı, özellikle kış mevsiminde ortaya çıkan ve sürekli tekrarlanan Bir öksürük tipidir. Balgamın kişilerde meydana getirdiği hırıltı ve nefes darlığı kişiyi perişan eder. Bu yüzden kişi balgam çıkarmak istediğinde sorunum yapmakta güçlük çeker. Balgamlı öksürük ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Örneğin Kronik sinüzit astım zatürre bronşit gibi önem taşıyan hastalıklar meydana getirir. Öksürüğün türü ne olursa olsun kesinlikle tedavi ihmal edilmemesi ve gerektiğinde acilen bir doktora giderek bu öksürükleri nedenlerini yenilik olarak tedavi olmak gerekir. Sigara tüketen kişilerde balgamlı öksürük tablosu ile daha sık görülmektedir. Doktorun bilgisi dâhilinde olmayan ilaçları kesinlikle kullanmamak gerekir. Sadece balgamın uzman bir doktor tarafından takip edilmesi önem taşımaktadır.

Çoğu zaman sabahları uyanınca meydana gelen balgamlı öksürüğün giderek renginde bir değişiklik olursa, balgam çıkartmakta zorluk çekilirse ve beraberinde hırıltı ve nefes darlığı, ateş gece terlemeleri, aşırı kilo kaybı varsa, bu çok önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Oluşan bu balgam bir hasta nefes daralmasına sebebiyet verir ve beyaz bir renkte ise sıkıntı sigara kullanımından kaynaklanıyor olabilir. Sigara kullanan kişilerde beklenen ve olan bir durumdur. Eğer balgamın rengi zaman geçtikçe değişkenlik gösteriyorsa, özellikle sarı renkten yeşile dönüşmesi balgama sebep olan enfeksiyonlara neden olmuş demektir. Eğer enfeksiyon bulaşmışsa balgamlı öksürüklerde balgam miktarında artış yaşanacaktır. Eğer öksürükle beraber balgamın rengi gitgide koyulaşarak kahverengi bir görünümüme bürünüyorsa, bronşitten ya da zatürreden şüphe duyulabilir. Balgamın içeriğinde küçük siyah noktalar varsa hava kirliliğine neden olmuş olabilir. Balgamlı öksürük kanla beraber görülüyorsa, çok ciddi bir hastalığın habercisi ya da bronşitin çok şiddetlinin göstergesi olarak meydana gelebilir. 

Balgam nefes darlığı yaparmı, tedavisi varmı

Evde uygulanacak yöntemlerle balgamdan dolayı meydana gelen nefes darlığının tedavi edilmesi mümkündür. Özellikle ıhlamış çayının balgam ve nefes darlığı için en uygun tedavi yöntemidir. Ayrıca tarçın kökü, zencefil balgamlı nefes darlığı için bitkisel tedavi metotları arasında en faydalı ve etkili sonuçlar elde edilen yöntemlerdendir. Yapılacak bu karışım için, 1 litre kadar suyun içine 1 adet orta boy elmayı soymayacak şekilde dilimlere ayırarak kabuğu ile beraber suyun içine atılıp elmalar yaklaşık olarak 10 dakika haşlanmasının yanı sıra elmalar sudan alınmalı ve karışım çay olarak kullanılmalıdır. Bu çay göğüslerde yumuşamayı sağlayarak, balgamların temizlenmesine ve rahat nefes almasına yardımcı olmaktadır. Karışıma ıhlamur, zencefil tarçın ekleyerek tüketilebilir. Bu yapılan harika karışım sayesinde balgam ve nefes darlığından kurtulmak mümkündür.


]]>
Gastrit Nefes Darlığı https://www.nefes.gen.tr/gastrit-nefes-darligi.html Mon, 22 Oct 2018 05:56:08 +0000 Gastrit Nefes Darlığı; Gastrit, mide astarının iltihaplaranak tahriş olmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir mide rahatsızlığıdır. Belirtileri arasında göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi rahatsızlıkların yanında ye Gastrit Nefes Darlığı; Gastrit, mide astarının iltihaplaranak tahriş olmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir mide rahatsızlığıdır. Belirtileri arasında göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi rahatsızlıkların yanında yemeklerden sonra midede yanma hissi oluşması, mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, koyu renkli dışkı, midede şişlik ve gaz gibi şikayetler bulunur. Nefes darlığı sıklıkla yemek yedikten sonra mide yanmasına eşlik eder. Nefes darlığına bağlı olarak yorgunluk, halsizlik, bayılacak gibi hissetme gibi şikayetler görülebilir.  

Gastritte nefes darlığı neden olur; Mideyi tıka basa doldurmak besinlerin dışarı atılmasını zorlaştırarak besinlerin midede çürümesine neden olur. Bu çürüme ile birlikte mide gazı oluşur.  Şişkinlik damar ve kalbe baskı yaparak kan dolaşımında bozulmalara neden olmaktadır. Kan dolaşımındaki bozukluk ve damarlar üzerindeki baskı nefes almakta zorlanma, düşüp bayılacakmış gibi hissetme,  kalbin üzerinde baskı varmış gibi hissetme ya da kalp çarpıntısı ile kendini gösterir. 

Gastrit nefes darlığı görüldüğünde ne yapılmalıdır; Evde kendinizi iyileştirmeye yönelik uygulamalara gitmeden önce doktor kontrolü şarttır. Gastritte nefes darlığı yaşamak ilerlemiş bir gastritin habercisidir. Bu yüzden diyet ve diğer uygulamalar doktor kontrolü altında yapılmalıdır.  Tütün kullanımı gastrit gibi hastalıklarda nefes darlığını tetikler. Sigara içilen ortamlardan uzak durmak, sigara içmemek nefes darlığı ataklarını azaltır. Yine stres önemli bir faktördür. Stresli durumlarda sakinleşmeye çalışmak ve açık hava yürüyüşlerine çıkmak rahatlamaya yardımcı olabilir. Yağlı, baharatlı, asitli gıdalar gastriti tetikleyerek nefes darlığını neden olur. Uygun bir diyetle ataklar azaltılabilir hatta mide astarının iyileşmesi sağlanabilir. Kullanılan ilaçlar varsa, ilaç kullanımından sonra gastriti ne yönde etkilediği takip edilerek doktora bilgi verilmelidir. 

Çay, kahve, sigara, çikolata gibi kafein içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Kızartmalar aşırı yağlı ve hazmı zor yiyeceklerdir, kızartma yerine buğulama, haşlama, fırın yemekleri gibi gıdalar tercih edilmelidir. Fazla kuru ve sert gıdalardan uzak durulmalıdır. Bol su içmek, mide duvarının iyileşmesine yardımcı olan bal, muz, elma gibi besinlerin tüketimini arttırmak daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Küçük porsiyonlar halinde ve günde 5-6 öğün şeklinde beslenmek midenin aşırı yorulmadan çalışmasına yardım eder. Küçük lokmalar halinde ve besinleri çiğneyerek yemek sindirimi kolaylaştırır. Ihlamur, papatya gibi çaylar mide astarının korunmasına yardım ettiği gibi dolaşımı da düzenler. İçecek ve gıdalar çok sıcak ya da soğuk olarak tüketilmemelidir. Aşırı sıcak ve soğuk gıdalar zaten gastritle birlikte iyice hassaslaşan mide duvarını yıkıcı etki gösterir. Yemeklerden sonra ağır egzersizler yapılmamalıdır. Nefes darlığı yaşayan kişi açık havada yürüyüş yaparak nefesini açmayı deneyebilir. Ya da rahat bir şekilde uzanarak zihnini temizlemeye çalışmalıdır. Bazen küçük bir masaj nefesin açılmasına yardımcı olabilir.
]]>
Nefes Daralmasına Ne İyi Gelir https://www.nefes.gen.tr/nefes-daralmasina-ne-iyi-gelir.html Mon, 22 Oct 2018 07:16:11 +0000 Nefes daralmasına ne iyi gelir, nefes darlığı nefes alıp vermede yaşanan zorluk olarak tanımlanır. Bir hastalık olarak değerlendirilmez. Genellikle gelişen bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Ciddi bir be Nefes daralmasına ne iyi gelir, nefes darlığı nefes alıp vermede yaşanan zorluk olarak tanımlanır. Bir hastalık olarak değerlendirilmez. Genellikle gelişen bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Ciddi bir belirti olan nefes daralması için mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Nefes daralması farklı nedenlerden dolayı gelişebilir. Kalp sistemi bozuklukları, dolaşım bozuklukları, solunum sıkıntısı gibi durumlar nefes daralmasına yol açabilir. Bunların haricinde, astım, akciğer kanseri, aşırı kilo, kalp yetmezliği, bronşit gibi rahatsızlıklar da nefes daralmasına yol açabilir. Eğer daralmaya güç kaybı ya da yorgunlukta ekleniyorsa problem akciğer kaynaklı olabilir.

Nefes daralmasına ne iyi gelir

Nefes daralması yaşanıyor ve sigara kullanılıyorsa sigara mutlaka bırakılmalıdır. Ağır ve yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Yapılan araştırmalar sigaranın nefes daralmasına neden olduğunu kesin olarak kanıtlamıştır. Rahatsızlık eğer henüz başlangıç aşamasındaysa uygun tedaviyle kontrol altına alınabilir. Sigara devam ettiği sürece rahatsızlık kronik bir hal alabilir. Nefes darlığı için doktora başvurulduktan ve uygun tedavi başlatıldıktan sonra evde bazı doğal yöntemler kullanılarak da rahatsızlık hafifletilebilir.

Keçiboynuzu: Nefes daralmasına karşı kullanılan en yaygın bitkilerden biri keçiboynuzudur. 7-8 adet keçiboynuzu yıkandıktan sonra parçalara ayrılarak 4 bardak suyun içinde kaynatılır. 8 dakika kaynadıktan sonra süzülerek cam bir kavanoz içine alınır. Buzdolabında muhafaza edilerek üç gün iki bardak olacak şekilde içilir. Sabah ve akşam yemeğinden önce 1 çay bardağı içilir. Küre ara verilmeden 20 gün düzenli uygulanmalıdır. 20 gün sonunda iki hafta ara verilerek 2 hafta daha uygulanmalıdır. 

Havuç: 5 tane havuç rendeden geçirilerek suyu sıkılır. İçine 1 çay bardağı kaynar süt ve yarım tatlı kaşığı bal eklenerek gün içinde üç kere içilir.

Öksürük otu: Nefes daralmasına ne iyi gelir sorusuna cevap arayanlar öksürük otunun mucizevi etkisinden yararlanabilir. 2 avuç öksürük otu yeteri kadar suyun içine eklenerek kaynatılır. Kaynayan otun buharı solunur.

Sarımsak: 1,5 litre su içine 2 diş sarımsak, 1 yemek kaşığı gelincik çiçeği, lavanta, maydanoz, kekik ve nane ilave edilerek kısık ateşte kaynatılır. Kaynayan sudan her gün sabah kahvaltı yapmadan önce bir çay bardağı içilir.

Kurt pençesi: Nefes daralmasına karşı kullanılabilecek bir diğer bitki kurt pençesidir. 1 su bardağı kaynatılmış suya yarım tatlı kaşığı kurt pençesi eklenir. Karışım süzülerek sabah kahvaltıdan önce süzülerek içilir.

Anason, karanfil, keten tohumu: Tüm bitkilerden yarım çay bardağı olacak şekilde bir kabın içinde karıştırılır. Üzerine bal ilave edilerek macun kıvamı alana kadar karıştırılır. Elde edilen karışımdan sabahları bir yemek kaşığı tüketilir.

Ebegümeci, civanperçemi ve lavanta kürü: 1 yemek kaşığı ebegümeci, lavanta ve civanperçemi mutfak robotuna alınarak çekilir. Üzerine bir bardak su eklenerek kaynatılır. Elde edilen kürden günde iki defa içilir.

Karabiber ve karanfil kürü: 10 tane karabiber, karanfil, 6 tane çubuk tarçın, 6 adet dilim zencefil, birkaç tane ayva yaprağı ve bir tutam ısırgan otu yarım litre kaynar suyun içine eklenerek bir iki dakika kaynatılır. Kaynayan karışım ocaktan alınarak birkaç dakika demlenir. Daha sonra süzülerek günde iki defa içilir.

Kakule, zerdeçal ve karanfil: 50 gram kakule, 50 gram zerdeçal, 50 gram karanfil, 50 gram zencefil, 1 kilo bal, 20 gram Hindistan cevizi homojen bir şekilde karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Hazırlanan karışımdan her gün sabah ve akşam bir yemek kaşığı yenir.

]]>
Mide Nefes Darlığı https://www.nefes.gen.tr/mide-nefes-darligi.html Mon, 22 Oct 2018 13:44:36 +0000 Mide Nefes Darlığı, tıp dilinde dispne denilen nefes darlığı önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Mide nefes darlığı spordan sonra ya da yorucu bir iş yaptıktan sonra ortaya çıkabilir ancak ortada bir  neden yok Mide Nefes Darlığı, tıp dilinde dispne denilen nefes darlığı önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Mide nefes darlığı spordan sonra ya da yorucu bir iş yaptıktan sonra ortaya çıkabilir ancak ortada bir  neden yokken nefes darlığı oluyorsa; bu üzerinde durulması gereken bir konudur. Mide nefes darlığının nedenleri arasında kalp hastalıkları, mide hastalıkları, kansızlık, astım, bronşit, tiroid bezlerinin büyümesi, şişmanlık, zatürre, akciğer hastalıkları gibi nedenler  ya da psikolojik etkenlere bağlı olabilir. Mide nefes darlığı şikayeti olanlar kesinlikle sigarayı bırakmalı ve ağır yemeklerden kaçınmalı, spor yapmaya özen göstermelidirler.

Mide Nefes Darlığı Nedenleri

Kalp Hastalıkları; Yorucu bir iş yapılmamasına rağmen mide nefes darlığı olması kişinin panik olmasına neden olabilir. Bunun nedeni; şikayetin kalp hastalıkları ile ilişkili olabileceği şüphesidir. Nefes alamama sorunu kalp yetmezliği, kalp hastalığı veya kalp krizi olabileceğinden göz ardı edilmemesi gereken bir konudur.

Solunum Yolu Rahatsızlıkları; Derin nefes alıp verememek, akciğer ya da solunum yolu hastalıklarının işaretçisi olabilir. Mide nefes darlığı; zatürre, KOAH, astım ve bronşit gibi rahatsızlıkların belirtisi olarak görülebilir. Bunun için ihmal edilmemeli ve nedenlerinin araştırılması için bir uzmana başvurulmalıdır.

Psikolojik Etkenler; Psikolojik etkenler, vücutta kendini değişik şekillerde gösterebilir. Stres, endişe, kaygı gibi psikolojik unsurlar mide nefes darlığına yol açabilmektedir. Mide nefes darlığının yanı sıra mide bulantısı psikolojik etkenlerin sonucu olabilir. Bu nedenden kaynaklı bu tarz şikayetler genellikle kısa süreli olup korkulmaması gereken etkenlerdir.

Nefes alamama, mide bulantısı, kol ve sırtta ağrı gibi şikayetler kalp krizi gibi ciddi sorunların belirtisi olabilir. Uzun süren ve bir türlü geçmeyen mide nefes darlığı şikayeti büyük olasılıkla tıbbi bir sorunla ilgilidir.Aniden ve yoğun bir şekilde ortaya çıkan mide nefes darlığı da kısa sürse bile bir sağlık sorunun habercisi olabilir.

]]>
Diyafram Nefesi Nasıl Alınır https://www.nefes.gen.tr/diyafram-nefesi-nasil-alinir.html Mon, 22 Oct 2018 23:27:34 +0000 Diyafram Nefesi Nasıl Alınır, Kızılderelilerin tanımladığı gibi diyafram kası cennet ve dünya arasındaki sınırıdır. Nefesin hepsi veya büyük kısmı bu kas tarafından gerçekleştirilir. Bu kas solunum kapasitemizi tam olar Diyafram Nefesi Nasıl Alınır, Kızılderelilerin tanımladığı gibi diyafram kası cennet ve dünya arasındaki sınırıdır. Nefesin hepsi veya büyük kısmı bu kas tarafından gerçekleştirilir. Bu kas solunum kapasitemizi tam olarak kullanmamıza yardım etmektedir. Ancak yinede çoğu insan nefes alırken diyaframı kullanmaz. Bunun yerine ikinci kaslar olarak bilinen boyun sırt çene kasları kullanılır. Bunlar da tek başlarına tam bir nefes almamıza izin vermeyebilir. Nefes alırken bu kasların kullanılması sırt ve solar pleksus bölgesinin gerginliğine neden olabilir. Bu tür kısıtlanmış nefes alma şekline Diyafram nefesi denir. Modern günlük yaşam biçimi ve yarattığı günlük stresler Diyafram nefesi alan insan sayısını arttırmaktadır. Göğüs nefesinde göğüs kafesi nefes alırken genişler ve akciğerlerin sadece üst kısmı havayla dolar. Diyafram bölgesi ise sabit ve çoğu zamanlar çok gergin kalır. Gergin bir diyafram bilinçli farkındalığından stres ve endişe gibi istenmeyen bir duygu engellemenin bir işaretidir.  Bu nedenle gerçekten diyaframınızı kullanıp kullanmadığınızı öğrenmek önemli olabilir. Klinik testler diyafram nefesinin yüksek tansiyon kalp rahatsızlıkları ve kronik endişe gibi çok zihinsel ve fiziksel rahatsızlıklar tedavisinde etkili bir araç olduğu zaten ortaya konmuştur. 

Diyafram Nefesi Nasıl Alınır, Diyafram Kası Nasıl Çalışır 
Diyafram göğüs ve karın boşluğunu birbirinden ayıran fibröz bir kas dokusudur. Kaburgalar kalbi ve akciğeri içine alan bir kafesin üst kısmını oluşturur. Diyafram bu kafesin tabanı olarak görev yapmaktadır. Önden bakıldığında diyafram kas lifleri ile alt alta kaburga ya tutunan bir kubbe görünümde. Diyaframın kas lifleri nefes aldığımızda kasılır ya da sıkılaşır ve diyaframın kubbe biçimini düzleşir.
]]>
Nefes Eğitimi https://www.nefes.gen.tr/nefes-egitimi.html Tue, 23 Oct 2018 07:56:34 +0000 Nefes Eğitimi; Nefes almak bir canlının hayatta kalabilmesi için istem dışı yaptığı bir eylemdir. Su içmeden, yemek yemeden günlerce kalabiliriz belki ama bir iki dakikadan sonra nefes alamadığımızı düşünsenize, hayatta kal Nefes Eğitimi; Nefes almak bir canlının hayatta kalabilmesi için istem dışı yaptığı bir eylemdir. Su içmeden, yemek yemeden günlerce kalabiliriz belki ama bir iki dakikadan sonra nefes alamadığımızı düşünsenize, hayatta kalmak zor değil mi Bugün sizlerle aldığımız nefes doğrumu Nasıl doğru nefes alırız Doğru nefes bize neler kazandırır Bunlardan bahsetmek istiyorum.

Doğru nefes; Havayı ciğerlere tam doldurmak ve nefes alıp vermek sırasında akciğerlerimizin hemen altında bulunan diyafram kasımızı kullanmaktır. bebeklerin doğduğunda doğru nefes aldıklarını biliyor muydunuz Ama büyüdükçe diyaframı, nasıl kullanacağını bilmediği için doğru nefes alıp vermeyi de unutur. Doğru almadığımız her nefesin beynimizi etkilediğini ve hasar verdiğini belirtmek istiyorum. Beynimize yeterince oksijen gitmediği için görme bozuklukları, depresyon gibi hastalıklar yaşayabiliriz. 

Nefes eğitimi nasıl alınır; Nefes alırken göğsümüz yerine diyafram hareket etmelidir. Bu daha fazla havayı içimize çekmemizi sağlayacak ve akciğerlerimize ulaşacaktır. Aldığımız oksijenin  tüm vücudumuza yayıldığını düşünürsek daha derin nefes almamız gerekir. 
 • Sırt üstü yere uzanın
 • Burnunuzdan yavaş fakat alabildiğiniz kadar nefes alın
 • Ağzınızdan yavaşça geri bırakın
 • Tekrar burundan alabildiğiniz kadar nefes alın ağızdan bırakın
 • Burundan nefes alırken içinizden 5' e kadar sayın
 • Aldığınız nefesi burundan verirken içinizden 6'ya kadar sayın
 • Nefes verme işleminin alma işleminden uzun sürdüğünden emin olmalısınız
Bunu günde 30-40 kez yapın. Nefes verirken kaslarınızın rahatladığını fark edeceksiniz. Göreceksiniz ki şimdiye kadar aldığınız nefes, doğru nefes değilmiş. Vücudumuzda yedi çakra vardır. Bunların hangisi kapalı ise o bölgemizde hastalık oluşur. Doğru nefes alma yöntemleriyle çakraları nasıl kullanmamız gerektiğini de öğrenmiş oluruz. Şimdi günümüzde doğru nefes eğitimi tekniklerini öğreten yaşam koçları bulunmaktadır. Birçok salonda bunların eğitimi verilmektedir.

]]>
Derin Nefes Egzersizleri https://www.nefes.gen.tr/derin-nefes-egzersizleri.html Tue, 23 Oct 2018 19:03:15 +0000 Derin Nefes Egzersizleri, Rahatlamak için ve günlük yaşamının sıkıntısından ve stresinden uzaklaşmak için mutlaka derin nefes egzersizleri yapmak gerekir. Derin nefes egzersizleri diyafram solunumunu iyi kullanmak ile mümkündür Derin Nefes Egzersizleri, Rahatlamak için ve günlük yaşamının sıkıntısından ve stresinden uzaklaşmak için mutlaka derin nefes egzersizleri yapmak gerekir. Derin nefes egzersizleri diyafram solunumunu iyi kullanmak ile mümkündür. Derin nefes alma egzersizi kişinin performansına yönelik bir geliştirme yöntemi değildir. Çünkü derin nefes alma daha çok kişiyi kaygılarından uzaklaştırma, stresini azaltma, vücuttaki bedensel gerginliği azaltmak amacı ile uygulanan bir solunum egzersizidir. Kişi günlük yaşantının sıkıntı ve stresinden kurtulmadığı sürece rahatlayamaz. Kısa bir süreliğine de olsa bu düşüncelerden arınmak ve rahatlamak kişiye çok iyi gelir. Bu nedenle bu makalemiz de diyafram solunumunu nasıl kullanabileceğimizi ve nasıl derin nefes alarak rahatlanacağını öğreneceğiz. 

Derin Nefes Egzersizleri Nelerdir

Diyafram Solunum, Öncelikle rahat bir koltuğa oturarak dik bir şekilde oturun. Daha sonra sağ elinizi göğsünüzün üstüne, sol elinizi ise karnınızın üzerine koyun. Daha sonra derin bir nefes alarak hangi elinizin daha fazla hareket ettiğini hissedin. Derin bir nefes alırken göğüs kafesiniz ile omuzlarınız yukarı doğru kalkıyor ise yanlış bir nefes aldığınızın göstergesidir. En doğru derin nefes alma egzersizine örnek vermek gerekirse, yeni doğan bir bebeğin nefes alıp verirken karnının şişip indiğini görebilirsiniz. Bu nefes alma doğru bir derin nefes alma yöntemidir. Ancak insan zaman içinde bu doğru nefes almaktan uzaklaşarak zaman içinde ağızdan nefes alıp vermeye başlar. Bu nefes almada akciğerlerin yeteri kadar kullanılmamasından dolayı doru nefesin ritmini bozarak yanlış nefes almaya neden olur. Bu nedenle derin nefes alınarak bu ritmin tekrar düzene girmesi ve nefes alırken akciğerlerin doğru kullanılması hedeflenir. 

Derin Nefes Almayı Nasıl Öğreniriz

Her iki elinizi de göğüs kafesinin bitiminin hemen altında ki boşluğa yerleştirin. Daha sonra burundan yavaşça nefes alarak içinizde tutun. Burada nefesi tutmakta ki amaç nefes tutulurken karın şişerek nefesi verdikçe karında hareketlenmeler meydana gelir. Nefesi tutarken ve nefesi verirken buna çok dikkat edin. Bunu algıladıktan sonra elleriniz aynı yerde kalmaya devam ederken şimdi derin ve yavaş bir nefes alırken nefesin karına doğru gittiğini hissederek nefesin alın. Bu defa nefesi alırken karnınızı dışarı doğru iterken, Derin nefesi dışarı doğru verirken bu defa karnınızı içeri doğru çekin. Böylelikle derin nefes egzersizini hissederek doğru kullanmayı öğrenirsiniz. Bu uygulamalı egzersizi günde 6-8 kere uygulayın. Yapmış olduğunuz derin nefes egzersizi sizi günlük yaşantının sıkıntı ve streslerinden uzaklaştırarak akciğerlerde dolaşan hava ve oksijen değişimi sizi çok olumlu etkiyerek rahatlatır. Herhangi bir işe odaklanmanızı ve konsantrasyonu artırarak her şartta dengede kalmanızı sağlar. 

 
]]>
Nefes Alma Egzersizleri https://www.nefes.gen.tr/nefes-alma-egzersizleri.html Wed, 24 Oct 2018 07:23:02 +0000 Nefes Alma Egzersizleri, sağlıklı yaşam için önemli anahtarlardan birisidir. Akciğerlere alınan göğüs nefesinin diyafram adalesine doğru gönderilmesi gerekir. Göğüs nefesi alınırken, göğüs kafesi şişer ve omuzlar yukarı Nefes Alma Egzersizleri, sağlıklı yaşam için önemli anahtarlardan birisidir. Akciğerlere alınan göğüs nefesinin diyafram adalesine doğru gönderilmesi gerekir. Göğüs nefesi alınırken, göğüs kafesi şişer ve omuzlar yukarı doğru kalkar. Diyafram kaburga kemikleri altında, midenin arkasına doğru uzanan ince bir alandır. Doğru nefes aldığımızda göğüsün şişmesi değil diyaframın şişmesi gerekir. Diyaframdan alınan nefesi daha uzun süre tutabiliriz. Akciğerlerden alınan nefes diyaframdaki kadar tutulamaz. Bebeklerin bağırarak ağladıklarında seslerinin kesilmemesinin sebebi nefeslerini doğru kullanmalarıdır. Yaş ilerledikçe doğru nefes alma değişmektedir. Çocukluk döneminde diyaframdan alınan nefesler yaş ilerleyince akciğerlerden alınmaya başlar. Nefes alma egzersizleriyle daha az nefes ve az enerji harcayarak nefesi kontrol altına alabiliriz. Doğru nefes alıp vermemizin bir çok faydası vardır. Bunlar bazıları şunlardır : Kalbin ritmini düzenlemesi, kan dolaşımını hızlandırması, sindirimin kolaylaşması, stresle başa çıkma, uyku düzensizliğini kontrol altına alma.

Nefes Alma Egzersizleri nasıl yapılır
 • Burnumuzdan yavaş şekilde ama çok nefes alın.
 • Sonra burnunuzdan aldığınız nefesi yavaş yavaş verin.
 • Tekrar burnunuzdan nefes alın ve verin.
 • Şimdide burnumuzdan nefes alırken dörde kadar sayın.
 • Burnunuzdan aldığınız nefesi verirken de altıya kadar sayın.
 • Nefes vermek, nefes almaktan daha yavaş olmalıdır.
 • Yavaş nefes verirken kaslarımız rahatlar ve gevşer.
 • Bu basit olan nefes alma egzersizi her stresli olduğunuzda kolaylıkla yapılabilir.
Nefes Alma Egzersizleri Faydaları:
 • Kronik stresin neden olduğu problemleri ortadan kaldırır.
 • Her yerde yapılabilir.
 • Ücretsizdirler.
 • Hemen işe yarar.
 • Stresli bir ortamda sakin kalmamızı sağlar.
 • Vücudumuzun rahatlamasını sağlar. 
Nefes Alma Egzersizleri Ne Zaman Yapılmalıdır
 • Kendimizi stresli ve aşırı kızgın hissettiğimizde,
 • Stresli anımızda sağlıklı düşünmek istediğimizde,
 • Gerginlikten kurulmak için,
 • Kendimizi daha rahat hissetmek için nefes alma egzersizleri yapılabilir.
]]>
Nefes Tıkanıklığı https://www.nefes.gen.tr/nefes-tikanikligi.html Wed, 24 Oct 2018 19:26:34 +0000 Nefes tıkanıklığı, insanlarda çok farklı şekillerde meydana gelen bir durumdur. Kimi zaman nefes daralması olarak meydana gelen bu problem kimi zaman da nefesin yetmemesi şeklinde meydana gelebilmektedir. Son derece yaygın ola Nefes tıkanıklığı, insanlarda çok farklı şekillerde meydana gelen bir durumdur. Kimi zaman nefes daralması olarak meydana gelen bu problem kimi zaman da nefesin yetmemesi şeklinde meydana gelebilmektedir. Son derece yaygın olarak karşılaşılan bu problem günümüzde sigara kullanımı ve hava kirliliğinin artmış olmasına bağlı olarak çok sık karşılaşılmaktadır. Günümüzde bu problem bazı hastalıkların ortaya çıkmış olmasına bağlı olarak görülebilmektedir. Nefes tıkanıklığı insanlarda alınan nefesin farklı durumlara bağlı olarak yetmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum kimi zaman psikolojik olarak kimi zamanda direk organlara bağlı olarak ortaya çıkan bir problemdir. Günümüzde nefes tıkanıklığı sorunun en büyük ve en tehlikeli nedeni KOAH hastalığıdır. Kronik bir problem olan bu rahatsızlık günümüzde tedavisi olmaması nedeniyle genellikle ölümle sonuçlanmaktadır. Nefes tıkanıklığının çok fazla sayıda nedeni bulunmaktadır. Bu nedenle nefes tıkanıklığı sorunu yaşayan bir insanda direk olarak teşhis koymak mümkün değildir. Bu nedenle nefes tıkanıklığı için gerekli olan muayeneleri yapmanız gerekmektedir. Fakat ani olarak meydana gelen nefes tıkanıklığı sorunları ortadan kalksa bile kesinlikle müdahale edilmelidir. Aksi durumlarda çok tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir.  

Nefes tıkanıklığı nedenleri nelerdir

 • Hava yolu hastalıkları nefes tıkanıklığının en önemli nedenlerinden biridir. Daha önceden de belirttiğimiz gibi koah hastalığı, astım, bronşit ve buna benzer birçok problem nefes tıkanıklığı sorununda önemli etkenlerden biridir. 
 • Göğüs duvarı rahatsızlıkları başta kifoz ve kifoskolyoz olmak üzere birçok problemler nefes tıkanıklığı ortaya çıkan bir problemdir. Yaygın olarak görülen bu rahatsızlıklar müdahale edilmesi gereken en önemli durumlardır. 
 • Nefes tıkanıklığı çok sık karşılaşılan guatr problemlerinde yaygın olarak görülen bir durumdur. Ciddi bir problem olan guatr rahatsızlığı boğazın daralmasına neden olarak nefesin tıkanmasına neden olabilir. 
 • Bazı insanlarda ortaya çıkan solunum kas fonksiyonları bozuklukları nefes tıkanıklığı rahatsızlığının nedenlerinden biridir. Göğüs hastalıkları bölümünün hastanelerde en çok uğraştığı problemlerden biri solunum yolu kas sorunlarıdır.
 • Psikolojik olarak meydana gelen nefes tıkanıklığı problemleri, ani korku, heyecan ya da stres durumları oldukça ciddi bir şekilde nefes tıkanıklığına neden olmaktadır. Eğer sizlerde de bu gibi durumlarda nefes tıkanıklığı ortaya çıkıyorsa bir doktora giderek yardım alabilirsiniz. 
 • Son olarak nefes tıkanıklığı nedenlerinden biri de anemi olarak adlandırılan kansızlık durumlarıdır. Bu gibi durumlar aslında birçok kişi tarafından bilinmese bile nefes tıkanıklığına neden olmaktadır.

Nefes tıkanıklığı teşhisi ve tedavisi:

Nefes tıkanıklığı rahatsızlıklarının tedavi edilebilmesi için kesinlikle teşhis edilmesi gerekmektedir. Bunun için akciğer fonksiyon testi yapılmalıdır. bu testle insanların nefes seviyeleri ölçülerek son derece basit bir şekilde nefes seviyesi ortaya çıkarılır. Daha sonra akciğer  filmleri ve röntgen gibi cihazlarla teşhis konulmaya çalışılır. Tedavi aşamasında ise birçok zaman ilaçlarla tedaviler gerçekleştirilir. Çünkü akciğerin cerrahi olarak yapılan bir işlemi bulunmamaktadır. Bunun haricinde doktorun bilgisi dahlinde bitkisel tedaviler yaparak nefes tıkanıklığı sorununuzu azaltabilirsiniz.

]]>
Gece Nefes Alamama https://www.nefes.gen.tr/gece-nefes-alamama.html Thu, 25 Oct 2018 11:42:49 +0000 Gece Nefes Alamama, birçok sebebi bulunmaktadır. İnsanların bedensel ve zihinsel olarak dinlenebilmesi, güne zinde başlayabilmesi için uyumaya ihtiyaçları vardır. İnsanlar iş saatlerine göre dinlenmeye ve birçok şeye ihtiyaç d Gece Nefes Alamama, birçok sebebi bulunmaktadır. İnsanların bedensel ve zihinsel olarak dinlenebilmesi, güne zinde başlayabilmesi için uyumaya ihtiyaçları vardır. İnsanlar iş saatlerine göre dinlenmeye ve birçok şeye ihtiyaç duyarlar. Günlük hareketler, sınav stresi, iş yorgunluğu gibi günlük telaşlardan yorgun düşüp gün sonunda güzelce dinlenmek isteyebilirsiniz. Fakat bazı durumlar vardır ki siz kesintisiz uyumak istediğiniz halde bu olay gerçekleşemez. Bu durum genellikle gece nefes alamamaktan kaynaklanır. Peki niye gece nefes alamama gibi bir sorunla karşılaştığınızı hiç düşündünüz mü Cevabı basit fakat bazen de korkutucu olabiliyor. Şimdide uykunuzu bölen gece nefes alamamanın sebeplerinin inceleyelim.

Gece Nefes Alamama Sebepleri

Gece nefes alamamanın sebeplerinden en sık rastlananı solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Havaların soğumasıyla veya mevsimsel geçişten kaynaklanan nezle, grip gibi bulaşıcı hastalıklar gece nefes alamamanın en büyük sebeplerinden biridir. Burun tıkanıklığı ve geniz akıntısına sebep olan bu hastalıklar gece nefes alamama durumuna sebep olur. Eğer bu durum ilerlerse bronşit zatürre gibi üst solunum yolları hastalıklarına dönüşürse uykularınızı uzun süreli olarak bölecektir. Gece nefes alamamanın bir diğer sebebi ise kronik veya normal astımdır. Eğer astım hastasıysanız ve kontrol altına alınamayan bir durum söz konusuysa gene nefes alamama, hırıltılı öksürük gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Astım hastasıysanız kesinlikle sigara içmemelisiniz. Nefes almanızı güçleştiren durumlardan uzak durmalısınız. Sigarayı sadece astım hastaları değil kimsenin kullanmaması gerekmektedir. Çünkü sigara sadece astıma değil bağımlılık yaptığında koah hastalığına neden olur. 

Gece nefes alamama, tıkanma gibi durumlarla karşılaşılırken koah hastalığı ilerleyerek akciğerlerinin yok eder. Bu duruma ayak uyduramayan kalbiniz ise bir süreden sonra iflas eder. Bahsettiğimiz gibi koah, kalp yetmezliği gibi hastalıklar ciddiye alınmalıdır. Kalp yetmezliğine bağlı olarak gece nefes alamama, uykudan nefes darlığı ile uyanma, öksürük ve pembe köpüklü balgam atımı gibi belirtiler gözükür. Bunların yanında uykunuzda kabus gördüyseniz karabasan, panik atak hastalığı gibi bir durum söz konusuysa gece nefes alamama gibi problemlerle uyanabilirsiniz. Gece nefes alamamanın bir diğer etkeni ise mide rahatsızlıklarıdır. Reflü rahatsızlığınız varsa gece nefes alamama gibi problemlerle karşılaşma ihtimaliniz olası. Reflü hastalığı yemek borusundaki kapakçığın işlevini görememesi sonucu midedeki mide öz suyunun yemek borusuna doğru çıkmasından kaynaklanır. Yemek yiyerek yattığınızda gece nefes alamama problemiyle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden gece nefes alamama problemiyle karşılaşmamak için boş mideyle yatmanız tavsiye edilir. Gece nefes alamama sorunu yaşamak istemiyorsanız yattığınız odayı mutlaka havalandırmalı ve tozlardan arındırmalısınız.
]]>
Alerjik Nefes Darlığı https://www.nefes.gen.tr/alerjik-nefes-darligi.html Thu, 25 Oct 2018 22:02:24 +0000 Alerjik Nefes Darlığı, Alerjik nefes darlığının nedeni alerjik astım ile bağlantılıdır. Alerjik astım ''alerjen'' adı verilen polen, küf, akar, toz gibi maddelerin solunması ile artış gösterir. Alerjik rahatsızlığı olan Alerjik Nefes Darlığı, Alerjik nefes darlığının nedeni alerjik astım ile bağlantılıdır. Alerjik astım ''alerjen'' adı verilen polen, küf, akar, toz gibi maddelerin solunması ile artış gösterir. Alerjik rahatsızlığı olan kişiler  her hangi bir duman solunduğu zaman, tozlu ortamlara mağruz kaldığı zaman yada kuvvetli kokular çektiği zaman rahatsız olur buda hastaların nefes darlığı çekmesine neden olur. Alerjen maddeler her yerde bulunabildiği için hastanın nefes darlığı çekmemesi ve astım atakları yaşamaması için dikkatli olması gerekir. Alerjik rahatsızlıklardan dolayı nefes darlığı çeken hastaların solunum yollarında sorun var demektir. Alerjen maddeler akciğerlerde toplanarak bronşlarda spazm oluşmasına neden olur. Bunun sonucunda solunum yolları iltihaplanır bu da akciğerde mukus tabakası meydana gelir. Alerjik nefes darlığı ile birlikte genelde hırıltılı nefes alma, öksürük, göğüs üzerinde baskı hissi gibi durumlarda yaşanmaktadır.

Alerjik nefes darlığı tetikleyen durumlar
 • Alerjik astım genelde mevsimsel görülebilmektedir. Örneğin bahar aylarında polenlerin artması ile birlikte nefes alma problemleri çok sık yaşanır.
 • Hastanın solumuş olduğu hava içerisinde toz, haşere parçaları, mantar sporları gibi maddelerin olması nefes darlığı riskinin artmasına neden olur.
 • Ev de beslenen kedi, köpek, tavşan gibi tüylü hayvanlarda alerjik nefes darlığını tetikleyen unsurlar arasındadır.
 • Ayrıca evlerimizde kullandığımız çeşitli kimyasal temizleyiciler, açık satılan parfümler, sigara tüketimi, soğuk havalarda yapılan egzersizler, tüylü halılar ve kilimler, tüylü oyuncaklar alerjik nefes darlığının sebepleri arasındadır.
 • Alerjik nefes darlığı bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bazı uzmanlara göre de bu tip alerjik rahatsızlıklar anne sütüyle yeteri kadar beslenemeyen bebek sayısının her geçen gün biraz daha fazla artmasından dolayı oluştuğu yönünde hemfikirdir.
Ayrıca grip nezle gibi üst solunum yollarını etkileyen hastalıklar dikkate alınmalı rahatsızlığın alerjik astıma dönüşmemesi için gerekli tedavilerin yapılması gerekir. Günlük yaşanılan stres de alerjik astım ataklarını tetikleyerek alerjik nefes darlığına neden olur. Tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği taktirde çeşitli uyku bozukluklarına, nefes darlığı yüzünden uyku apnesine, konsantrasyon eksikliğine, iştahsızlığa ve depresyona neden olabilir. Bu yüzden hastaların bu konuda bilinçli olması gerekir.

Alerjik nefes darlığı tedavisi
Alerjik nefes darlığı alerjenler yüzünden oluşmuş ise yapılacak ilk adım bu alerjen maddelerden uzak durmak olacaktır. Bu tip durumlarda doktor gerekli muayeneyi yaptıktan sonra hastaya çeşitli astım ilaçları verir. Acil hastalara solunum maskesi uygulanır. Bronkodilatasyon ile bronşları genişleterek oksijen alımını artıran “bronkodilatör” önerilir. Ayrıca üst solunum yollarında oluşan iltihaplanmaları önlemek için antibiyotik tedavisi uygulanır. Alerjik nefes darlığının iyileşme süreci çok uzun yıllar sürebilir hatta hiç geçmeyebilir. Hastalar bu konuda bilinçli olmalı ve kendilerine zarar veren alerjen maddelerden uzak durması gerekir.
]]>
Reflü Nefes Darlığı https://www.nefes.gen.tr/reflu-nefes-darligi.html Fri, 26 Oct 2018 20:01:40 +0000 Reflü Nefes Darlığı, Günümüzde bir çok kişide meydana gelen rahatsızlıkların başında yer almaktadır. Hazır gıdaların tüketimi artması ile birlikte sağlıksız yaşam biçimleri ile birlikte ilk olarak mide rahatsızl Reflü Nefes Darlığı, Günümüzde bir çok kişide meydana gelen rahatsızlıkların başında yer almaktadır. Hazır gıdaların tüketimi artması ile birlikte sağlıksız yaşam biçimleri ile birlikte ilk olarak mide rahatsızlıkları yaygın bir şekilde yayılmaktadır. Aynı zamanda mide rahatsızlıkları genel olarak stres ve sıkıntılardan dolayı da meydana gelmektedir. Reflüde aynı şekilde mide rahatsızlıklarında en yaygın olanı ve kişiyi ciddi şekilde rahatsız eden rahatsızlıktır. Mide yapısı gereği içeriğinde sindirimi yerine getirebilmesi için bir çok farklı asitler içermektedir. Reflü denilen rahatsızlıkta tam olarak bu asitlerin yemek borusundan yukarı doğru çıkması yani tepkime vermesidir. Tabi ki buda başta yemek borusu olmak üzere ciddi rahatsızlık vermektedir. Bundan doalyı yemek borusu zamanla tahrip olacağından kişide nefes darlığına neden olabilmektedir. Çok ciddi olarak nefes darlığı gerçekleşmez iken özellikle astım ve kalp hastalarında çok ciddi rahatsızlık vermektedir. Bizde reflü nefes darlığı rahatsızlığında dikkat etmeniz gerekenleri ve iyi gelen besinleri kısaca açıklayacak olursak

Reflü Nefes Darlığı İçin Yapılması Gerekenler

Belirttiğimiz gibi astım ve kalp rahatsızlığı olanlar mutlaka reflü rahatsızlığına çok dikkat etmeli ve tedavisini geciktirmeden yerine getirmelidir. Nitekim önlem alınmadığı ve ilerledikçe yemek borusunu tahribinden dolayı, nefes alıp vermede zorluklar yaşatır. Özellikle astım rahatsızlıkları olanlar çok belirgin bir şekilde etkilenirler. Bundan dolayı, reflü ilerlemeden mutlaka uzman bir doktor kontrolünde gerekli tedavisini gerçekleştirmelisiniz. Bununla birlikte daha öncede belirttiğimiz gibi midede bulunan asitlerin tepkime vermemesi için bazı besinleri tüketerek midede bulunan asitleri dengeleyebilirsiniz. Bu besinler ve kullanımını kısaca açıklayacak olursak;
 • İlk olarak dikkat etmeniz gereken yağlı yiyeceklerden uzak durmanız ve yemeklerinizde yağ oranlarını azaltmanız gerekmektedir.
 • Yeşil fasulye reflü rahatsızlıklarında oldukça yararlıdır. Midede bulunan asitleri düzenlemektedir.
 • Aynı zamanda yeşil fasulye ile birlikte domates haricinde gün içerisinde bol bol sebze tüketmelisiniz. Ve sebzeleri de ağırlıklı olarak haşlaması yapılarak tüketilmesi çok daha faydalı olacaktır.
 • Tüketilmesi gerekenler ile birlikte tüketmemeniz gerekenlerde çok önemlidir. Özellikle kola gibi asitli içeceklerden uzak durulmalı ve asit barındırmayan içecekleri tüketmelisiniz.
 • Meyvelerde ise muz ve elma gibi sindirimi kolay ve mide asidini düzenleyici meyveleri tercih etmelisiniz.
 • Gün içerisinde reflü rahatsızlığı ciddi rahatsızlık verdiği takdirde direkt olarak asitleri dengeleyici etkiye sahip olan patates tüketebilirsiniz. Patatesin emici özelliğinin kaybolmaması için mutlaka haşlaması yapılarak tüketmeniz gerekmektedir.
]]>
Nefes Alamama Hastalığı https://www.nefes.gen.tr/nefes-alamama-hastaligi.html Sat, 27 Oct 2018 09:04:07 +0000 Nefes Alamama Hastalığı, günümüzde birçok insanda meydana gelen bir rahatsızlık haline geldi. Özellikle gençlerde meydana geldiği söylenen bu hastalığın farklı adları vardır. Nefes almada güçlük, hava açlığı, so Nefes Alamama Hastalığı, günümüzde birçok insanda meydana gelen bir rahatsızlık haline geldi. Özellikle gençlerde meydana geldiği söylenen bu hastalığın farklı adları vardır. Nefes almada güçlük, hava açlığı, soluk alamama, göğüste sıkışma hissi ve nefes almakta hoşa gitmeyen bir durum gibi şekillerde tanımlanır. Çoğu zaman kalabalık ortamlarda, havasız alanlarda yaşanan, ağır idmanlarda, yokuş yüründüğünde, yürüyüşte, koşuda ve ani his değişikliklerinde, fiziksel aktivitelerde, hızlı bisiklet sürmeden sonra meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra bir çok hastalıktan dolayı da nefes alamama sıkıntısı yaşanır. Akciğer hastalıkları başta olmak üzere kalp rahatsızlığında, sindirim sorunu yaşayan insanlarda, böbrek rahatsızlığı olan kişilerde, alerjik sorunları yaşayan kişilerde ve kilosu gereğinden fazla olan kişilerde de çok sıklıkla görülmektedir.

Birçok insan nefes alamadığı zaman panikler ve ne yapacağını şaşırır. Birkaç saniye yada bir dakika kadar süren bu rahatsızlığın ardından nefes almaya başladıkları takdirde her şeyin yoluna girdiğini düşünürler. Fakat yanlış bir düşünceye kapılmışlar demektir. Bu durum günlük hayatın içinde de devan ediyorsa mutlaka bir uzmana görünmekte fayda vardır. Erken zamanda teşhis edilmesi hastalıkların ilerlemeden tedavi edilebilmesi için çok önemlidir. Normal zamanda nefes alırken ve verirken göğüs kafesi kullanılmaz. Farkına varmadan karın  şişerek iner. Göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyaframın yardımı ile ciğerler temiz hava ile dolar. Buda nefes almanın normal halıdır.

Nefes Alamama Hastalığı Nedenleri

 • Akciğerde su toplanması,
 • Hamilelik,
 • Kansızlık (anemi),
 • Kalp yetmezliği,
 • Reflü
 • Tiroit sorunları,
 • Böbrek hastalıklarında,
 • Şişmanlık, obezite,
 • Üst solunum yolunda obstrüksiyon (burundan iyi nefes alınamıyorsa),
 • Skolyoz (göğüs deformitelerinde),
 • Psikojenik dispne (sınav stresi, başaramama hissi, heyecanlanma, üzüntü)
 • Astım (hava yolları darlığı)
 • KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı),
 • Zatürre (akciğer iltihabi, öksürme ve nefes darlığına neden olur),
 • Kalp krizi, kalpte ritim bozukluğu,
 • Panik atak veya kaygı,
 • Amfizem (akciğerdeki hava keselerinin gerilip genişlemesi),
 • Akciğer embolisi, akciğer kanseri, akciğer ödemi, akciğer sönmesi,
 • Boğulma,
 • Hipotansiyon(düşük kan basıncı),
 • Yaygın anksiyete bozukluğu,
 • Ventrikul disfonksiyon (kalpte pompalama sorunu),
 • Tüberküloz,
 • Sakoidoz hastalığı,
 • Epiglotit (gırtlak kapağı enfeksiyonu)
 • Guillain-Barre sendromu (sinir sisteminin bağışıklık kökenli bozulması),
 • Kalp zarı iltihabı
 • İnterstisyel akciğer hastalığı,
 • Kronik bronşit,
 • Karbonmonoksit zehirlenmesi,
 • Kardiyomiyopati (kalp kası bozukluğu),
 • Kırık kaburga,
 • Kas hastalığı (myastenia gravis),
 • Krup hastalığı (genellikle küçük çocuklarda görülen ve gırtlağı tutan viral bir hastalıktır),
 • Akciğerde yüksek tansiyon (pulmoner hipertansiyon)
 • Akciğerin yara dokusuna dönüşmesi (pulmoner fibrozis),

]]>
Transformal Nefes https://www.nefes.gen.tr/transformal-nefes.html Sat, 27 Oct 2018 09:36:42 +0000 Transformal Nefes, insanda fiziksel, zihinsel ve duygusal bütünlük sağlayan aynı zamanda insanın sisteminde önemli bir iyileşme gerçekleştiren, kişinin ruhsal yapısını güçlendiren güçlü bir nefes tekniğidir. Nefes hayatım Transformal Nefes, insanda fiziksel, zihinsel ve duygusal bütünlük sağlayan aynı zamanda insanın sisteminde önemli bir iyileşme gerçekleştiren, kişinin ruhsal yapısını güçlendiren güçlü bir nefes tekniğidir. Nefes hayatımızın başlangıcı ve sonudur ve hayatımızda hiçbirşey nefes kadar gerekli ve önemli değildir. İnsan yemeksiz ve susuz bir süre yaşamına devam edebilse de nefessiz ancak birkaç dakika dayanabilir.  Bu durumda doğru nefes almak herkes için çok önemlidir.

Transformal Nefes Tekniği Nedir

İnsanlar solunum sistemini sadece %30 kapasite ile kullanır. Bu şekilde sistemine çok az yaşam gücü alabilir. Solunum sistemi alt karın bölgesinden başlar ve solar pleksus sinir ağından geçer ardından göğsün üstüne kadar gelir. Eğer bu bölgeler birbirine bağlanırsa insanın aldığı oksijen seviyesi en uygun düzeye yükselir. Transformal nefes tekniği uzman bir terapist eşliğinde akan bir dalga gibi dairesel şekilde etkin nefes alma tekniğidir. Terapist nefesle beraber sesle şifa ve onaylama cümleleri ve teknikleri uygulayarak blokajların çözülmesini sağlar. Bu süreçte kişinin vücudunda ve beyninde yüksek frekanslı elektromanyetik titreşimler oluşur ve bastırılmış düşük frekanslı enerji nefesle oluşturulan yüksek frekanslı enerjiye dönüşür. Düşük frekanslı enerjinin yol açtığı tıkanmalar ortadan kalkar ve solunum sistemi böylece açılmış olur.

Transformal Nefes Etkileri

Transformal nefes sürecine başlarken nefes alma mekanizmasını açmak gerekir. Bunun sonucunda vücut iyileştirici etkiler alır ve sağlık artar. Alt karın ve diyafram kaslarının kullanılması sayesinde hazımsızlık ve sırt ağrısı gibi çeşitli fiziksel rahatsızlıklar oksijen ve yaşam gücü bu bölgelere gittiğinden kısa sürede iyileşir.  İkinci aşamada ise olumsuz duygular, bastırılmış düşünceler, çocukluk travmaları ve geçmiş travmalar iyileşmeye başlar. Bilinçaltı düzeyinde düşünme ve hissetme nefes alışla bağlantılıdır. Kişi güçlü bir duygu hissettiğinde o duygudan kurtulmak için nefesini tutar fakat karından nefes almak tatsız duygulardan kurtulmaya yardımcıdır. Üçüncü aşamada transformal nefes ruhsal aydınlanma aracıdır. Transformal nefes bilincimizi değiştirerek bilinçlilik düzeyini yükseltir.

Transformal nefes güvenli ve etkili bir nefestir. İnsanın tüm bilinç seviyelerini dönüştürür ve fiziksel düzeyde sınırlı nefes alma modelini açar ve temizler. Yüksek benlikle bağlantıyı açan transformal nefes uzman bir terapist eşliğinde yapılmalı ve bir uzmandan öğrenilmelidir.
]]>
Sinüzit Nefes Darlığı https://www.nefes.gen.tr/sinuzit-nefes-darligi.html Sun, 28 Oct 2018 05:38:50 +0000 Sinüzit Nefes Darlığı, Birçok kişiyi etkileyen rahatsızlıklarından biri olan sinüzit, kişinin hayat kalitesini olumsuz yönde etkiler. Yalnızca fonksiyonel olarak değil kişiyi her anlamda etkileyen bu rahatsızlık sinüs mukoza Sinüzit Nefes Darlığı, Birçok kişiyi etkileyen rahatsızlıklarından biri olan sinüzit, kişinin hayat kalitesini olumsuz yönde etkiler. Yalnızca fonksiyonel olarak değil kişiyi her anlamda etkileyen bu rahatsızlık sinüs mukozasının iltihaplanması ile ortaya çıkar. Burun içi ile irtibatta olan sinüslerin tıkanması, sinüslerin hava almasını engeller. Bu durumda virüs ve bakterilerin buraya yerleşmesine neden olur. Sinüzit enfeksiyonu olan kişilerin burun deliklerinde tıkanma meydana gelir. Virüs yolu ile oluşan bu rahatsızlık üst solunum yolunu etkiler ve nefes darlığı problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Sinüzit rahatsızlığında hastada burun tıkanıklığı ve koyu kıvamlı balgam gibi durumlar olabileceği için sinüzit olan kişilerde genellikle sinüzitle beraber nefes darlığı da görülür. Kişi yeteri kadar nefes alamadığını hissettiği durumlarda bu durumun altında yatan nedeninin araştırılması için mutlaka doktora başvurmalıdır. Nefes darlığı bir hastalık değil, genellikle bir hastalığın belirtisidir. Sinüzitin belirtileri arasında sayılabilen nefes darlığından sinüzitin tedavi edilmesi ile kurtulmak mümkündür. Hastalık tedavi edilmediğinde akciğer sönmesi, kalp krizi ve solunum yetersizliği gibi oldukça ciddi hastalıklara yol açabilir. Sinüzit hastalığının uygun bir şekilde tedavi edilmesi hem hastalığın ilerlemesini önler hem de nefes darlığı gibi ciddi problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlayarak kişinin hayat kalitesini büyük bir ölçüde artırır.

Sinüzit belirtileri, burun akıntısı, baş,yüz ve göz etrafında ağrı, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, kötü ağız kokusu, çenede hissedilen ağrılar, burun kanaması, nefes darlığı, koku ve tat duyularında azalma, kulak iltihabı ve diş ağrısı gibi şikayetler sinüzit rahatsızlığının belirtileri arasında sayılabilir.

Sinüzit nefes darlığı tedavisi,  sinüzitin hafif olduğu durumlarda nefes alıp vermeyi kolaylaştıracak ve hava kanallarının açmasına yardımcı olacak birtakım spreyler ve reçetesiz ağrı kesiciler kullanılabilir. Hastaya doktor tarafından burundaki nemi azaltarak nefes alıp vermesini kolaylaştıracak dekonjestan ilaçlar reçete edilebilir. Sinüzitin ilerlemiş olduğu durumlarda steroid yapıdaki adrenal korteks tarafından salgılanacak corticosteroid iğne ve tablet olarak kişiye uygulanabilir. Ancak bu iğne ve tabletlerin uzun süre kullanılması sakıncalıdır. Bu tedavi yöntemleriyle tedavi edilemeyen sinüzit ve nefes darlığı  ise cerrahi olarak tedavi edilmektedir. Sinüsler ilk olarak endoskopla kontrol edilir ve daha sonra burun kanallarının tıkanmasına neden olan doku ve polipler temizlenir. Hastanın daha rahat nefes alması için gerekirse birbirine yakın olan sinüslerin arası açılabilir. Sinüzit ameliyatının başarılı olması durumunda sinüs enfeksiyonlarında azalma görülür, sinüzitin neden olduğu nefes darlığı ve kişinin hayatını olumsuz etkileyen belirtiler hafifler ve burundan hava akışı rahatlar.

Sinüzit nefes darlığı için evde yapılması gerekenler, kişinin evde uygulayabileceği basit yöntemler ile nefes darlığı gibi sinüzitin neden olduğu birtakım problemleri hafifletmek mümkündür.
 • Bronşların açılmasını sağlamak ve nefes darlığı problemini ortadan kaldırmak için sıcak su buharının solunması hava yollarını açarak balgamı yumuşatır ve balgamın atılmasını sağlayarak nefes alıp vermeyi kolaylaştırır.
 • Bol su içilmesi balgamın incelmesini sağlayarak hava yollarını açar. 
 • Burna tuzlu su çekmek ve hazır alınacak burun spreyleri enfeksiyonun yayılmasını önleyerek burun tıkanıklığını giderir ve nefes darlığında rahatlama sağlar. 
 • Evde bulunan kaloriferin yaratacağı kuru havayı engellemek için buhar makinesi kullanmak kişinin daha rahat nefes alıp vermesini sağlar.
]]>
Bronşit Nefes Darlığı https://www.nefes.gen.tr/bronsit-nefes-darligi.html Mon, 29 Oct 2018 03:34:35 +0000 Bronşit Nefes Darlığı, vücut bölümlerinden akciğere doğru gitmekte olan hava yollarının tıkanması ile bronşit oluşumu başlayarak nefes darlığı oluşur. Göğüs hastalıkları içerisinde yer almaktadır. Bronşit, kendi ara Bronşit Nefes Darlığı, vücut bölümlerinden akciğere doğru gitmekte olan hava yollarının tıkanması ile bronşit oluşumu başlayarak nefes darlığı oluşur. Göğüs hastalıkları içerisinde yer almaktadır. Bronşit, kendi arasında ikiye ayrılır. Bunlar; akut ve kronik bronşit türüdür. Bu rahatsızlıklarla karşılaşılması durumunda nefes almada problemler oluşmaktadır. Akut bronşit, genellikle grip enfeksiyonlarında belirir. Boğmaca, tipo, kızamık gibi hastalıkların başlangıcında görülür. Kronik bronşit, nefes alınan noktalarda ciddi bir iltihap oluşumuna sebep olur. Tedavi yapılmaz ise iyileşme süresi uzar. Hava yollarını yağlayan bezler büyüyerek içerisindeki tüyler görevini yerine getiremeyecek duruma gelmektedir.

Bronşit nefes darlığı, rahatsızlığı ile karşı karşıya gelinirken kuru öksürük ve balgam oluşumu ateşlenme ve ağrı oluşarak soğuk ve sisli havalarda bu rahatsızlığın şiddeti artar. Bronşit nefes darlığı hastalığı için mutlaka uzman bir hekime danışılarak muayene edilmelidir. Bu rahatsızlık zamanında teşhis edilmezse kronikleşebilir. Bu yüzden oluşan nefes darlığı ciddiye alınarak önlemi alınmalıdır. Bunu kontrol edebilmek için dinlenmeye gereksinim duyulur.

Her yaştan insan bronşit nefes darlığından ötürü sağlık sorunu yaşayabilir. Yokuş bir noktaya çıkmak, bisiklet sürmek, ağır yükler taşımak, hızlı spor aktiviteleri ve sigara kullanımı bu rahatsızlığı tetikler. Nefes darlığı, nefes alıp vermekte zorlanma, derin nefes alamama, nefesin yetersiz kalması sıkıntılarının başında gelir. Nefes darlığına tıpta "dispne" denilmektedir. Duru dururken de bronşit nefes darlığı oluşumu kaçınılmazdır.

Bronşit nefes darlığıyla mücadele etmenin yolları

Öncelikle hekim tarafından gerekli teşhis yapılmalıdır. Bunun için sigara, nargile kullanımından vazgeçmek doğru olacaktır. Ağır hareketli bulunmayıp aşırı efor sarf etmemek gerekir. Ayrıca bu zararlı maddeleri kullananlarla aynı ortamı paylaşmamak gerekir. Aşırı soğuk ve sisli havalarda dışarı çıkılmaması gerekir. Özellikle nefes alınan kısımda iltihaplanma mevcutsa sürekli  kontroller sağlanmalıdır.


]]>
Nefes Alamama Hissi https://www.nefes.gen.tr/nefes-alamama-hissi.html Mon, 29 Oct 2018 20:14:39 +0000 Nefes Alamama Hissi, Yeterince nefes alamadığınızı hissediyorsanız mutlaka altında yatan sebebin araştırılması gerekir. Başta akciğer olmak üzere kalp, sindirim ve böbrek hastalıklarının yanı sıra alerji ve şişmanlı Nefes Alamama Hissi, Yeterince nefes alamadığınızı hissediyorsanız mutlaka altında yatan sebebin araştırılması gerekir. Başta akciğer olmak üzere kalp, sindirim ve böbrek hastalıklarının yanı sıra alerji ve şişmanlık gibi faktörler de nefes alamama hissine yol açabiliyor. Nefes darlığı, hastanın yeteri kadar nefes alamama hissine denir Bu yüzden sebepleri de çok geniş kapsamda değerlendirilir. Kişi akciğere ait bir patolojiden dolayı yeterince nefes alamadığı gibi, aslında yeteri kadar nefes almasına karşın nefes darlığı hissi de yaşayabilir. Dolayısıyla nefes darlığının sebepleri akciğere ait sebepler ve akciğer dışındaki nedenler olarak ikiye ayrılır.
 
Akciğere Bağlı Nefes Alamama Hissi Nedenleri

Akciğerin nefes alma yani yeterli havayı içine alma kapasitesi azalabiliyor. Buna sebep olan pek çok hastalık vardır. Bunlardan en belirgin olanı ise astımdır. Astım hastalığında hava yolları zorluğu görülüyor. Bu kanaldan yeterince hava gerekli zamanda geçemediği için hasta nefes alamama hissi duyar. Aynı şekilde sigara içenlerin hastalığı olarak adlandırılan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı da akciğerin yapısını bozmakta ve yeterli havanın girmesine engel olur. Amfizemlerde hava girse bile havanın içindeki oksijen kan damarlarına yeterince taşınamıyor. Dolayısıyla kişi oksijensiz kalır ve nefes darlığı hisseder. Günümüzde KOAH’ın artmasındaki sebep sigara içimindeki artıştır. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de sigara karşıtı kampanyalarla beraber sigara içme oranı azalır olsa da günümüzde KOAH çok ciddi bir hastalık çünkü yıllar içinde gelişmektedir. Bundan 20 yıl önce sigaraya başlamış olan insanları düşünürsek, 20 yıl önce Türkiye’de sigara içme oranı %50 idi. Şu an 20 yıllık içicilerin karşımıza KOAH hastası olarak gelme olasılığı çok daha fazladır. Sigaranın yanı sıra endüstrileşmeyle birlikte çevre kirliliği, fabrikada çalışma, akciğerin yapısını bozan partiküllere maruz kalma gibi sebepler de bulunmaktadır. KOAH temelde iki hastalığı barındırır. Kronik bronşit ve amfizem.
 
Nefes Alamama Hissine Yol Açan Diğer Hastalıklar
 
Akciğerde su toplanması, eski deyimiyle zatülcenp veya akciğerin içinde oksijenin geçişini azaltan zatürre kişide nefes alamama şikayeti yaratabilir. Kalp yetmezliği de akciğeri etkileyen bir başka hastalıktır. Hastalık akciğer zarında su toplanmasına sebep olabiliyor. Akciğer yeteri kadar açılamayıp kişinin nefes alamama hissine sebep olur. Kansızlık halinde de nefes alamama hissin görülüyor. Çünkü anemide oksijeni taşıyacak olan hemoglobin seviyesi düşer. Ne kadar hava alınırsa alınsın oksijen düştüğünden dolayı dokular oksijensiz kalıyor ve kişide nefes alamama hissi oluyor. Tiroit hastalıklarından hipotiroidide de kişi nefes alamama hissi yaşayabiliyor. Kişinin tiroit hormonu yeteri kadar çalışmıyor olacağından metabolizması da yavaşlıyor. Reflü de nefes alamama hissine yol açıyor. Mide asidi nefes borusuna kaçarak akciğerde hasar yaratabiliyor. Böbrek hastalıklarında özellikle üre yüksekse veya böbrek iyi çalışmıyorsa nefes alamama hissi ortaya çıkabiliyor.
]]>
Stres Nefes Tekniği https://www.nefes.gen.tr/stres-nefes-teknigi.html Tue, 30 Oct 2018 09:42:33 +0000 Stres Nefes Tekniği, stres, özellikle son zamanlarda herkes tarafından dile getirilen ve herkesin hayatı boyunca belli dönemlerde mutlaka karşılaştığı bir durumdur. Stres kişinin çevre ile olan uyumunu bozarak kendini Stres Nefes Tekniği, stres, özellikle son zamanlarda herkes tarafından dile getirilen ve herkesin hayatı boyunca belli dönemlerde mutlaka karşılaştığı bir durumdur. Stres kişinin çevre ile olan uyumunu bozarak kendini kötü hissetmesine neden olan bir durumdur. Stres kişinin kendini rahatsız hissettiği bir ortamda vücudunun kendisine verdiği cevaptır. Stresi olmayan bir kişi tepki veremez, çünkü enerjisi düşüktür. Stres dendiği zaman genellikle kötü olaylar karşısında strese girme durumu algılansa da insan coşku heyecan ve güzel bir olayla da karşılaştığında içinde bulunduğu duruma adaptasyon gösterebilmek için strese girebilir.

Stres nefes tekniği ile başa çıkılabilen bir durum mudur

Stresin hiç olmaması da en az çok olması kadar olumsuz bir durumdur. Stresi kötü anlamı ile düşündüğümüzde hayata negatif ve karamsar bir ruh hali ile bakmamızı tetiklerken, olumlu tarafından baktığımızda da amaçlarımıza ulaşırken potansiyelimizi yeterince kullanmamız için bizi tetikler ve güç verir. Her iki durumda da olumlu yada olumsuz stres ile başa çıkabildiğimiz sürece ve kendimizi yönetebildiğimiz sürece kendimizi çok daha iyi hissederiz. Bu bakımdan stres için nefes tekniği son derece işe yaramaktadır. Nefes alış verişlerdeki düzen, vücudun fizyolojik şartlarını da düzene sokmaktadır. Bundan dolayı streste nefes tekniği çok önemlidir.

Stres nefes tekniği egzersizleri stres hormonundan daha kolay kurtulmayı kolaylaştırır. Bedenin daha rahat bir şekilde kontrol altına alınarak gevşemeyi sağlar. Strese karşı nefes tekniği kullanıldığında kişinin enerji düzeyi artarak stresli anlarında vereceği tepkiler son derece düzene girer.

Streste nefes tekniği nasıl uygulanır

 • Bir elinizi karnınızın üzerine diğer elinizi de göğsünüzün üzerine koyarak yavaş yavaş derinden nefes alıp vermeye başlayın. Şayet aldığınız nefeste göğsünüz şişiyor ise bu durum yanlış nefes aldığınızın en önemli işaretidir. Nefes alışında şişen yer karnınızın üst kısmı yani diyafram kaslarınızın bulunduğu yer ise bu durum sizin doğru nefes aldığınızın göstergesidir. Streste nefes tekniklerini doğru uygulayabilmek için mutlaka diyaframdan nefes almayı öğrenmeniz gerekir.
 • Strese girmeye başladığınızı hissettiğiniz anda 6 kere derin nefes alma süresinin iki katı kadar olan sürede nefesini geri vermek stres nefes tekniğinin en önemli yollarından biridir. Bu sırada sadece nefesinize odaklı olmanız gerekir. Bu egzersiz bittiğinde kendinizi çok daha rahatlamış hissedeceğinize emin olabilirsiniz.
 • Stres nefes tekniklerinden bir diğeri de diyaframdan derin bir nefes aldıktan sonra dudaklarınızı dilinizle ıslatın, sonra aldığınız nefesi çok yavaş bir şekilde geri verin. Nefes verme sırasındaki ıslaklık ve serinlik hissi sizi dinginleştirip odaklanmanıza yardımcı olacaktır.
 • Diğer bir teknik ise yüzünüzü 10-15 saniye sıkıca kastıktan sonra nefes alıp bırakmanızdır. Bunu bir kaç kez üst üste deneyebilirsiniz. Kasılmalar rahatlamanızı sağlar.
 • Streste nefes tekniğinin en önemli yolu derin bir nefestir. Yüzeysel olarak göğüsten alınıp verilen nefesler hiç bir işe yaramaz.
 • Nefes tekniğini bir hayat tarzı haline getirerek aldığınız nefesin 4 saniye sürmesine verdiğiniz nefesin ise 7 saniye sürmesine dikkat etmelisiniz. Stres nefes egzersizlerini alışkanlık haline getirip tekrarladığınızda bir süre sonra alıştığınızı ve otomatik olarak istem dışı yaptığınızı fark edersiniz.   

    

]]>
Boğazda Nefes Darlığı https://www.nefes.gen.tr/bogazda-nefes-darligi.html Tue, 30 Oct 2018 12:03:37 +0000 Boğazda nefes darlığı hissi herkesçe yaşanabilen bir rahatsızlıktır. Boğazda boğulma hissi, boğazda düğümlenme ve yutkunamama gibi sıkıntılar çok görülür. Boğazda meydana gelen düğümlenme sonunda kişide rahat nefes a Boğazda nefes darlığı hissi herkesçe yaşanabilen bir rahatsızlıktır. Boğazda boğulma hissi, boğazda düğümlenme ve yutkunamama gibi sıkıntılar çok görülür. Boğazda meydana gelen düğümlenme sonunda kişide rahat nefes alamama ve sanki birisi kendisini boğuyormuş hissiyatı oluşur. Boğazda boğulma duygusunun gerçekte birçok sebebi olabilmektedir. Daha çok psikolojik rahatsızlıkların bir neticesi olarak görülse de, boğaz iltihaplanması gibi rahatsızlıkların neticesi olarak da görülebilmektedir. Genellikle kış aylarında soğuk algınlığı hastalıklarının yükselmesi ile birlikte, boğazda meydana gelen boğulma hissinden şikayetler de artmaktadır. Grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda boğazın şişmesi neticesi yutkunamama sıkıntısı başlar. Burada bu sorunlar ele alınacaktır.

Çeşitli sebeplerden boğazda hissedilebilen daralma, tıkanma hissi yanında yutkunma zorluğu şikayetini getirmektedir. Tıp dilinde disfaji biçiminde ifade edilen yutkunma zorluğu genelde yemek yerken ya da bir şeyler içerken yutkunma ihtiyacı duyulduğunda hissedilir. “Boğazımda daralma hissi şikayeti“genelde yutkunmada zorluk çekilmesi halinde görüldüğünden, yutkunma zorluğuna neden olan etmenler dolaylı olarak bu şikayetin oluşmasına neden olabilmektedir.

Boğazda Daralma Hissi Neden Olur
Nefes alışverişi sırasında zorlanma, boğulacakmış gibi hissetme ve yutkunurken zorlanma gibi durumlar; boğazda daralma meselesinin belirtilerindendir. Daha çok yutkunmada yaşanan problemlerden kaynaklanan boğazda daralma duygusunun bir çok sebebi olabilir. Doğru tanı ve teşhise yönelik tedavi için uzman hekime müracaat dilmesini tavsiye edilir.

Boğazda nefes darlığı sebepleri şunlardır;

Soğuk Algınlığı, 
Kış aylarında baş gösteren soğuk algınlığı rahatsızlığı neticesi, boğazın şişmesiyle birlikte boğazda boğulma hissi oluşur. Soğuk algınlığı ve boğaza iyi gelen vitaminler ve gıdalar tüketilerek bu durumdan kurtulunabilir.

Boğaz İltihaplanması, Boğaz iltihaplanması birçok zaman yaşanabilmektedir. Genellikle hastayken(grip, nezle, soğuk algınlığı) boğazın şişmiş olmasına karşın boğazı olumsuz etkileyecek şeyler uygulamak iltihaplanmaya sebep olmaktadır. Hastayken soğuk sıvılar tüketmek ve sigara içmek boğazın iltihaplanmasına sebep olmaktadır. Boğaz iltihaplanması kişide yutkunamama meselesini yanında getirir ve boğazda boğulma hissi oluşur.

Psikolojik Rahatsızlıklar, 
Boğazda nefes darlığı stresli ve yoğun hayatın kaçınılmazlarından olan stres, insan hayatını büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir. Aşırı stres ve baskı insanın travma yaşamasına yol açabilmektedir. Psikolojik rahatsızlıklar ve aşırı stres bireyin kendini kötü hissetmesine sebep olur. Kimi zaman bireyin kendini kötü ve özgüvensiz hissetmesi, boğaz boğulma duygusunun meydana gelmesine sebep olur. Çağın en bilindik psikolojik rahatsızlıklarından olan panik atak sonunda da boğazda düğümlenme, rahat nefes alıp verememe ve yutkunamama problemleri görülmektedir. Psikolojik rahatsızlıklar insanda nefes alamama hissi uyandırır boğazda nefes darlığı psikolojik olabilir. Bu yüzden mümkün oldukça gerilimden ve stres yaşamaktan uzak durmaya çalışılmalıdır.
]]>
Nefes Darlığı Öksürük Balgam https://www.nefes.gen.tr/nefes-darligi-oksuruk-balgam.html Tue, 30 Oct 2018 22:20:36 +0000 Nefes Darlığı Öksürük Balgam, Nefes darlığı sorunun yaşanması beraberinde birçok sorunu da getirmektedir. Bu yaşanan sorunlar ise kendisini belirti halinde göstermektedir. Nefes darlığı öksürük balgam gibi beli Nefes Darlığı Öksürük Balgam, Nefes darlığı sorunun yaşanması beraberinde birçok sorunu da getirmektedir. Bu yaşanan sorunlar ise kendisini belirti halinde göstermektedir. Nefes darlığı öksürük balgam gibi belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler ilerleyen süreçte hastaya ciddi sorunlar yaşatmaktadır. Birtakım kalp damar tıkanıklığı ve akciğer sorunları nefes darlığı ya da tıkanması neticesinde kendisini göstermektedir. Bu durumun yanı sıra bu sorun kişinin normal yaşantısını da olumsuz bir biçimde etkilemektedir. Bu sebepten ötürü böyle bir sorun ile karşılaşan hastaların mutlaka uzman bir destek almaları gerekmektedir. Bundan sonraki hayatında özellikle alkol ve sigaradan kaynaklı olarak yaşanan nefes darlığı öksürük balgam sorununa karşı önlem alması gerekir. Bu konuda uzman desteğine başvurması işine yarayacaktır. Aksi takdirde bu sorunun kendiliğinden geçmesini beklemek yanlış bir davranış olacaktır.

Nefes Darlığı Öksürük Balgam Belirti Ve Sebepleri

Nefes darlığı ve tıkanması gibi sorunlar yaşayan hastaların birçoğunda derin öksürük nöbetleri ve beraberinde balgam sorunu gelmektedir. Bu durumun birçok belirtisi ve sebebi bulunmaktadır. Kişinin tüketmiş olduğu besinlere dikkat etmemesi beraberinde bu sorunla karşılaşmasına neden olmaktadır. Düzensiz bir beslenme programı hastaya zor anlar yaşatabilir. Bu durumun yanı sıra nefes darlığı öksürük balgam sorununun en temel sebeplerinden birisi de aşırı derecede alkol ve sigara tüketimidir. Özellikle de stresli iş ortamında yaşayan bireylerin bu maddeleri daha çok kullandıkları bilinmektedir. Tüm bu sorunlar beraberinde kişinin akciğer rahatsızlıkları geçirmesine neden olmaktadır. Özellikle de bu soruna karşı önlem alınmadığı takdirde tehlikeli hastalıkların da kendisini göstermesi mümkündür.

Nefes Darlığı Öksürük Balgam Sorununa Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nefes darlığı sorunu yaşayan kimselerin yapması gereken ilk görev uzman bir doktora danışması olacaktır. Bu durumun yanı sıra nefes darlığı öksürük balgam sorununun herhangi bir hastalığın göstergesi olup olmadığını da bilmesi gerekir. Bu sayede uygun adım atılması mümkün olacaktır. Bu durumun yanı sıra kişinin tüketmiş olduğu besinlere de dikkat etmesi gerekir. Bir takım egzersizler ve sportif faaliyetler sayesinde hareketsiz yaşamdan kaçınması şarttır. Son olarak nefes darlığı öksürük balgam sorununa karşı hastaların sigara ve alkol alışkanlıklarını bırakabilmek için uzman bir destek alması şarttır. Kişi doktorunun önermiş olduğu ilaçları zamanında alması ve doktorunun sözünden çıkmaması gerekmektedir. Ancak bu sayede anlamlı bir adım atılmış olunacaktır.

]]>
Geçmeyen Nefes Darlığı https://www.nefes.gen.tr/gecmeyen-nefes-darligi.html Wed, 31 Oct 2018 13:24:24 +0000 Geçmeyen Nefes Darlığı, Göstermiş olduğu hastalık türüne göre farklılık gösteren nefes darlığı sorunun birçok nedeni bulunmaktadır. Bu durum hastanın sosyal yaşantısını oldukça zora sokmaktadır. Bunun yanı sır Geçmeyen Nefes Darlığı, Göstermiş olduğu hastalık türüne göre farklılık gösteren nefes darlığı sorunun birçok nedeni bulunmaktadır. Bu durum hastanın sosyal yaşantısını oldukça zora sokmaktadır. Bunun yanı sıra kişi özellikle geçmeyen nefes darlığı sorununa yakalanmış ise işi daha da zordur. Özellikle kronik bir hal alan nefes darlığı sorunu kişinin nefes alıp vermesinde zorlanmalar ya da tıkanmalar olarak bilinmektedir. Bu durumun kişide birçok belirtisi bulunmaktadır. En küçük bir motor beceresi gerektiren bir işte dahi kişi zor anlar yaşamaktadır. Örneğin çalışmakta olduğu zaman insanların içindeyken birden bire öksürük tutabilir. Bununla birlikte bisiklete binme ya da merdiven çıkma gibi basit işlerde kendisini çok daha şiddetli bir şekilde göstermektedir. Gece yatarken başlayan ve geçemeyen nefes darlığı, öksürük nöbetleri ve balgam oldukça tehlikeli bir hastalığın belirtisi olabilmektedir.

Geçmeyen Nefes Darlığı Belirtileri

Bir kimsenin gün içerisinden birden fazla kez öksürmesinde herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Ancak bu durum ilerleyen süreçlerden kendisini sık sık tekrar etmesi halinde çok büyük sorunlara neden olmaktadır. Özellikle de geçmeyen nefes darlığı ve kuru öksürük nöbetleri meydana gelebilecek tehlikeli bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Bu durumun kronik bir alması ise oldukça tehlikelidir. Hasta bu duruma sebep olan etmenleri bilmesi açısından mutlaka alanında uzman bir hekime başvurması gerekmektedir.

Geçmeyen nefes darlığı sorunun ortaya çıkmasından en önemli etken kişinin sigara kullanmasıdır. Bu durum kalp ve damar hastalıklarının oluşmasına ve özellikle de KOAH rahatsızlığının meydana gelmesi sebep olmaktadır. Böyle bir sorun yaşanması kişide uzun süreli olarak öksürük nöbetlerine tutulması yani geçmeyen nefes darlığı problemine neden olmaktadır. Kişi birden bire kendisini kötü hissedebilir, nefes almakta zorlanabilir ve sürekli olarak öksürmeye başlar. Bu durum kişinin iş gücünün azalmasına ve beraberinde psikolojisinin de bozulmasına yol açmaktadır.

Geçmeyen Nefes Darlığı Sorununa Karşı Yapılacaklar

Bir kimsenin nefes darlığı sorunu yaşaması halinde mutlaka doktora danışması gerekir. Aksi takdirde bu sorunu kronik bir hal alarak geçmeyen nefes darlığı sorununa yol açar. Bu yüzden doktorunun önermiş olduğu ilaçları düzenli bir şekilde kullanması gerekmektedir. Bu durumun yanı sıra herhangi bir ciddi sağlık probleminin de meydana gelip gelmediğine bakması gerekir. Bu sorun ile karşılaşan bireylerin alkol ve sigara gibi tehlikeli alışkanlıkları terk etmesi ve stresten uzak bir yaşama adım atması gerekir. Özellikle de beslenmesine dikkat etmeli ve sürekli olarak hareket halinde olması geçmeyen nefes darlığı sorununa karşı yapılması gereken oldukça önemli hususlardan birkaçıdır. 

]]>
Farenjit Nefes Darlığı https://www.nefes.gen.tr/farenjit-nefes-darligi.html Thu, 23 Jan 2020 04:16:44 +0000 Farenjit Nefes darlığı: Boğazda, küçük dil arkasında ve bademciklerin olduğu kısmın (farenks) iltihaplanmasına denir. Farenjitti oluşturan sebeplerin başında virüsler ve bakteriler gelir. Çocuklarda farenj

Farenjit Nefes darlığı: Boğazda, küçük dil arkasında ve bademciklerin olduğu kısmın (farenks) iltihaplanmasına denir. Farenjitti oluşturan sebeplerin başında virüsler ve bakteriler gelir. Çocuklarda farenjitlerin yüzde 95’i ni virüsler oluşturur. Yetişkinlerde ise yüzde 4-5 oranında bakterilerdir. Bu tip mikroplarla oluşan farenjitlere akut farenjit denir. Burnun fiziki olarak tıkanıklığı, kemik eğrilikleri ve burundaki etlerin kocaman olması, alkol,, alerji, sigara beslenme bozuklukları, iklim değişiklikleri genellikle üst solunum yollarının ve nefes darlığı diğer hastalıkları gibi nedenler farenjittin gelişmesini kolaylaştırır. Hastalık, vücutta lokal ve genel anlamda belirtiler gösterir. Lokal belirtiler; boğazda aşırı ağrı, yanma, batma hissi, öksürük, yutma zorluğu nefes alamama ve boğazın o bölümünde şişlik ve kızarıklık ile kendini belli eder. Bunlar lokal belirtilerdir. 
 
Faranjit nefes darlığı genel belirtiler; Yüksek ateş, boyunda bulunan lenf bezlerinin şişmesi, iştahsızlık, hâlsizlik, yorgunluk gibi diğer belirtilerdir. Hastalığın tedavisi mutlak surette istirahat etmek ve kalorisi çok yüksek gıdalar, ayrıca ilaç, vitamin ve nefes açıcı ilaçlarla desteklenmelidir. Eğer akut farenjit tam tedavi olmaz ise kolaylaştırıcı nedenler hâlen devam ediyorsa hastalık kronikleşebilir. Genel olarak kronikleşmede şu etkenler de sayılabilir: Ailevî yatkınlık, dolaşım sistemi rahatsızlıkları, böbrek hastalıkları, sindirim sistemi rahatsızlıkları, endokrin rahatsızlıklar ve gayrisıhhî ortamlarda çalışma hastalığın kronikleşmesine sebep olan etkenlerdir. Bir başka sebep de farenkse komşu organların kronik rahatsızlıkları. Kronik farenjittin biçimlerini hekim saptar. Bunlar şöyle sıralanabilir: Basit tipte kronik farenjit, daha çok ergenlerde görülür. 

Muayenede farenks mukozasında kırmızılık ve üstünde ufak tipte kabarcıklar durumunda lenf bezleri görülür. Yine bu kısımda kurumuş ifrazat vardır ve hasta bunu dışarı çıkarmak için gıcık şeklinde öksürmek ister. Heterotrofik biçiminde lenfler biraz daha büyümüştür. Dolayısıyla farenks mukozası kalınlaşmıştır ve hastanın, genzinde yapışkan tutkal gibi ifrazat olduğunu söyler. Lateral farenjitte ise farenksin yan duvarlarında, yani bademciklerin arkasında yukarıdan aşağıya inen şerit biçiminde kalınlaşmış mukoza ve lenf bantları oluşur. Hasta, sabah kalktığı anda boğazında ağrı ve sanki yabancı bir cisim varmış gibi bir sıkıntının olduğunu hisseder. Atrofik farenjit de farenks mukozası incelmiş ve pembe görünümünü kaybetmiş, çok soluk bir durumdadır. Hastanın boğazında sertlik, kuruluk ve hissi, yapışkan kabukların bulunması, nefesinin çok ağır kokması şikâyet sebebidir. Mukozanın görünümü cilalı gibidir. Kronik farenjit ve farenjitlerin tedavisi; akut farenjitlerin akılcı tedavi edilmesi, ilaçların doğru alınması ve tam istirahattir. Eksik olan tedavi, hastalığı uzatır. Hastanın ailevî yatkınlığı da varsa, kronikleştiyse, mevcut olan hastalığı kolaylaştırıcı nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir. En önemlisi, burunda nefes almayı engelleyen bir kemik eğriliği veya et varsa hemen düzeltilmesi gerekir. Büyük kentlerdeki hava kirliliği de farenjit sebeplerindendir.
]]>
Nefes Darlığı Ve Halsizlik https://www.nefes.gen.tr/nefes-darligi-ve-halsizlik.html Fri, 02 Nov 2018 02:38:01 +0000 Nefes Darlığı ve Halsizlik, Nefes darlığı sorunu tek başına bir hastalık olmasından çok tehlikeli hastalıklardan bir belirti olarak da karşımıza çıkmaktadır. Bu sorun tıp literatüründe dispne olarak tanımlanmaktad Nefes Darlığı ve Halsizlik, Nefes darlığı sorunu tek başına bir hastalık olmasından çok tehlikeli hastalıklardan bir belirti olarak da karşımıza çıkmaktadır. Bu sorun tıp literatüründe dispne olarak tanımlanmaktadır. Hastanın yeterli miktarda soluk alamaması, rahatsız edecek derecede solunum farklılıklarının yaşanması ya da göğüste sıkışma gibi durumlarda kendisini gösterir. Sağlıklı bir birey için dakikada 15-20 defa nefes alınması ortalama standartlardandır. Ancak bazı durumlarda solunum faaliyetini gerçekleştirirken bir takım sorunlar yaşanabilmektedir. Nefes darlığı ve halsizlik sorunu birlikte görülmesinin temel sebebi de budur. Kişi kendisini yorgun, halsiz ve kırgın hissetmesi halinde bu sorun ile karşılaşması söz konusudur. Zira solunum kaslarının harcamış olduğu enerjinin miktarı bütün vücudun harcadığı enerjiye oranlar ortalamanın çok daha üzerinde çıkması durumu söz konusudur. Bu durumda beraberinde nefes darlığı ve halsizlik sorununu oluşturmaktadır.

Nefes darlığı sorunu kişi tarafından tespit edilmesi oldukça kolay bir durumdur. Bunun için bir takım egzersizleri yapmanız halinde nefes darlığı ve halsizlik sorununuz olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda ise hasta solunum yetersizliği çekmesine rağmen bu durum inkar edebilir. Hafif düzeyli kronik bronşit rahatsızlığında bile nefes darlığı şikayeti söz konusu olabilir. Yani nefes darlığı ve halsizlik sorunun fark edilmesi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Solunum yolu ile yeteri kadar oksijen alamayan beden gün boyu kendisini halsiz, kırgın, bitkin ve yorgun hissedecektir. Bu durum beraberinde nefes darlığı ve halsizlik sorunu ile karşılaşılmasına neden olacaktır.

Nefes Darlığı Sorunu ile İlgili Olan Hastalıklar

Nefes darlığı sorunu daha çok kalp ve akciğer hastalıkları ile birlikte kendisini göstermektedir. Bu rahatsızlıklar neticesinde oluşan nefes darlığı sorunu şiddetli ve ani bir şekilde meydana gelir. Bazı hastalarda ilk başta efor dispnesi olarak da başlayabilir.

Bu durumunu erken tanısının konulmaması halinde ise rahatsızlık giderek kronik hale gelecektir. Böylece geri dönüşü olmayan uzun süreli nefes darlığı ve halsizlik sorunu kendisini gösterebilir. Kalp enfarktüsü, akciğer sönmesi, akciğer embolisi, astım ve zatürre gibi hastalıklar beraberinde hastada bir takım nefes darlıklarının yaşanmasına yol açmaktadır. Bu durum kendisini aniden ve şiddetli bir biçimde göstermektedir.

Nefes Darlığının Belirtileri Ve Tespit Edilmesi

Öncelikli olarak doktora danışılıp nefes darlığı ve halsizlik sorununun sebebi araştırılır. Hastaya fiziksel muayene için gerekli tanının konulması gerekir. Bazı durumlarda EKG, arter kan gazları analizi ya da ekokardiyografi uygulanabilir. Ancak bu testlerin uygulanması halinde nefes darlığı ve halsizlik sorununun belirtileri ortaya çıkabilir.

Tedavi Edilmez İse Yaşanacaklar

Nefes darlığı ve halsizlik sorunu tedavi edilmez ise altında yatan nedenler hastaya çok daha zor anlar yaşatabilir. Hatta hastanın hayatına da mal olabilir. Özellikle de akciğer ve kalp hastalıklarında kendisini daha sık bir şekilde gösterir. Ani gelişen ve şiddetli bir şekilde devam eden bu sorun beraberinde kişinin uzun süreli olarak kendisini halsiz hissetmesine de yol açacaktır. Bu durum kişinin sosyal yaşamını da olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

]]>
Astım Nefes Darlığı https://www.nefes.gen.tr/astim-nefes-darligi.html Fri, 02 Nov 2018 09:35:08 +0000 Astım nefes darlığı, nefes alma ırasında havanın alveol adı verilen hava boşluklarına iletilmesini sağlayan hava yollarında görülen daralma, tıkanma ve hava akımındaki zorluklar ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Astı Astım nefes darlığı, nefes alma ırasında havanın alveol adı verilen hava boşluklarına iletilmesini sağlayan hava yollarında görülen daralma, tıkanma ve hava akımındaki zorluklar ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Astım, hırıltı, öksürük ve nefes darlığı gösteren bir kronik rahatsızlıktır. Hastalığının şiddeti ile beraber hastada görülen yakınmalar da fazla görülmeye başlar. Fakat her nefes darlığı ve hırıltılara astım demek doğru değildir. Nefes darlığının astım ve enfeksiyonlardan ayırt edilmesi gerekmektedir. Birinci derecen yakın akrabalarda ve ailede astım görülmesi ve bununla beraber nefes darlığının artması, sigara dumanı, toz, polen gibi sebeplerden dolayı nefes darlığı, nezle ve alerjik gibi hastalıkların sebebi astımdan kaynaklanmaktadır. Astım hava yollarında görülen daralma ile ortaya çıkan rahatsızlıktır. Ataklarla beraber nefes darlığı gibi diğer rahatsızlıklarda kendini göstermeye başlar. Bu gibi atakların dışında başka bir rahatsız edici problemler ortaya çıkmaz.

Astım Nefes Darlığı Belirtileri
Hava yollarında daralmaların olması ile beraber, göğüste baskı, kuru öksürük, hırıltı ve nefes darlığı gibi belirtiler görülür. Bu belirtiler aynı anda seyredebileceği gibi, tak başına da görülebilir. Ancak bu şekildeki nefes darlığı yalnızca astıma özgü değildir. Astımda görülen nefes darlığı kendine özgü birkaç özellik taşır. Bunlar;
 • Çoğunlukla geceleri veya sabahlara karşı görülür.
 • Tekrar edici nöbetler halinde ortaya çıkar.
 • İlaçlar ile düzelme gösterir.
 • Mevsimsel olarak farklılıklar gösterebilir.
Astım Nefes Darlığı Teşhisi
Hastanın durumunda astım belirtilerini gösteren yakınmaları olmalıdır. Nefes darlığı, hışıltı ve öksürük gibi solunum yolları rahatsızlıkları etkilerinin tekrarlayıcı olması ile beraber, hastanın ayakları dışında kendini iyi hissetmemesi, spor yapıyor ise ondan sonra görülen şikayetlerin artması ve ailede görülen diğer bir astım hastaları gibi sebepler bulunmalıdır. Astımdan kaynaklı olan nefes darlığının belirlenmesinde kan tahlillerinin yeri yoktur. Hastaya solunum testi yapılmalı ve akciğerlerden röntgen çektirmelidir.

Astım Nefes Darlığı Tedavisi
Astım nefes darlığı hastalığında ilk olarak doktorunuzu başvurmalısınız. Doktorunuz en uygun tedavi yöntemini uygulayacaktır. Uygulanan astım nefes darlığı tedavisinin amacı, hastanın rahat nefes almasını sağlamak ve hava yollarında mikrobik olmayan iltihaptan kaynaklanan daralmaları gidermektir. Hasta doktoru ile iş birliği içinde olduğu sürece yakındığı rahatsızlıkları da kontrol altına alınacaktır. Astım nefes darlığı tedavisinde hastalığı tetikleyici toz, sigara dumanı gibi faktörlerden uzak durmalıdır. Astım bir solunum yolu rahatsızlığı olması nedeniyle, ilaçlar inhalasyon yolu ile verilir. Yani ilaçlar doğrudan solunum yollarına gitmektedir. Bu yöntemle ilaç tedavisi küçük dozlar halinde hastaya uygulanmaktadır. Hastanın herhangi bir belirtisi olmasa bile, ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanmalı, astım rahatlatıcı gibi ilaçları ise, sadece öksürük ve nefes darlığı görüldüğü zaman kullanmalıdır. Bu ilaçlar doktorunuz tarafından ayarlanarak, uygun bir tedavi planı ile sizlere sunulacaktır.
  ]]>
  Sigara Nefes Darlığı https://www.nefes.gen.tr/sigara-nefes-darligi.html Fri, 02 Nov 2018 18:40:45 +0000 Sigara Nefes Darlığı, Her gün için bir paket kadar sigara bitirmenin şu an için sağlığınız açısından bir sorun olmayacağını düşünebilirsiniz. Ancak bu durum büyük bir keyif ile içmiş olduğunuz sigaranın birkaç Sigara Nefes Darlığı, Her gün için bir paket kadar sigara bitirmenin şu an için sağlığınız açısından bir sorun olmayacağını düşünebilirsiniz. Ancak bu durum büyük bir keyif ile içmiş olduğunuz sigaranın birkaç yıldan sonra size nefes darlığı sorunu yaşamanıza yol açacaktır. Sigara nefes darlığı, nefes tıkanması gibi sorunların yaşanmasına yol açmaktadır. Sabah uyandığınızda öksürük nöbetleri geçirip nefesinin büyük oranda tıkanması söz konusudur. Şu an için önemsemeden içmiş olduğunuz sigaralar ilerde tedavisi oldukça güç sorunların yaşanmasına yol açacaktır. Sigara nefes darlığı sorununun yanı sıra oluşabilecek daha birçok sorun söz konusudur. Her bir durum birbirini daha kötü bir şekilde etkilemektedir. Bu sebepten ötürü sigaraya karşı erken önlem almak ve bir an önce bırakabilmek için uzman bir destek alınması şarttır.

  Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı yani KOAH sorunu sigara nefes darlığı sonunun yaşanması ile birlikte kendisini göstermektedir. Özellikle kronik bronşit ile amfizem bu durum tetiklemektedir. Bu rahatsızlık en az iki yıl boyunca üst üste ve üç ayda bir şiddetli öksürük ve balgam sorunu ile kendisini gösterir. Özellikle de sigara nefes darlığı, nefes tıkanması gibi ani soluk kesilmelerinin yaşanmasına da neden olmaktadır. Amfizem rahatsızlığı ise kana oksijen ileten hava keseciklerinde oluşan hasarlar neticesinde meydana gelen hastalığın adıdır. Bu durumun neticesinde ise akciğerlerde nefes darlığı sorunu kendisini göstermektedir. KOAH rahatsızlığı kişinin yaşam kalitesini düşüren ve işgücü kaybına neden olan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Bu durum kişinin sigara nefes darlığı sorunun şiddetlenerek artık kendisine bile bakamayacak hale gelmesine yol açabilir. Tüm bu sorunlar ile karşılaşmamak adına bir an önce önlem almak gerekir.

  Sigara nefes darlığı problemi sinsi bir rahatsızlık olup kişinin hiç beklemediği bir an kendisini zor duruma sokabilir. Bu sebepten ötürü uzman bir destekle erken tanı ve teşhisin konulması oldukça önemli bir husustur.

  Nefes Darlığı Sorununun Sigara İle Birlikte Artması

  Az önce bahsetmiş olduğumuz KOAH sorunun başlama nedenlerinin başında sigara tüketimi gelmektedir. Ancak sigaranın yanı sıra puro ya da pipo gibi kullanımları da nefes darlığına yol açmaktadır. Sigara içen kimselerde içmeyenlere oranla nefes darlığı yaşama ihtimali 30 kat daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de sigaraya erken yaşta başlamak ve çok miktarda tüketmek solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Bu durum ise beraberinde sigara nefes darlığı sorununun yaşanmasına neden olmaktadır.

  Nefes Darlığı Ve Sigara Kullanımına Karşı Yapılması Gerekenler

  Sigara polikliniklerine gidilerek muayene olmanızı önermekteyiz. Ancak bu sayede sigara nefes darlığı sorununa karşı anlamlı bir adım atmış olacaksınız. Burada öncelikli olarak fizik muayenesi yapılır. Sonrasında ise gerekli görüldüğü yerlerde bir takım tetkikler ile sorunun fiziksel mi yoksa ruhsal bir bağımlılıktan kaynaklandığı tespit edilir. Bundan sonraki aşamada ise kişinin bağımlılık tipine göre bir takım tedavi yöntemleri uygulanır. Bu sayede sigara nefes darlığı sorunu yavaş yavaş etkisini yitirecektir.

  ]]>
  Nefes Daralması https://www.nefes.gen.tr/nefes-daralmasi.html Sat, 03 Nov 2018 13:31:28 +0000 Nefes Daralması: Küçük büyük her insanın karşılaşabileceği bir rahatsızlıktır nefes daralması. Normal şartlarda nefes daralması başlı başına bir hastalık kabul edilmese de, şayet gece uykudan uyandırıyorsa Nefes Daralması: Küçük büyük her insanın karşılaşabileceği bir rahatsızlıktır nefes daralması. Normal şartlarda nefes daralması başlı başına bir hastalık kabul edilmese de, şayet gece uykudan uyandırıyorsa kalp yetmezliğini, sabaha karşı uyandırıyorsa astım hastalığının habercisi olmasından büyük bir önem taşımaktadır.

  Herhangi bir nedene bağlı olmaksızın, hızlı soluk alıp vermeye başlamak da bu rahatsızlığın ilk belirtisi olabilir. Böyle bir durum fark edilirse hemen bir sağlık kuruluşuna gidip gerekli kontrolleri yaptırmak gerekir.

  Nefes Daralması Şikayetleri: Herhangi bir iş yaparken, istirahat halinde ve hatta gece uykudan uyandıracak derece nefes daralması kendini gösterebiliyor. Nefesin yetmemesi, nefesin tam olarak ciğeri dolduramaması ve bu nedenle sonuna kadar nefes alınıp verememe, göğüste bir sıkışma ya da bir ağırlığın olması şeklindedir. Bunun gibi nefes darlığı değişik biçimlerde ortaya çıkabilir.

  Nefes Daralmasının Görüldüğü Bir Hastalık, Koah; Koah (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) nefes daralmasının en çok görüldüğü bir hastalık türüdür. Koah hastalığı bilhassa sigara kullanan her on kişiden dokuzunun yakalandığı bir hastalıktır. sigara kullananlar bu rahatsızlığa yakalandığının farkında bile değildir. Kişi nefes daralmasında tedavisini geciktirip, gerekli önlemi almaması halinde, bu hastalığı giderek ilerliyor, nefes alamaz duruma geliyor. Hatta o kadar çok ilerliyor ki, oksijen desteği olmadan, makineye bağlı kalarak yaşamını sürdürebiliyor.

  Nefes Daralmasında Erken Teşhis ve Tedavinin Önemi: Nefes daralması tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Fakat diğer hastalıklarda da olduğu üzere, bu hastalık içinde erken teşhis edilip, tedavi olunmasının önemi çok büyüktür. Hasta şikayetlerinin arasında, nefes alıp vermeyi zorlukla yapma, göğsünün sıkışması tarzında benzer sorunlar yaşıyor ise, vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidip, yaşadığı bu sıkıntıları doktora anlatarak, erken teşhis konulması sayesinde ciddi bir sıkıntıya dönüşmeden tedavisinin yapılması yaşam kalitesi açısından büyük önem taşımaktadır.

  ]]>
  Yemek Sonrası Nefes Darlığı https://www.nefes.gen.tr/yemek-sonrasi-nefes-darligi.html Sat, 03 Nov 2018 19:47:50 +0000 Yemek Sonrası Nefes Darlığı, genel itibari ile en çok karşılaşılan sorunların başında yemek sonrası nefes darlığı sorunu gelmektedir. Bazı durumlarda uzun süre boyunca aç kalan kimselerin hızlı bir şekilde y Yemek Sonrası Nefes Darlığı, genel itibari ile en çok karşılaşılan sorunların başında yemek sonrası nefes darlığı sorunu gelmektedir. Bazı durumlarda uzun süre boyunca aç kalan kimselerin hızlı bir şekilde yemeğe başlamaları yemek sonrası nefes darlığı sorunu ile karşılaşmalarına neden olmaktadır. Böyle bir durumun yaşanması halinde büyüme hormonu yükselmeye başlar. Karaciğerde ise yağ ile proteinler uzun süreli açlıkla birlikte yenilen besinlerin direkt yağa dönüşmesi söz konusudur. Tüm bu durumlar kalpte hızlı çarpıntının oluşmasına ve nefes darlığı ya da tıkanmasına yol açmaktadır. Bu durumun yanı sıra aşırı derecede yükselen adrenalinin de nefes darlığı yaşanmasına sebep olduğu bilinmektedir. Bazı kişilerde ise kansızlık sorunu olması sebebiyle meydana gelen kalp rahatsızlıkları düzensiz beslenmeyle kendisini gösterebilir. Böylelikle kişi yemek sonrasında nefes darlığı sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır.

  Bazı durumlar için yemekten sonra nefes darlığı yaşanmasının ana sebebi bu durum olmayabilir. Ancak genel itibari ile bir kimsenin yemeği aşırı kaçırması, aşırı derecede hızlı yemesi ya da uygun olmayan bir saatte yemek yemesi nefes darlığına sebep olur. Özellikle de uyumadan önce bir kimsenin yemek yemesi bu sorunun oluşmasına neden olacaktır. Tüm bu sorunlara karşı yemekten sonra nefes darlığı çekmemek adına bir takım önlemler almak gerekebilir. Burada kişiye büyük görevler düşmektedir. Örneğin yemekten hemen sonra sigara kullanması halinde şiddetli nefes darlığı yaşayabilir. Bunun için de mutlaka dikkatli olması ve sağlığına önem vermesi gerekir. Sağlığına zarar verecek yiyeceklerden kaçınması ve doğru bir biçimde beslenmesi halinde yemek sonrasında nefes darlığı yaşaması söz konusu olmaz.

  Yemek Sonrası Nefes Darlığı İçin Yapılması Gerekenler

  Böyle bir sorunla karşılaşan kimselerin ilk yapması gereken şey en yakın sağlık ocağına başvurmak olacaktır. Sağlığını ihmal etmemesi ve beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Bununla birlikte yaşanan nefes darlığının sebebinin de iyi araştırması gerekmektedir. Bu duruma en çok neden olan etmenler arasında sigara, alkol, kahve gibi zararlı içecekler sebep olduğu için mutlaka bunlardan uzak durması gerekmektedir. Zira bu ürünler yemek sonrası nefes darlığı sorununun yaşanmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda da kalp çarpıntısı ve halsizlik gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu sebepten ötürü hastaların daha dikkatli olması ve yedikleri besinlere önem göstermeleri şarttır. Aksi takdirde benzer sorunlar ile karşılaşması mümkündür.

  Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise tüketilen gıdaların çok katı ya da büyük olmamasına özen gösterilmelidir. Özellikle de soluk borusuna kaçabilen yiyeceklerin olması halinde yemek sonrası nefes darlığı yaşanması çok daha şiddetli bir biçimde kendisini gösterebilir. Çabuk sindirim amacı ile yapılan önlemlerin işe yaramaması nefes sorunları yaşanmasına yol açacaktır. Bu yüzden daha dikkatli olunmasında fayda vardır.

  ]]>
  Transformal Nefes Tekniği https://www.nefes.gen.tr/transformal-nefes-teknigi.html Sun, 04 Nov 2018 17:32:05 +0000 Transformal nefes tekniği uygulayan kişilerde fiziksel, zihinsel ve duygusal bütünlük yaratan ve sisteminde önemli ölçüde iyileşme gerçekleştiren, ruhsal yapıyı güçlendirmeye yarayan bir tekniktir. Nefes doğduğumuz andan itib Transformal nefes tekniği uygulayan kişilerde fiziksel, zihinsel ve duygusal bütünlük yaratan ve sisteminde önemli ölçüde iyileşme gerçekleştiren, ruhsal yapıyı güçlendirmeye yarayan bir tekniktir. Nefes doğduğumuz andan itibaren en önemli ihtiyaçtır, bir şey yemeden yaklaşık 3 hafta, susuz birkaç gün dayanabilen vücudumuz nefes almamaya sadece birkaç dakika dayanabilir. Genel olarak Transformal nefes tekniğini kullanmıyorken solunum kapasitemiz %30 civarındadır ki bu sistemimize çok az yaşam gücü verir. Nefes ile vücudumuza aldığımız oksijen hücrelerimiz için çok önemli bir besindir.

  Transformal nefes tekniği etkileri:

  Transformal nefes tekniği öncesinde nefes alma mekanizması üzerinde çalışıp açmak gerekir. Solunum alt karın bölgesinde başlar, solar pleksustan geçerek göğsün üstüne kadar ulaşır. Bu bölgeler birbirine bağlanır ise insan aldığı oksijen düzeyini en yüksek düzeye ulaştırır. Vücuttaki iyileştirici etkiler ve zindelik artar. Uygulayan kişinin enerjisi ve huzuru artar. Alt karın ve diyafram kaslarının kullanılması sayesinde, hazımsızlık ve sırt ağrısı gibi kişiyi rahatsız eden şikayetler kısa sürede düzelir. Devam eden süreçte ise olumsuz düşünceler, bastırılmış duygular, doğum travmaları, çocukluk travmaları gibi sorunlar iyileştirilir. Bütün davranış ve eylemler, bir duygu ya da bir inanışın sonucunda oluşur. Davranışlarımızı ve hislerimizi değiştirmek istiyorsak öncelikle duygusal ve akılsal düzeyde değişiklik yapılması gerekir. 

  Nefes alırken oksijen ile yüksek frekanslı titreşim gerçekleşir ve vücudumuzdaki elektromanyetik alanı değiştirmemiz ve oksijenin yüksek frekansına yükselmemiz gerçekleşir. Fiziksel değişim yasasına göre, düşük frekanslı titreşim enerjisi, yüksek frekansa sahip titreşim enerjisine maruz kaldığında yükselir ve bu kalıcı bir durumdur. Bunun nefes almadaki anlamı, yüksek frekansa sahip titreşim enerjisinin hücre belleğindeki ve bilinç altındaki düşük frekansa sahip titreşim enerjisini arttırdığıdır ki düşük frekanslı titreşim enerjisi olumsuz düşünceleri, travmaları ve bastırdığınız duyguları içerir. Böylelikle belleğinizde kayıtlı tüm karanlık köşeler aydınlatılabilir. Bellekte yer alan bu enerji tıkanıklıkları açıldığı zaman artık olumsuzluklar etkileyemez. Nasıl nefes alıyorsanız öyle yaşıyorsunuz aslında. Kendimizi rahatsız hissettiğimiz durumlarda nefesimizi tutarak bu duygudan kurtulmaya çalışırız. Mesela karından nefes almak aslında tatsız ve rahatsız edici duygulardan kurtulmayı sağlar çünkü hareket halindeki enerji tüm vüvut ile birleşir, dışa vurularak vücuttan atılır. Nefes tutulduğu zaman bahsi geçen enerji, hücrelere gönderilerek bastırılır ve bunlar hastalık ile diğer fiziksel sorunlara yol açar. Doğru nefes daha fazla sevgi, neşe ve sağlık içeren bir hayat demektir.

  Transformal nefes tekniklerinin sonuçları:

  Transformal nefes teknikleri güvenli ve etkilidir ve insanın tüm bilinç düzeyini dönüştürür. Fiziksel olarak daha çok sağlık, enerji ve denge getirir. Vücuttaki hücrelerin sağlıklı bir şekilde çoğalması için kan ile taşınan oksijenin daha çok olması gerekir ki bu da ancak doğru nefes ile mümkündür. Transformal nefes teknikleri ile bilinçaltı temizliği yapılabilir. Böylelikle stres ortadan kalkar ve rahatlama duygusuna kavuşulur, hücre belleğine kaydedilmiş olan eski travmaların izleri silinir, öfke, korku, endişe ve suçluluk gibi duygular temizlenir. Bağımlılıklar ve hastalıklardan kurtulmanıza yardımcı olur. Transformal nefes süreci, nefes alma modelinizi daimi bir şekilde derin ve tam diyaframdan nefes alma modeline dönüştürülür. Dönüşme sürecinde bütün olumsuz enerjiler, hücre belleğinden silinir ve sonuç olarak insanlar kendilerini daha dinç, genç ve kendileri başta olmak üzere diğer insanlarla da barışık hissederler.
  ]]>
  Bebeklerde Nefes Darlığı https://www.nefes.gen.tr/bebeklerde-nefes-darligi.html Mon, 05 Nov 2018 04:31:34 +0000 Bebeklerde nefes darlığı, aileleri endişelendiren ve devamlı olarak bebekleri gözetim altına almalarına sebep olan önemli bir sorundur. Bebekler rahat nefes aldıkları zaman çok rahat uyurlar. Ancak nefes alma sorunu olduğunda Bebeklerde nefes darlığı, aileleri endişelendiren ve devamlı olarak bebekleri gözetim altına almalarına sebep olan önemli bir sorundur. Bebekler rahat nefes aldıkları zaman çok rahat uyurlar. Ancak nefes alma sorunu olduğunda rahat nefes alacağı bir pozisyonda yatmayı tercih ederler. Yatarken başını geriye doğru atabilir ya da kaburgaların içeriye çökmesine neden olan bir pozisyonda uyuyabilirler. Bu pozisyonda nefes alırken ötme sesi ya da ıslık sesine benzer bir ses gelir. Bebekler nefes darlığı sıkıntıları değişkenlik gösterebilir. Bebeklerde Solunum bozukluğu belirtileri genel olarak bebek doğar doğmaz bir kaç dakika içinde anlaşılabilir. Bazen gündüz, bazen ise gece uyurken nefes darlığı sorunu yaşayabilirler. Bu sebeple ailelerin çocuklarını sürekli gözetim altında tutmaları gerekir. Her bebekte zaman zaman hırıltı veya inilti görülebilir. Ancak, bebeğinizi nefesi devamlı olarak derin ve göğüs kaslarını gerektiğinden daha fazla kullanarak alıyorsa ve burun deliklerinin iki yana açıldığını gözlemliyorsanız, bebeğiniz nefes darlığı çekiyor olabilir.

  Bebeklerde Nefes Darlığı Nedenleri

  Bebeklerin nefes almasını engelleyen ve nefes darlığı çekmesine neden olan çok sayıda faktör vardır. Ancak beş önemli etken daha fazla etkili olmaktadır.

  Laringomalazi: Bu sorun nefes yolu başında bulunan gırtlak adı verilen bölgenin gelişmemesi nedeniyle oluşabilmektedir. Bebeklerde sıkça görülen bu durumda nefes darlığı, morarma gibi etkiler göstermektedir. Genellikle bebeğin büyümesiyle düzelse de, ağır vakalarda bebeğin ölümüne sebep olabilir.

  Doğuştan burun deliğinin kapalı olması: Bu sorun yani burun deliğinin doğuştan kapalı olması 24-25 bin canlı doğumunda bir görülmektedir. Bazı bebeklerin ise iki burun deliği birden kapalı olabilir.

  Doğuştan nefes borusunda darlık olması: Bu soruna bebeklerde sıkça rastlanmaktadır. Bazı bebeklerin doğar doğmaz ameliyat edilmesi gerekebilir. Aslında kolay tedavi edilebilen bir sorundur. Bebeğin nezle ya da grip olması, hava yolunda ödem gelişmesinde, ciddi solunum sıkıntısında, nefes borusu darlığında altta yatan neden incelenmelidir.

  Geniz eti nefes darlığı

  Bebeklerde, çocuklarda en fazla solunum sıkıntısına neden olan sorunların başında geniz eti gelmektedir. Bu sorunun tedavi edilmesi için, büyümüş geniz eti alınmakta ve bebeğin kulağına tüp takılmaktadır. Bu operasyon dünyada en fazla yapılan ameliyatlardan biridir. Çoğu hastalarda bu sorun burun tıkanıklığı ile tarif edilmekte ve gereksiz sinüzit tedavisi uygulanmaktadır. Bu yüzden nefes darlığı çeken bebeklerde geniz eti sorunu mutlaka değerlendirilmelidir.

  Solunum cihazına uzun süre bağlanmak

  Doğumdan kaynaklı kalp anomalileri olan bebekler, doğumdan sonra tedavi edilebiliyor. Bu tedavi sürecinde bebeklerin uzun süre yoğun bakımda kalarak, solunum cihazına bağlı olması sebebiyle ağızdan sokulan tüple solunum yaptıklarından hava yolu darlıkları gelişebiliyor. Bu durumda nefes yollarında tıkanmaya yol açıyor ve nefes yollarında delik açılabiliyor. Bu yüzden bebeklerin daha sıkı takip edilmesi gerekir. Buna engel olabilmek için, yoğun bakımdaki bebeklerin kulak burun boğaz uzmanı tarafından takip edilmesi ve nefes borusu darlığının gelişmesinin engellenmesi sağlanmalıdır.

  Bebeklerde nefes darlığı, hafife alınacak bir konu değildir. Bebeğinizin nefes almasında bir anormallik hissederseniz derhal doktorunuza başvurunuz.

  ]]>
  Nefes Darlığı Ve Kalp Sıkışması https://www.nefes.gen.tr/nefes-darligi-ve-kalp-sikismasi.html Mon, 05 Nov 2018 06:27:47 +0000 Nefes Darlığı ve Kalp Sıkışması;  Kalp sıkışması ve nefes darlığı stres durumunda sinirlerde meydana gelen sıkışmadan kaynaklanabileceği gibi bazı kalp hastalıklarının da habercisi olabilir. Başta akciğerler olmak üze Nefes Darlığı ve Kalp Sıkışması;  Kalp sıkışması ve nefes darlığı stres durumunda sinirlerde meydana gelen sıkışmadan kaynaklanabileceği gibi bazı kalp hastalıklarının da habercisi olabilir. Başta akciğerler olmak üzere, kalp, sindirim, böbrek hastalıkları, tiroid hormonunun fazla salgılanıyor olması gibi hastalıklar kalp ve damar sağlığını olumsuz etkiler. Burada dikkat etmemiz ayırıcı unsurlardan biri, nefes darlığının ve kalp sıkışmasının sıklığı ve ne zamanlarda ortaya çıktığıdır. Bazen endişe, stres, korku, üzüntülü bir haber sinir sistemini baskılayarak nefes darlığı ve kalp sıkışmasına neden olur. Bu tarz durumlarda nefes egzersizleri ve açık havada sakinleşmeye çalışmak olumlu etkiler yaratır. Fakat gece uykudayken kalp sıkışması ile uyanıp nefes alamamak, gün içinde stresli bir durum yokken ortaya çıkan kalp sıkışmaları, kısa mesafe yürüyüşlerde nefes alamamak, tıkanmak muhtemel olarak metabolik bir hastalığın habercisidir. Gerekli tahliller yapılarak tanı konulması gerekmektedir. 

  Nefes darlığı ve kalp sıkışması hangi hastalıkların habercisidir
  • Obezite; Nefes darlığı ve kalp sıkışması en çok obezite hastalığı olanlarda görülür. Sıklıkla yemeklerden sonra nefes nefese kalma, kısa mesafe yürüyüşlerde tıkanma, merdiven çıkarken zorlanma ve kalpte sıkışma hissi günlük yaşamın bir parçası gibi gün içinde sürekli tekrarlanır. Bazen nefes darlığı, nefes alamama öyle uzun sürer ki dışardan bakıldığında yüzde sararma, terleme gibi nefes darlığına bağlı olarak ortaya çıkan fiziksel değişimler net olarak görülür. 
  • Koah; Obezite'den sonra nefes darlığı ve kalp sıkışması sorunu en sık tütün kullanan kişilerde görülür. Özellikle uzun süre kullanılan tütünün ciğerlerde yarattığı tahribat, yeni ve temiz kanın vücutta sağlıklı dolaşımını engeller. Koah gibi tütün kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar, kalp kapakçıklarında bozulmaya neden olarak kalp sıkışması, nefes darlığı ile ilgili sorunları yanında getirir. 
  • Kalp yetmezliği; Nefes darlığı ve kalp sıkışmasına neden olan bir diğer hastalık kalp yetmezliğidir. Kalp yetmezliğinin belirtileri arasında nefes darlığı ve kalp sıkışması ile birlikte görülen baygınlık, kalp çarpıntısı, el ve ayak bileklerinde şişme, el ve ayak bileklerinde morarma, iştahsızlık, kansızlık gibi belirtiler yer alır.
  • Tansiyon; Nefes darlığı ve kalp sıkışmasına neden olan bir diğer hastalık ise yüksek ya da düşük tansiyon sıkıntılarıdır.  
  • Anemi ya da kansızlık; Kansızlık nefes darlığı ve kalp sıkışmasına neden olduğu gibi ellerde ayaklarda üşüme, ellerde titreme, ağız kenarında çatlaklar oluşması, tırnaklarda kırılma, dil ağrısı gibi belirtiler de görülür.  
  • Panik atak; Panik atak rahatsızlığında psikojik etkenlere bağlı olarak nefes darlığı ve kalp sıkışması ortaya çıkabilir. 
  • Damar tıkanıklığı; Kalp ve damar tıkanıklığının ilk belirtilerinden biri nefes darlığı ve kalp sıkışmasıdır. Zaman içinde göğüs ağrısı, baş ve ense ağrısı, göğsün üstüne bastırılıyormuş gibi hissetme, göğüste bıçak saplaması ya da iğneler batıyor gibi hissetme, bayılma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. 
  • Kalp ritim bozukluğu; Nefes darlığı ve kalp sıkışması ile kendini gösteren hastalığın ilerleyen süreçlerinde tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi, fenalık hissi, düşüp bayılacakmış gibi hissetme, göz kararması gibi belirtiler gözleniyor.
  ]]>
  Yoga Nefes Teknikleri https://www.nefes.gen.tr/yoga-nefes-teknikleri.html Mon, 05 Nov 2018 20:27:50 +0000 Yoga Nefes Teknikleri, Doğru nefes alıp vermek insan sağlığı için oldukça önemlidir. Yoga nefes teknikleri bize, ciğerimizi nasıl kontrol edebileceğimizi ve maksimum kapasitede nasıl kullanacağımızı ve doğru nefesin nas Yoga Nefes Teknikleri, Doğru nefes alıp vermek insan sağlığı için oldukça önemlidir. Yoga nefes teknikleri bize, ciğerimizi nasıl kontrol edebileceğimizi ve maksimum kapasitede nasıl kullanacağımızı ve doğru nefesin nasıl kontrol altına alacağımızı gösterir. Yoga nefes hareketleri hayatın bir parçasıdır. İnsan yaşamının en değerli kaynağı olan nefesin bihenk taşıdır. Doğru nefes almak, yavaş, derin ve ritmik olmalıdır. Aynı zamanda zihinsel berraklığı ve yaşamsal gücü artırır. Pek çok kişi doğru nefes alıp vermeyi bilmezler. Bunun nedeni nefes alıp verirken ciğer kapasitesinin sadece bir bölümünü kullanırlar. Ciğer kapasitesinin tamamını kullanamamak doğru nefes alıp vermeyi engeller. 

  Yoga Nefes Teknikleri Nelerdir

  Omuz Nefesi: Omuz nefesi en sığ olan ve en kötü olası olan bir tiptir. Omuzlar ve köprücük kemiği yukarı doğru uzatılır ve aynı zamanda nefes alınıp verilirken karın kasılır. Bu nefes egzersizinde maksimum çaba sarf edilirken minimum miktarda hava solunmuş olur.

  Göğüs Nefesi: Göğüs nefesi alınırken göğüs kafesi genişletilerek alınan nefes eksik kalan bir ikinci nefes türü gibidir. 

  Derin Karın Nefesi: Ciğerden nefes alma kapasitesini tam sağlayabilmek ve kullanabilmek için çok önemli bir yoga nefes tekniğidir. Nefesi ciğerin en geniş ve en derin bölümüne kadar hava taşınmasından dolayı en iyi yapılan nefes egzersizidir. Bu nefes egzersizinde diyafram doğru bir şekilde kullanılması amaçlanır. Solunum ise yavaş ve düzenlidir. Derin bir nefes alma kaburga aralarından omuzlara kadar devam eder. Bu üç uygulama bir alışma sürecidir. 

  Yoga Nefes Teknikleri Nelerdir

  Yoga Nefes Teknikleri, Doğru bir şekilde diyafram nefesini hissedebilmek için öncelikle oldukça geniş ve rahat kıyafetler giyinin ve sırt üstü yere yatın. Elinizi diyaframın olduğu üst bölgeye koyun. nefesi yavaşça alın ve yavaşça verin. Elinizle diyaframı hissedin. Nefes alıp verirken karın dışarı doğru çıkmamalı ve verirken küçülmelidir. Karından nefes alıp vermeyi öğrendiğiniz anda yoga nefes tekniklerini öğrenmeye başlamaya hazır hale gelmişsiniz demektir. Yavaşça nefes alırken öncelikle karnınız şişsin. Daha sonra göğüs kafesinizin şiştiğini hissedin. Nefesi verirken ise öncelikle karının indiğini hissedin. Daha sonra göğüs kafesinizin bir dalga gibi indiğini hissedin. Böylelikle tam yoga nefes tekniğini tamamlamış olursunuz. 
  Yoga Nefes Tekniklerinde, en iyi sonucu almak iyi solunum için en birinci şart Prana'dır. Yani Prana yaşamsal nefesin suptil enerjisi olarak bilinir. Prana kontrolü aslında zihnin kontrolünü sağlamaktadır. Bu nedenle nefes egzersizlerinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu da Prananın kontrolünü anlamına gelmektedir. 
  ]]>
  Hamilelikte Nefes Alamamak https://www.nefes.gen.tr/hamilelikte-nefes-alamamak.html Tue, 06 Nov 2018 00:55:41 +0000 Hamilelikte Nefes Alamamak, hamilelikte vücudun oksijen ihtiyacı artmaktadır. Buna karşın ilerleyen aylarda rahmin yukarı ve yanlara büyümesi ve göğsün sıkıştırılmasından dolayı nefes almakta zorluk çeker. Hamilelikte artan Hamilelikte Nefes Alamamak, hamilelikte vücudun oksijen ihtiyacı artmaktadır. Buna karşın ilerleyen aylarda rahmin yukarı ve yanlara büyümesi ve göğsün sıkıştırılmasından dolayı nefes almakta zorluk çeker. Hamilelikte artan hormonlardan özelikle progestron hormonu beyin merkezini uyararak ve daha sık nefes alıp vermeyi tetiklemektedir. Bu nedenle hamilelikte dakikada yapılan nefes sayısı hafiften artar ve akciğer daha fazla oksijen alır. Gebelikte son haftalarında bebek doğum kanalına doğru gittiği için rahim aşağıya doğru iner ve göğüs sıkışması azalır. Anne adayı bu haftalarda nefes almakta rahatladığını hisseder.

  Hangi durumlarda doktora başvurulması gerekmektedir
  • Nefes almada zorluk şikayetine çarpıntı oluyorsa 
  • Nefes alırken veya sürekli göğüs ağrısı varsa
  • Dudaklarda ellerde ve parmaklarda soluk görüntü olması 
  • Şiddetli öksürük olması 
  • Ateşli yükseklik üşüme titreme olması
  • Boğazdan kan gelmesi durumunda doktora başvurulmalıdır.
  Hamilelikte Nefes Alamamak İçin Öneriler
  • Oturma esnasında dik oturulmalıdır.
  • Yatakta yatarken destekli yatılmalıdır.
  • Ayakta iş yaparken kambur durulmamalıdır.
  • Soluk alma egzersizi yapılmalı
  • Çok yağlı yemeklerden uzak durulmalı
  • Evinizi sık sık havalandırılmalı ki temiz hava girmeli
  • Düzenli kısa süreli yürüyüşler uygulanmalı
  • Giyimde dar elbiselerden uzak durulmalı
  • İç çamaşırlar geniş ve pamuklu olamalı
  • Sürekli hareket halinden kaçınılmalı
  • Ağır sporlardan kaçınılmalı
  • Kilo kontrollü bir şekilde alınmalı
  • Stresli ortamlarda asla ama asla durulmamalı
  • Kalabalık ortamlara girilmemeli
  • En önemlisi ise susuz kalınmamalıdır.
  ]]>
  Koah Nefes Darlığı https://www.nefes.gen.tr/koah-nefes-darligi.html Tue, 06 Nov 2018 05:54:34 +0000 Koah Nefes Darlığı: Koah (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı), hava akışının zayıf olduğu obstrüktif (engelleme) bir akciğer hastalığıdır. Tipik olarak zamanla daha da kötüleşir. Ana belirtileri nefes darlığı Koah Nefes Darlığı: Koah (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı), hava akışının zayıf olduğu obstrüktif (engelleme) bir akciğer hastalığıdır. Tipik olarak zamanla daha da kötüleşir. Ana belirtileri nefes darlığı,  balgam  üretimi ve öksürmedir. Kronik bronşit hastalığı olan insanların pek çoğu aynı zamanda Koah nefes darlığı hastasıdır.

  Koah Nefes Darlığının Sebepleri: Sigara kullanımı hastalığın günümüzdeki en temel nedenlerinden biri olup, hava kirliliği ile genetik gibi daha az etkili olan nedenleri de bulunur. Gelişmekte olan ülkeler için, hava kirliliğinin en etkin nedenlerinden birisi, havalandırılması doğru yapılmamış yemek pişirme ve ısıtma ateşi dumanıdır. Akciğerleri bu tahriş yapıcı durumlara uzun süreli olarak maruz kalanlar, akciğerlerinin  iltihabına sebep olarak küçük hava damarlarının daralmasına ve amfizem ismi verilen doku parçalanmasına yol açar. Koah nefes darlığı için tanı, zayıf hava akış kontrolü yapan akciğer fonksiyon testleri ile anlaşılır. Koah hastalığının astım hastalığından farkı, hava akışı herhangi bir ilacın yardımı ile belirgin bir şekilde düzelmez.

  Koah Nefes Darlığı Tedavisi: Koah nefes darlığının, bilinen sebeplere maruz kalınan durumların ortadan kaldırılması veya hastalığa sebep olan nedenlere maruz kalma sürecinin düşürülerek, önlenebilir. Bu sebepler arasında örneğin sigara içmeyi bırakmak veya oranını düşürmek ve iç, dış hava kalitesini yükseltmek olabilir. Koah Nefes Darlığının tedavisi, sigarayı bırakmak, aşı, rehabilitasyon, düzenli aralıklarla içe çekilen bronkodiatörler ve steroitler yardımıyla sağlanır. Kimi insanlarda, uzun süreli oksijen terapisi ya da akciğer nakil yoluyla belirgin düzelmeler olabilir. Akut kötüleşme dönemleri gösteren hastalar için, artan miktarlarda ilaç ve hastane altında doktor gözetimi gerekebilir.

  Koah Nefes Darlığı Hastalığının Dünyadaki Etkileri:  Koah nefes darlığı hastalığı dünya çapında, 329 milyon kişiyi (dünya nüfusunun %5'i) etkiler. Koah nefes darlığı hastalığı 2012 yılında 3 milyon insanın ölümüne sebep olarak, dünyadaki en ölümcül hastalıklar arasında üçüncü sırada yerini aldı. Ölümlerin, sigara kullanımında yükselen artış ile bazı ülkelerdeki nüfusun yaşlanması nedeniyle daha da artacağı öngörülür.  2010 yılında bu hastalığın 2.1 trilyon dolarlık bir ekonomik kayba yol açtığı tahmin edilmiştir.

  ]]>
  Halsizlik Nefes Darlığı https://www.nefes.gen.tr/halsizlik-nefes-darligi.html Tue, 06 Nov 2018 21:06:21 +0000 Halsizlik Nefes Darlığı: Halsizlik, pek çok hastalık ile seyreden kişiyi sosyal ve iş hayatından dahi ayrı düşürebilen bir durumdur. Bu durum kişide hem enerjisi düşük hemde keyifsiz bir özellik ile kendini gösterir. Pek çok Halsizlik Nefes Darlığı: Halsizlik, pek çok hastalık ile seyreden kişiyi sosyal ve iş hayatından dahi ayrı düşürebilen bir durumdur. Bu durum kişide hem enerjisi düşük hemde keyifsiz bir özellik ile kendini gösterir. Pek çok hastalıkta oluşabilecek halsizlik, nefes darlığı ile bir arada olduğu  zaman daha ciddi bir durum olabileceği için üzerinde durulması ve doktora gidilmesi gereken bir durumdur. Zira, nefes darlığı bir hastalık değil herhangi bir hastalığın belirtisidir. Tıp dilinde dispne olarak adlandırılan nefes darlığı, kişinin göğsünde sıkışma, soluk alıp vermekte farklılık ve yeteri kadar soluk alamama olarak adlandırılır. Halsizlik ve nefes darlığı, kişide uzun bir süredir var ise bu durum zamanla fiziksel olumsuzlukların yanı sıra psikolojik olarak da baş gösterir. Bir başka sonuç ise nefes darlığı çeken kişilerin halsizlik yaşamasıdır ki, buda uzun süre nefes darlığı çeken kişilerin yeteri kadar oksijen almamasından dolayı halsiz olmaları da bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha çok kalp ve damar hastalıklarında etkili olan bu durum şiddetli ve aniden ortaya çıkabilir veya birçok kişide olduğu gibi herhangi bir efor ile ortaya çıkmaktadır.

  Halsizlik nefes darlığı hangi hastalıklarda çıkar;
  • Akciğer embolisi,
  • Kalp enfarktüsü, 
  • Akciğer sönmesi, 
  • Astım,
  • Zatürre 
  • Karaciğer hastalıkları
  • Şeker dir.
  Tüm bu önemli hastalıkların yanı sıra kişide oluşmuş ve tedavisi kolay yapılabilecek, anemi, vitamin eksikliği, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardır. 

  Halsizlik Ve Nefes Darlığı gibi durumlarda yapılabilecek bir takım önlemler de bulunmaktadır. Bu önlemler arasında;
  • Alkol ve uyuşturucu tarzı maddelerden uzak durulmalıdır.
  • Gün içerisinde en az 2-2,5 litre kadar su içilmelidir.
  • Çalışma saatlerini düzenli tutarak  fazla aşırıya kaçmadan yapılan iş yapılmalıdır.
  • Doktor tavsiyesi ile multivitamin hapı kullanılabilinir.
  • Strese yol açan faktörlerden uzak durulmalıdır.
  • Düzenli spor yaparak daha dinç kalınmalıdır.
  • Düzenli ve dengeli beslenme sağlanmalı hazır gıdalar yağlı, tuzlu, şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Fazla kilolardan kurtulmakta fayda sağlayacaktır.
  ]]>
  Nefes Çalışması https://www.nefes.gen.tr/nefes-calismasi.html Wed, 07 Nov 2018 04:56:05 +0000 Nefes çalışması; nefes alma olayı çoğu kişi tarafından fazla önemsenmemektedir. Doğru nefes alındığı zaman vücuda fazla oksijen girmektedir. Böylece beyin ve diğer organlar, daha düzenli ve sağlıklı çalışmaktadır Nefes çalışması; nefes alma olayı çoğu kişi tarafından fazla önemsenmemektedir. Doğru nefes alındığı zaman vücuda fazla oksijen girmektedir. Böylece beyin ve diğer organlar, daha düzenli ve sağlıklı çalışmaktadır. Vücudumuz nefes alıp verme işlemini otomatik olarak gerçekleştirdiği için nefes çalışmaları fazla önemsenmemektedir. Nefes alma işini vücudumuza bırakırsak sadece, hayatta kalmak için nefes alıp vermeyi sağlar. Fakat, bilinçli bir şekilde nefes çalışması yapılırsa vücuda daha fazla ve düzenli bir şekilde oksijen girişi sağlanmış olur. 

  Nefes çalışmasının vücuda sağladığı faydalar;

  Nefes çalışmasında beyine daha fazla miktarda oksijen ulaştığı için vücutta bir rahatlama meydana gelmektedir. Ayrıca beyne oksijenin fazla gitmesi, öğrenmeyi de kolaylaştırır, çünkü oksijen beynin konsantrasyonunu sağlamaktadır. Daha önce öğrenilen bilgilerin, hatırlanmasını kolaylaştırır ve öğrenilmiş olan bilgiler kolay unutulmamaktadır. Çünkü fazla oksijen alan beyin daha fazla konsantre olabilir. Konsantrasyonun yükselmesi daha önce öğrenilmiş olan bilgilerin kolayca hatırlanmasını sağlar. Nefes çalışması sonucunda vücut rahatladığı için, kişinin uykusu düzene girer ve sağlıklı uyku uyumasını sağlar. Sağlıklı ve yüksek dirençli bir vücuda sahip oluruz. Vücuttan atılması gereken toksinler bulunmaktadır. Bu toksinler doğru nefes çalışması ile vücuttan kolayca atılmaktadır.

  Nefes çalışması yöntemleri;

  Nefes çalışması başlarken, iki el yanlara doğru açılır, her nefes aldığınızda göğsün ön tarafında birleştirilir. Ortalama 25 defa bu hareket tekrarlanır. Nefes çalışması devam ederken, vücut dik bir durumda iken eller ileri doğru açılır ve diz kapakları bükülüp nefes verilerek eğilmeye başlanır. Eğilmenin yavaş bir şekilde olması gerekmektedir. Eğilme tamamlandığı zaman, nefes alınarak vücut dik hale getirilir. Nefes çalışmasında yere oturulur ve ayaklar çapraz duruma getirilir. Nefes aldıktan sonra öne doğru eğilip ve daha sonra nefes verilerek düz hale gelinir. Nefes çalışması sırasında dik durumda iken burundan nefes alınır ve belden vücut öne doğru eğilir, daha sonra ağızdan nefes vererek dik hale gelinir. Nefes çalışmasında bir diğer yöntem ise yoga adı verilen bir yöntemdir. Bu yöntemde bazı fiziki egzersizler sonrasında derin bir nefes aldıktan sonra nefes yaklaşık 4 saniye kadar tutulur ve aldığımız nefes 4 saniye sonra tekrar geri verilir.

  ]]>
  Nefes Almada Güçlük https://www.nefes.gen.tr/nefes-almada-gucluk.html Wed, 07 Nov 2018 22:02:25 +0000 Nefes almada güçlük, nefes darlığı gibi hastalıkların başlıca belirtilerinden biri olabilir. Soluk alıp vermenin zorlanarak yapıldığı zorla solunum olmasına nefes darlığı denilmektedir. Normal şartlar içerisinde rahatça v Nefes almada güçlük, nefes darlığı gibi hastalıkların başlıca belirtilerinden biri olabilir. Soluk alıp vermenin zorlanarak yapıldığı zorla solunum olmasına nefes darlığı denilmektedir. Normal şartlar içerisinde rahatça ve bilinçsiz bir şekilde yapılan bu solunum hareketi artık zorlanarak yapılmaya başlamıştır. Nefes darlığı her türlü solunum zorluğuna nefes almada güçlüğe verilen genel bir isimdir. Kişi genel olarak solunuma yardım eden kaslar ile nefes alıp verir.  Ve hava doyumsuzluğu adı da verilen bir boğulma duygusuna kapılır. Çoğu kez daha derin nefes alma, daha sık alıp verme ve nefes almada güçlük olarak ortaya çıkar. Nefes sıkıntısı yaşayan kişiler çoğu kez yatar pozisyonda duramaz. Solunumunu rahat yapamaz ve oturur pozisyonda durmaya ihtiyaç duyar. Nefes almada güçlük normal solunumun engellenmesine ve kanda bulunan oksijen gereksiniminin artışına bağlı olarak solunum zorlama olarak gerçekleşir. 

  Nefes Almada Güçlük Belirtileri Nelerdir

  Herkesin arada bir nefesinin kesilmesi normal bir durum olarak kabul edilir. Dik bir yokuştan çıkarken, hızlı bir şekilde bisiklet sürerken, merdivenleri hızlı inip çıkarken ve ya zorlanarak yapılan bir fiziksel olay sonrasında nefes almada güçlük yaşanabilir. İster arada bir yaşansın isterse de sürekli olarak yaşansın nefes almada güçlük çekmek yaşanmak istenmeyecek kadar önemli ve ağır bir durumdur. Sebebini bilmeden bir iş yaptıktan sonra beklenmedik bir şekilde nefes alma problemi yaşaması kişiyi kaygılandırabilir. Bu çok normal olarak kabul edilmektedir. Kimi kişiler ise problemlerini bildikleri zaman hareketlerini kısıtlayabilirler. Fakat günlük yaşamda genellikle bu problem yaşanıyor ise bu duruma engel olmak için çeşitli işler engelleniyor ya da yapmaktan kaçınılıyor ise kesinlikle uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir. Eğer herhangi bir zorluk bir iş yaşanmadığı halde yine de nefes almada güçlük çekiliyor ise bu durumun altında ciddi bir sebep yatıyor olabilir. Bu durum bir aydan daha fazla yaşanıyor ise bu durum kronik nefes darlığı hastalığı grubunda yer alabilir. Bu hastalık hayat kalitesini, günlük yaşam aktivitelerini oldukça düşürebilecek olan bir hastalıktır. Kişiyi sevdiği, yapmaktan memnun kaldığı aktivitelerinden uzak kalmasına neden olabilir. 

  Nefes Almada Güçlük Hangi Sağlık Problemlerinden Dolayı Kaynaklanmaktadır
  • Zatürre, astım, bronşit gibi akciğer ve solunum yolu rahatsızlıkları,
  • Kalp krizi, kalp yetmezliği, kalp zarı iltihabı, kalp tambonadı, kalp ritmi bozukluğu gibi kalp rahatsızlıkları,
  • Panik atak ya da kaygı problemlerinin çok fazla yaşanıyor olması
  • Üst solunum yolu tıkanıklığı
  • Kas hastalıklarının yaşanıyor olması 
  • Yaşanan bir travma ile kırık kaburga olması
  • Tüberküloz hastalığına yakalanılması
  • Gırtlak kapağı enfeksiyon iltihabının var olması
  • Düşük kan basıncı yaşanıyor olması
  • Sinir sisteminin bağışıklık kökenli olarak bozulması sıralanabilir.
  ]]>
  Nefes Darlığı Ve Kalp Çarpıntısı https://www.nefes.gen.tr/nefes-darligi-ve-kalp-carpintisi.html Thu, 08 Nov 2018 07:56:48 +0000 Nefes Darlığı Ve Kalp Çarpıntısı, Kalp rahatsızlıklarının günümüzün en ön sorunlarının başında geldiğine dikkat çeken doktorlar, bu hastalıkların hiçbir belirti vermeden kendiliğinden ilerleyebileceği gibi gö Nefes Darlığı Ve Kalp Çarpıntısı, Kalp rahatsızlıklarının günümüzün en ön sorunlarının başında geldiğine dikkat çeken doktorlar, bu hastalıkların hiçbir belirti vermeden kendiliğinden ilerleyebileceği gibi göğüs ağrısı, nefes darlığı ve kalp çarpıntı gibi yakınmalarla meydana gelebileceğini belirtmektedirler. Kalp çarpıntısı sorununda bazı aksaklık azda olsa kendisi gösterebilir. Oldukça ileri ve tehlikeli düzeylere de ulaşabiliyor. Özellikle de sigara içimi, diyabet, tansiyon yüksekliği, hareketsiz bir yaşam tarzı, obezite ve  yüksek kolesterol kalp hastalığı riskinin daha da artmasına yol açmaktadır. Nefes darlığı ve kalp çarpıntısı sorunu çoğu kez sinirsel kaynaklı olarak da kendisini göstermektedir. Aynı zamanda bu sorun spordan sonra meydana gelen yorgunluk ya da başka bir nedenden ötürü de kendisini göstermektedir. Örneğin herhangi bir sebepten ötürü aşırı sinirlenen bir bireyde nefes darlığı ve kalp çarpıntısı sorunu meydana gelebilmektedir.

  Nefes Darlığı Ve Kalp Çarpıntısı Belirtileri

  Günümüzde nefes darlığı ve kalp çarpıntısı sorunu çok sık rastlanılan problemlerin başında gelmektedir. Bu şikayetin oluşmasında huzursuzluk sorunun oluşması ile birlikte kendisini gösterir. Yani ilk belirti olarak herhangi bir sıkıntı yaşama, kendini iyi hissetmeme gibi belirtileri bulunmaktadır. Bu durum önemli sorunların bir habercisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Neticesinde hayatınızı kaybetmenize yol açabilecek olan bu durum size nefes darlığı ve kalp çarpıntısı yaşatarak meydana gelebilir. Bu tehlikeye karşı dikkatli olmak ve bu durumu belirtilerini iyi tespit etmek gerekir. Bunun için de yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmemiz gerekir. Bu sorunun bir diğer belirtisi olarak da düzensiz ve sağlıksız bir beslenme durumu saymak mümkündür.

  Meydana gelebilecek her türlü olumsuz duruma karşı hastaların bilinçli olmaları ve erken önlem alması gerekmektedir. Bunun için de sorun hakkında meydana gelebilecek en ufak bir belirti ile birlikte mutlaka doktora danışmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu sayede ancak nefes darlığı ve kalp çarpıntısı sorununa doğru bir müdahale etmiş olacaksınız. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise aşırı sigara ve alkol tüketimidir. Bu her iki durum da kişide kalp çarpıntısı probleminin oluşmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra hareketsiz bir yaşam da beraberinde kişinin benzer sorunlar ile karşılaşmasına sebep olmaktadır.

  Nefes Darlığı Ve Kalp Çarpıntısı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Bir kimsenin nefes darlığı ve kalp çarpıntısı gibi bir sorun ile karşılaşması halinde mutlaka uzman bir destek alması gerekir. Bu durumun yanı sıra sigara, alkol ve kafeinli içeceklerde de uzak durması işine yarayacaktır. Aynı zamanda da bir takım egzersizler ve sportif faaliyetleri düzenli bir şekilde yapması halinde nefes darlığı ve kalp çarpıntısı sorununa karşı doğru bir adım atmış olacaktır. Son olarak nefes darlığı ve kalp çarpıntısı sorunu ile karşılaşan kimselerin stresten uzak bir hayatının olmasını önermekteyiz.

  ]]>
  Ani Nefes Kesilmesi https://www.nefes.gen.tr/ani-nefes-kesilmesi.html Thu, 08 Nov 2018 17:47:19 +0000 Ani nefes kesilmesi, birçok farklı nedene bağlı olarak oluşan durumlardan biridir. Kimi zaman organik problemlerden kaynaklanarak ortaya çıkan bu problem, kimi zaman da psikolojik olarak ortaya çıkabilmektedir. Organik neden ba Ani nefes kesilmesi, birçok farklı nedene bağlı olarak oluşan durumlardan biridir. Kimi zaman organik problemlerden kaynaklanarak ortaya çıkan bu problem, kimi zaman da psikolojik olarak ortaya çıkabilmektedir. Organik neden bağlı olarak meydana gelen ani nefes kesilmesi sorunları aslında çok daha tehlikeli olabilmektedir. Özellikle kalpten ve akciğerlerden kaynaklanan nefes kesilmesi rahatsızlıkları insanlarda hayati problemlere neden olabilmektedir. Yapılan bazı araştırmalara göre meydana gelen ani nefes kesilmesi sorunlarının yüzde yetmişten fazlası organik olarak meydana gelen nefes eksilmesi sorunlarıdır. Öyle ki solunum yollarına kaçan cisimlerin nefesi kesmesi durumları bile organik durumlardan kaynaklanan durumlardandır. Ani nefes kesilmesi durumunda acil müdahaleler gerekebilmektedir. Özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda bu durumlar çok ciddi olabileceği için ilk birkaç dakikaya kadar geçen süre altın süre olarak değerlendirilir. Özellikle nefesin tamamen kesilmesi durumu ölümle bile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle bu gibi durumlarda çok daha dikkat edilmelidir.  

  Ani nefes kesilmesi organik nedenleri: 

  • Cisim kaçması: Özellikle çocuklarda meydana gelen solunum yoluna yemek kaçması ya da yabancı madde kaçması durumunda ani nefes kesilmesi meydana gelebilir. Bebeklerde birçok maddelerin ağza alınmasına bağlı olarak bu problem sık sık ortaya çıkmaktadır. 
  • Dilin yutulması: yoğun olarak çalışan ya da spor yapan insanlarda meydana gelen bu problem direk olarak nefesin kesilmesine ve buna bağlı olarak ani nefes kesilmesi sorununa neden olmaktadır. 
  • Kalbin sıkışması: Kalp sıkışması ya da kalp krizi durumunda direk olarak ani nefes kesilmesi meydana gelir. Bu durum özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda meydana gelir ve ilk meydana gelişinde yaşam ihtimali daha fazla olurken ikincide çok azdır. 
  • Alerjik durumlar: Alerjik olarak meydana gelen bazı durumlar (arı sokması, kimyasalların teması ve besin alerjisi) ani nefes kesilmesine neden olabilmektedir. Bu gibi durumlar çok yaygın olarak karşılaşılmaktadır.

  Ani nefes kesilmesinin psikolojik nedenleri: 

  Panikatak: Psikolojik bir rahatsızlık olan bu rahatsızlık bazen vücudun aşırı kasılmasına neden olarak nefes almayı engelleyebilir. Bu durumda ani nefes kesilmesi ortaya çıkabilir. 

  Aşırı heyecan ya da korku: Bu gibi durumlarda kişi hızlı bir şekilde nefes alıp verebilir. Direk olarak çarpıntı olarak adlandırılan nefes durumu aniden kesilerek soruna neden olacaktır. 

  Ne yapılabilir

  Tıkanıklığa bağlı olarak ortaya çıkan ani nefes kesilmesi durumunda öncelikle tıkanıklığa neden olan maddenin solunum yollarından çıkarılması gerekmektedir. Bunun için bilinçli kişiler tarafından bazı ilk yardım uygulamaları yapılmalıdır. Cisim çıkarıldıktan sonra ise acilen sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Bu süreçte ise ağız içi iyice temizlenmeli ve dil öne çekilmelidir. Kişi başını yukarı doğru kaldırarak daha rahat nefes almasını sağlayabilir. Bu şekilde gerekli olan oksijen tekrardan vücuda girecektir. Bunun yanı sıra eğer sorun psikolojik olarak meydana geliyorsa kişi çok üstüne gidilmeden rahatlatılmalı ve varsa hastalığı ile ilgili ilaçları kullanmalıdır. İlaçlar kullanılsa bile acil olarak doktora gidilmelidir. Bu şekilde gerekli olan önlemler alınmış olacaktır. 

  ]]>
  Gripte Nefes Darlığı https://www.nefes.gen.tr/gripte-nefes-darligi.html Fri, 09 Nov 2018 09:18:24 +0000 Gripte nefes darlığı, rahatsızlığın evrelerinden biridir. Nefes darlığı yaşandığı zamanlarda kişide bulunduğu ortamdan çıkma isteği meydana gelebilmektedir. Gripte nefes darlığı astım problemi, yüksek tansiyon ya Gripte nefes darlığı, rahatsızlığın evrelerinden biridir. Nefes darlığı yaşandığı zamanlarda kişide bulunduğu ortamdan çıkma isteği meydana gelebilmektedir. Gripte nefes darlığı astım problemi, yüksek tansiyon yada kalp rahatsızlığı olanlar için risk oluşturabilmektedir. Grip yada benzeri soğuk algınlığı oluştuğu zaman meydana gelen geniz akıntısı sonucunda broşlara dolma meydana gelmektedir. Zaten gripte nefes darlığının oluşma sebeplerinden birisi de budur. Kış aylarında çevresel kirlilik biraz daha ortaya çıktığı için tıkanan bronşlar kişinin rahat nefes almasına engel olmaktadır. Bu dönemde maske ile dolaşmak sağlığın yerine gelmesi açısından destekleyici tedbirlerden biri olmaktadır. Bu dönemde sigara kullanıyorsanız kesinlikle bırakmanız yada azaltmanız gerekmektedir. Yoksa daha ciddi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Gripte nefes darlığından en çok küçük çocuklar ve yaşlılar etkilenmektedir. Genç ve orta yaş tabakaya göre bağışıklık sistemleri daha zayıf kalmaktadır. O yüzden daha dikkatli bir tedavi süreci hazırlanması gerekmektedir. 

  Gripte nefes darlığı tedavi

  Gripte nefes darlığı meydana geldiğinde oluşan duruma göre tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bronşit yada benzeri bir solunum yolu hastalığı başlamışsa doktor kontrolünden sonra ilaç tedavisi uygulanacaktır. Hastalıkla mücadele döneminde dinlenme çok önemli bir faktördür. Ayrıca nefes açmaya yarayan ilaçlar ve sıvı desteğinde de yararlanılır. Tedavide hastalığın belirtilerinin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. 

  Gripte nefes darlığı oluştuğu dönemde ayrıca yüksek ateşi engellemek için ateş düşürücü ilaçlar kullanılmaktadır. Balgamın kolay bir şekilde atılabilmesi için balgam sökücü ilaçlar ve ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Ancak başta da söylediğimiz gibi tedavinin hızlı sonuç gösterebilmesi için sigaradan uzak durmak ve iyi beslenmek çok önemlidir. Özellikle C vitamininden yüksek beslenmek bu dönemde çok büyük fayda sağlayacaktır. Tedavi sürecinde antibiyotik tedavisi de gerekebilmektedir. Ayrıca evde ıhlamur vb. soğuk algınlığına yönelik çayların içilmesi de rahatlamayı sağlayabilecektir. Şimdiden geçmiş olsun dileklerimle. Sağlıkla kalın. 
  ]]>
  Nefes Darlığı İlaçları https://www.nefes.gen.tr/nefes-darligi-ilaclari.html Fri, 09 Nov 2018 13:12:52 +0000 Nefes Darlığı İlaçları, Nefes Darlığı; Tıptaki adı, dispne olan ve kişinin güçlükle nefes alıp verme halidir. Kökeni, somatik yani vücutla ilgili veya ruhsaldır. Solunum ritminin azalması ya da çoğalması şeklinde ortaya Nefes Darlığı İlaçları, Nefes Darlığı; Tıptaki adı, dispne olan ve kişinin güçlükle nefes alıp verme halidir. Kökeni, somatik yani vücutla ilgili veya ruhsaldır. Solunum ritminin azalması ya da çoğalması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu tür hastalar genelde bronşlar daraldığından, nefesleri yetmiyormuş gibi gelir ve hızlı hızlı nefes alıp verirler. Hasta hırıltılı bir biçimde nefes alıp verir. Nefes Darlığı, kendi başına bir hastalık olma ihtimali yüksek olup başka bir hastalığın etkisinde de olabilir. Bu rahatsızlığın iyileştirilmesinde de ilaç kullanılmaktadır. 

  Nefes Darlığı İlaçları;
  • Salbutol 2 mg Tablet, 
  • Ventosal Nebulizasyon İçin İnhilasyon Çözeltisi İçeren Tek Dozluk Flakon, 
  • Tutast Sanohaler 18 mcg İnhalasyon İçin Toz,
  • Salres 100 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol, 
  • Brecur 100 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol,
  • Ventosal İnhaler,
  • Salbutam SR 4-8 mg Kapsül.
  Yukarıda yazılı olan ilaçların etken maddesi, Salbutamol'dür
  • Airtide 100/50, 250/50 ve 500/50 mcg İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül,
  • Brequal 100/50, 250/50 ve 50/500 mcg İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül,
  • Cyplos Sanohaler100/50, 250/50 ve 500/50 mcg İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül, 
  • Serair 100/50, 250/50 ve 500/50 mcg İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül, 
  • Salomex 100/50, 250/50 ve 500/50 mcg İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül,
  • Fludalt Duo 100/50, 250/50 ve 500/50 mcg İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül,
  • Airplus 25/50- 25/125 ve 25/250 İnhalasyon İçin Aerosol,l
  • Seretide 50-125-250 mcg İnhaler.
  Yukarıda yazılı olan ilaçların etken maddeleri, Salmeterol, Flutikazon propiyonat'tır
  • Fixriva 18 mikrogram İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül.
  İlacın etken maddesi, Tiotropium'dur
  • Saltif İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister.
  İlacın etken maddeleri, Flutikazon propiyonat, Salmeterol ksinafoat, Tiotropium bromür'dür.

  İlaçların Genel Olarak Endikasyon Bilgileri; solunum yollarındaki iltihabı önleyici/giderici ve uzun etkili bronş genişletici ilaçlardır. Akciğerlerdeki hava kanallarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerini sağlarlar. Böylece akciğerlere hava giriş çıkışını kolaylaştırırlar, solunumu daha iyi hale getirir.  İltihap giderici etkisi ile akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında oluşan hassasiyet ve şişmeyi azaltarak, nefes alıp vermeyi kolaylaştırırlar. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olarak da bilinen kronik bronşit ve amfizem gibi diğer hava kanalları hastalıklarında yaşanan solunum problemlerini en aza indirirler ve nefes almayı kolaylaştırırlar. Bazı ilaçların düzenli kullanımı ile tıkanmayla ilgili solunum yolu hastalıklarında, kronik bronşit ve amfizemde dahil olmak üzere KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) olan kişilerde, tıkanmayla ilgili belirtilerin tedavisinde ve atakların önlenmesinde kullanılırlar. Bazılarının düzenli olarak her gün kullanılması gerekmektedir.

  İlaçlar Hakkında Genel Olarak Bilinmesi Gerekenler;
  Kronik bronşit ve amfizem gibi diğer hava yolu hastalıklarında yaşanan solunum problemlerini en aza indirirler ve nefes almayı kolaylaştırırlar.
  Tüberküloz tedavisi görüyorsanız ya da daha önce tüberküloz geçirdiyseniz, İlaçları kullanmaya başlamadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
  Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan hangisi olursa olsun kullanmayınız.
  Tam fayda sağlamak için, bazı ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını aniden bırakmayınız. Doktorunuzun talimatlarına uyunuz.

  İlaçların Genel Olarak Kullanım Şekli; Doktorunuz ilaçları nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmalısınız. Tedavi süresince doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

  Nefes Darlığı İlaçları Olası Yan Etkileri; Baş ağrısı, üst sol]]> Kalp Çarpıntısı Nefes Darlığı https://www.nefes.gen.tr/kalp-carpintisi-nefes-darligi.html Fri, 09 Nov 2018 17:03:54 +0000 Kalp Çarpıntısı Nefes Darlığı, Kalp çarpıntısı insanın normal kalp atış sesinin normalin çok daha üstünde olması durumunda gerçekleşen olaydır. Kalp çarpıntısı nefes darlığı birçok kez sinirsel nöro Kalp Çarpıntısı Nefes Darlığı, Kalp çarpıntısı insanın normal kalp atış sesinin normalin çok daha üstünde olması durumunda gerçekleşen olaydır. Kalp çarpıntısı nefes darlığı birçok kez sinirsel nöronların hasar görmesinden kaynaklıdır. Özellikle de sportif faaliyetlerde aşırı hareketlilikle birlikte meydana gelen yorgunluk hali kişinin nefesinin daralmasına yol açar. Bu durum akabinde kalp çarpıntısı meydana gelmesine sebep olur. Bedende aşırı yorgunlukla birlikte meydana gelen ve gün içerisinde kişiye olumsuz bir şekilde etkileyen bir sorun olarak karşısına çıkmaktadır. Kişi en ufak bir eylemi yaparken bile zorlanmaya başlar. Örneğin merdiven çıkarken kalp çarpıntısı nefes darlığı sorunu ile karşılaşması söz konusu olabilmektedir. Bu ve benzeri şikayetlere karşı hastaların daha dikkatli olması ve kalp çarpıntısı sorunun belirtilerini iyi bilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde benzer sorunlar ile karşılaşması söz konusudur.

  Yaşadığımız dönem içerisinde insanları en çok şikayet ettiği konuların başında kalp çarpıntısı nefes darlığı sorunu gelmektedir. Bu sorun ilk olarak kişide nefes alışverişinde bir takım tıkanmalar ile başlamaktadır. Bu durumun akabinde ise kişide baş dönmesi, mide bulantısı ya da aşırı yorgunluk gibi şikayetlerin oluşması söz konusudur. Kişi böyle bir sorun ile karşılaşması halinde ise kalp çarpıntısı nefes darlığı yaşaması mümkündür. Zira nefeste yaşanan tıkanmalar kalbin çalışmasını engelleyecektir. Bu duruma sebep olan bir takım belirtiler söz konusudur. Bunlar arasında hazır besinler tüketmek, düzensiz beslenmek ve hareketsiz bir yaşamın olmasını sayabiliriz. Bununla birlikte kişinin aşırı alkol, sigara ve kafeinli içecekler tüketmesi de etkilemektedir. Özellikle bu durum kişinin hayatını zor duruma sokup sosyal yaşamında bir takım sorunlar yaşamasına neden olmaktadır.

  Kalp Çarpıntısı Nefes Darlığı Teşhisi

  Bir kimsenin kalp çarpıntısı nefes darlığı sorunu ile karşılaşması halinde yapması gereken ilk şey sorunun sebebini araştırması gerekir. Bu soruna neden olan etkenleri bilmesi ilerde meydana gelebilecek sorunların tespit edilmesi için oldukça önemli bir husustur. Kişide önemli bir kalp hastalığı sorunu baş gösterebilir. Bu durumun yanı sıra akciğerlerinde meydana gelen solunum yolu hastalıklarının da oluşması mümkündür. Tüm bu rahatsızlıkların tespit edilebilmesi için kalp çarpıntısı nefes darlığı sorununun erken tanısı ve teşhis edilmesi şarttır. Bunun için de bir takım belirtileri kişinin önemsemesi ve bir an önce önlem alması gerekir. Kişide yaşanan nefes sorunlarının sebebini bilmesi ve yaşanan kalp çarpıntılarına karşı uzman bir destek alması gerekmektedir.

  Kalp Çarpıntısı Nefes Darlığı İçin Yapılması Gerekenler

  Yaşanan kalp çarpıntısı ve akabinde meydana gelen nefes darlığı sorununa karşı hastaların mutlaka alanında uzman bir hekime başvurmaları gerekmektedir. Doktorunun kendisine önermiş olduğu ilaçları aksatmadan kullanması gerekmektedir. Bunun ile birlikte bir takım sportif etkinlikler ile egzersizleri de aksatmadan yapması kendisi açısından yararlı olacaktır. Özellikle de stres gibi durumlardan kaçınmalıdır. Kendisini aşırı yoracak zor işlerden uzak durması şarttır. Son olarak tüketmiş olduğu besinlere dikkat etmesi ve sağlıklı beslenmesi oldukça önemli bir husustur.

  ]]>
  Nefes Almada Zorlanma https://www.nefes.gen.tr/nefes-almada-zorlanma.html Fri, 09 Nov 2018 23:44:37 +0000 Nefes Almada Zorlanma, Bazı durumlarda birçoğumuzun nefesinin kesildiği olmuştur. Özellikle de dik bir yokuşu tırmandığımız esnada, ağır bir fiziksel aktivite yaptıktan sonra ya da hızla bisiklet sürürken bu sorun ile k Nefes Almada Zorlanma, Bazı durumlarda birçoğumuzun nefesinin kesildiği olmuştur. Özellikle de dik bir yokuşu tırmandığımız esnada, ağır bir fiziksel aktivite yaptıktan sonra ya da hızla bisiklet sürürken bu sorun ile karşılaşırız. Ancak burada sizlere bahsedeceğimiz sorun kişinin nefes darlığı yaşaması, nefes alma işlemi sırasında beklenmedik bir şekilde sorun yaşamasından kaynaklanmaktadır. Özellikle de kişi nefes almada zorlanma yaşaması durumu basit bir durumun sebebi olmayabilir. Nefes sorunu yaşama, nefes alırken tıkanma ya da nefes darlığı sorununun tıp literatüründeki adı ise dispne olarak bilinmektedir. Bu durum birden bire kendisini gösterebilir. Yani kişi hiç farkına vardığı bir esnada ve sebebini anlayamadığı bir şekilde nefes alamda zorlanma yaşayabilir. Bunun ile birlikte bu sorun kendisini gün içinde tekrar etmesi ve kişide korkutucu bir deneyim yaşatması söz konusu olabilir. Her iki durum için de kişinin dikkatli olması ve nefes almada zorlanma sorununa karşı bir an önce önlem alması gereklidir.

  Kişi durup dururken nefes almada zorlanma yaşayabilir. Bu durum kişiye zor anlar yaşatabilir ve günlük hayatını sıkıntıya sokar. Böyle bir durumdan korkan hastalarda yavaş yavaş bir takım kaygılar oluşmaya başlar. Özellikle de sebebini anlamadığı bir durumdan ötürü durdur yere nefes tıkanıklığı yaşaması oldukça tehlikeli bir durumdur. Böyle bir durum yaşanması halinde hastaların günlük yapmış olduğu kimi etkinliklerden kaçındığı da söz konusudur. Tüm bu kaygıları yaşamamak adına hastaların mutlaka bir doktora danışması gerekebilir.

  Nefes Almada Zorlanma Nedenleri Ve Belirtileri

  Herhangi bir efor sarf edilmediği halde ya da çok sıcak bir havadan kaynaklı olarak bir sorun yaşanmadığı halde nefes darlığı sorunu yaşanabilir. Bu duruma neden olan etkenler yani kaynağının tam olarak belli olmadığı bir durum sebebi ile nefes almakta zorlanma yaşanıyorsa eğer mutlaka bu sorunun altında tehlikeli bir hastalık yatabilir. Özellikle de kronik bir hal alan ve kuru öksürük yaşamanıza sebep olan bu durum iş gücünün azalmasına ve hayat kalitesinin büyük oranda düşmesine neden olur. Bu durumun nedeni ise kişinin düzensiz beslenmesi ve hareketsiz bir yaşam tercih etmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durumun yanı sıra sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklarını bırakmaması da etkilidir. Son olarak aşırı stresli bir işte çalışması da etkilemektedir.

  Nefes Almada Zorlanma İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Nefes almada zorlanma sorunu kronik bir hal almadan mutlaka önlem alınması gerekir. Bunun için de bir takım hususlara dikkat etmekte fayda vardır. Yapılması gereken ilk şey ise mutlaka bir doktora danışmak olacaktır. Bunun ile kişinin mutlaka sigara alışkanlığını bırakması gerekir. Tüketmiş olduğu besinlere dikkat etmesi ve doktorunu kendisine önermiş olduğu ilaçlara önem göstermesi gerekir. Bir takım egzersizler ve sportif faaliyetler sayesinde hareketsiz bir yaşamdan kaçınması da işine yarayacaktır. Son olarak kişinin stresli bir iş hayatından uzaklaşması gerekmektedir.

  ]]>
  Nefes Nasıl Açılır https://www.nefes.gen.tr/nefes-nasil-acilir.html Sat, 10 Nov 2018 09:22:36 +0000 Nefes nasıl açılır, Dünyaya ilk geldiğimizde gayet sağlıklı bir soluk alış verişimiz vardır. Ancak ilerleyen zamanlar yaşadığımız baskılar, travmalar, yanlış alışkanlıklar nefes alışverişimizin akışını boza Nefes nasıl açılır, Dünyaya ilk geldiğimizde gayet sağlıklı bir soluk alış verişimiz vardır. Ancak ilerleyen zamanlar yaşadığımız baskılar, travmalar, yanlış alışkanlıklar nefes alışverişimizin akışını bozabilir. Durum böyle olunca da stresle başa çıkmak kolay olmuyor. Oysa daha zinde bir hayatın ön koşulu doğru nefes alıp vermektir. Kalitesiz nefes alış verişi, ağızdan alınan, hızlı ve kısa nefestir. Bununla vücuda gereken oksijen yeterli miktarda salgılanmaz. Mütemadiyen yorgun, depresyon, stresli kişiler kalitesiz nefes alan insanların başında gelir. Doğru nefes alamayan kişilerin, stresli ve karbondioksitli ortamlarda yaşam kaliteleri çok çabuk düşmektedir. Konsantreleri zayıflar, dikkatleri çok çabuk dağılabilir. Kriz yönetmek onlar için bir kabusa dönüşür. Uyku sorunları yaşamaları da kaçınılmazdır. Gözlerinde fer ve ciltlerinde renk olmayabiliyor. Peki, bozulan nefesimizi nasıl açarız doğru nefes alışverişin yararları nelerdir biraz buna bakalım.

  Nefes nasıl açılır, doğru nefes teknikleri nelerdir

  • Ağız açık olacak şekilde, köpeklerin nefes alışına benzer şekilde kesik kesik nefes alınıp verilir
  • Ciğerleri dakikada minimum 4 litre havayla doldurmak sağlıklı soluk için birebirdir
  • Diyafram kullanmaktır. Çünkü diyaframla nefes aldığımızda ciğerler ful kapasite çalışmaktadır
  • Çiçek koklarmış gibi derin bir nefes alınıp vermek nefesinizi bir nebze düzene sokacaktır
  • Balon şişirilir. Balon yoksa hayali bir balon şişirilerek nefes alışverişi düzenlene bilir
  • Üfleme hareketleri yapılır
  • Yılan gibi tıslama sesleri çıkartmak ritmik nefes almanızı sağlayıp daha sağlıklı soluklanmanızıı sağlar
  • Ayakları çapraz yaparak yere oturulur. Nefes alarak öne doğru eğilip, sonra nefes vererek doğrulur. 15-20 tekrar yapılır
  • Burnunuzdan sessiz ve sakin bir şekilde uzun bir nefes alın. Bu nefesi birkaç saniye tutuktan sonra orta bir hızda verin.
  • 1–4–2 formülü uygulamaya çalışın. Yani 4 saniyede aldığınız nefesi 15 saniye tutup, 8 saniyede veriniz. Hedefiniz daha uzun nefes almak olmalı. Bu sayede nefesi tuttuğunuz ve verdiğiniz süre de uzar.
  • Aldığınız nefesi ağır bir şekilde ağzınızdan verin
  • Nefes verme işlemi kesinlikle alma işleminden daha uzun sürmelidir
  • Uygulamayı tekrarlarken 5 saniye de aldığınız nefesi 10 saniyede vermeye çalışın
  • Egzersizi 4 set halinde gün içinde 45–50 kere uygulayabilirsiniz. Yalnız bu egzersizi aralıksız uzun süre yapmayın. Zira bir anda alınan yoğun miktarda oksijen baş dönmesine sebep olabilir

  Doğru nefes almanın faydaları

  • Toksinler vücuttan çok daha kolay atılır
  • Besinlerin emilimi ve sindirimi daha rahat gerçekleşir
  • Kalbin ağır yükü minimuma iner
  • Yüksek ya da düşük olan tansiyon değerleri dengeye girer
  • Stres faktörüyle mücadele daha rahat olur
  • Öz güven maksimum seviyeye yükselir
  • Bedensel ve zihinsel verim yükselir.
  ]]>
  Nefes Darlığı Ve Kuru Öksürük https://www.nefes.gen.tr/nefes-darligi-ve-kuru-oksuruk.html Sun, 11 Nov 2018 08:53:33 +0000 Nefes Darlığı Ve Kuru Öksürük, Kuru öksürük sorunu oldukça inatçı bir durum olup hastalar için can sıkıcı bir hal alabilir. Bu durum özellikle uzun süre boyunca geçmemesi halinde boğazda tahrişe neden olmaktadır. K Nefes Darlığı Ve Kuru Öksürük, Kuru öksürük sorunu oldukça inatçı bir durum olup hastalar için can sıkıcı bir hal alabilir. Bu durum özellikle uzun süre boyunca geçmemesi halinde boğazda tahrişe neden olmaktadır. Kişi bu sorun yaşaması halinde nefese darlığı ve kuru öksürük problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Yaşanan sorun ciğerlerde bir takım ağrılara neden olmaktadır. Bu durumu oluşmasında ise birçok belirti göze çarpmaktadır. Bu belirtiler arasında ateş yükselmesi, mide bulantılarının yaşanması, halsizlik ve kırgınlık gibi durumlar gelmektedir. Tüm bu benzer sorunlar nefes darlığı ve kuru öksürük sorununun belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak hastada yalnızca nefes almakta zorlanmalar, tıkanmalar ile birlikte kuru öksürük sorunu yaşanması hali ciddi bir hastalık belirtisi olmayabilir. Az önce saymış olduğumuz belirtiler ile birlikte yaşanması halinde ciddi ve tehlikeli hastalıkların yaşanması söz konusu olabilir. Bu makalemizde sizlere nefes darlığı ve kuru öksürük sorunu hakkında bilgi vereceğiz.

  Tehlikeli Hastalıkların Oluşması

  Yaşanan nefes darlığı ve kuru öksürük sorunu beraberinde birçok hastalığın oluşmasına yol açabilir. Bu hastalıklardan birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Astım
  • Alerji
  • Nezle
  • Reflü
  • Nem Azlığı
  • Akciğer Rahatsızlıkları
  • Bazı İlaçların Yan Etkisi
  • Psikolojik Öksürük Sorunun Yaşanması

  Nefes Darlığı Ve Kuru Öksürük İçin Yapılacaklar

  Bir kimsede geçmeyen ve ilerleyen süreçlerde kronik bir hal alan nefes darlığı ve kuru öksürük sorununa karşı bir an önce önlem alması gerekmektedir. Bunun için de sizlere bir takım önerilerde bulunacağız. Öncelikli olarak kuru öksürük sorununun sebep olduğu etkenleri iyi bilmek gerekmektedir. Ardından ise bu etkenlere karşı önlem almak ve ona göre bir tedavi yöntemi uygulamak gerekebilir. Bunun için de mutlaka uzman bir desteğin alınması gerekmektedir. Doktorunuzun sizlere önereceği ilaçları aksatmadan kullanmalısınız. Bunun yanı sıra sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklarınızı da terk etmeniz gerekebilir.

  Nefes darlığı ve kuru öksürük sorununa karşı meydana gelebilecek enfeksiyonların tespit edilmesi oldukça önemlidir. Bunun için mutlaka bir EKG çektirilmesi gerekebilir. Böylelikle oluşabilecek tehlikeli hastalıklara karşı erken tanı ve teşhis konulabilir. Hastalık ilerlemeden önlem almak daha kolay hale gelecektir. Özellikle de boğaz enfeksiyonuna karşı bir takım önlemler almak gerekebilir. Bunun için bal tüketilmesini sıklıkla önermekteyiz. Zira bal kullanılması kuru öksürük sorunu için birebirdir. Bu durum yanı sıra nem oranı az olan ortamlardan da hastanın mutlaka uzak durması gerekmektedir. Aynı zamanda hastanın gün içerisinde bol miktarda su tüketmesi de gerekebilir.

  Son olarak nefes darlığı ve kuru öksürük sorunu yaşayan kimselerin beslenmelerine dikkat etmelerini ve ev yemeklerine yönelmelerini önermekteyiz. Dışarıda satılan açık ürünlere itibar etmemelidir. Bir ürün alırken mutlaka son kullanma tarihine bakması gerekir. Tüm bu önlemleri alması halinde bu sorunun etkilerini azaltması mümkündür.

  ]]>
  Kalp Sıkışması Nefes Alamama https://www.nefes.gen.tr/kalp-sikismasi-nefes-alamama.html Mon, 12 Nov 2018 07:39:30 +0000 Kalp Sıkışması Nefes Alamama, Bilindiği üzere kalp sıkışması nefes alamama sorunu 45 yaş ve üzeri kimselerde daha çok görülen bir sorundur. Özellikle uzun süre boyunca sigara kullanan kimselerde bu sorun kendisin Kalp Sıkışması Nefes Alamama, Bilindiği üzere kalp sıkışması nefes alamama sorunu 45 yaş ve üzeri kimselerde daha çok görülen bir sorundur. Özellikle uzun süre boyunca sigara kullanan kimselerde bu sorun kendisini çok daha fazla göstermektedir. Aynı zamanda bu durum kişinin kendisini aşırı sıkması, stresli bir ruh haline sahip olması gibi etkenler kalp sıkışması nefes alamama sorunu ile karşılaşmasına sebep olmaktadır. Kişi aşırı stresli bir iş ortamında çalışması kendisini bunaltım aşırı yorgun hissetmesine neden olmaktadır. Bu durum sinirsel nöronların uyarılmasına neden olup kişide kalp sıkışması sorununa neden olmaktadır. Bu durum beraberinde nefes alamama, daralma ve baş dönmesi gibi durumlar ile kendisini hissettirmektedir. Tüm bu şikayetlere karşı hastaların daha dikkatli olması ve erkenden önlem alması şarttır. Özellikle de yediklerine ve içtiklerine mutlaka dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kalp sıkışması nefes alamama sorunu kişinin hayatını yaşanmaz hale getirebilir.

  Kalp Sıkışması Nefes Alamama Belirtileri Ve Nedenleri

  Kalp sıkışması sorunu ve akabinde yaşanan nefes alamama problemi kesinlikle önemsenmesi gereken sorunların başında gelmektedir. Özellikle günümüzde insanları bu sorundan sık sık şikayetçi olduğu bilinmektedir. Bu durum birçok neden ve belirtisi söz konusudur. Bu nedenlerin başında ise kişinin düzensiz ve dengesiz bir beslenme programının olmasını söyleyebiliriz. Özellikle dışarıda satılan hazır yiyeceklere yönelmesi ilerde kalp sıkışması nefese alamama gibi sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Kişinin düzenli ve dengeli bir beslenme programının olmaması bu sorunun yaşanmasına sebep olmaktadır.

  Kalp sıkışması nefes alamama durumunun ilk belirtileri olarak kişinin düzensiz bir solunum alıp vermesini sayabiliriz. Özellikle en basit motor becerileri yaparken ve uyguladıktan sonra nefes alışverişinde bir takım sorunlar yaşanabilir. Kişi nefes tıkanması, baş dönmesi, bulantı, aşırı yorgunluk ve halsizlik gibi sorunlar yaşayabilir. Tüm bu durumlar beraberinde kişide kalp sıkışması sorununa neden olmaktadır. Bu duruma çözüm bulunmadığı takdirde rahatsızlık daha büyük ve tehlikeli sorunlara ulaşabilir. Kişi kalp krizi riski ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumun en temel sebebi ise alkol ve kafeinli içecekler tüketmesini sayabiliriz. Bu durumun yanı sıra sigara tüketimi nefes alamama sorunu ile karşılaşmasına neden olmaktadır.

  Kalp Sıkışması Nefes Alamama İçin Yapılması Gerekenler

  Kişinin birçok kalp ve damar tıkanıklığı sorunu ile karşılaşması onun hastalığının çok ileri boyutlara ulaştığın gösterir. Yaşanan kalp sıkışması nefes alamama sorunu ilerleyen süreçlerde birçok rahatsızlığın kendisini göstermesine neden olur. Böyle bir sorun ile karşılaşmaması için ise bir takım önlemler alması faydalı olacaktır. Bu önlemlerin başında ise mutlaka uzman bir desteği başvurması gelmektedir. Kişi nefes almakta zorlanıyor ise ve sürekli olarak kalp çarpıntısı yaşaması halinde mutlaka uzman bir hekime başvurması gerekmektedir Bu durumun yanı sıra alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklarını da mutlaka terk etmesi şarttır.

  ]]>
  Gece Nefes Kesilmesi https://www.nefes.gen.tr/gece-nefes-kesilmesi.html Mon, 12 Nov 2018 14:52:54 +0000 Gece Nefes Kesilmesi, uyku esnasında kişinin nefesinin durması veya zorlanması ile oluşan bir durumdur. Gece nefes kesilmesi uyku sırasında oluşan uyku apnesi diye bilinen durum uyku sırasında kişinin nefesinin 10-12 saniye kadar d Gece Nefes Kesilmesi, uyku esnasında kişinin nefesinin durması veya zorlanması ile oluşan bir durumdur. Gece nefes kesilmesi uyku sırasında oluşan uyku apnesi diye bilinen durum uyku sırasında kişinin nefesinin 10-12 saniye kadar durmasıdır. Gece nefes kesilmesi normal fizyolojik bir durum olabilir veya kişinin herhangi bir hastalığı olduğu yani patolojik bir durumda olabilir. Normal sağlıklı bir insanda gece nefes kesilmesi çok az durumda görülür. Ancak gece nefes kesilmesi durumu çok ciddi klinik belirti veren bir hastalık olarak da görülebilir. Bu durum apne sendromu ya da uykuda nefes durması hastalığı olarak da bilinen bird durumdur.

  Gece nefes kesilmesi çeşitleri

  Evet gece nefes kesilmesi kişinin çeşitli sebeplerden dolayı üst solunum yolunun fiziki problemlere karşı oluşan ve en sık görülen bir rahatsızlıktır. Buna tıkayıcı nefes durması denilmektedir, ikinci bir durum ise gece nefes kesilmesi santral tipte nefes durması durumudur. Bu durum solunum sisteminden sinir sistemi kanalı ile gönderilen ayarlarda ki parçaları bağlı olarak çok nadir de olsa görülen bir durumdur. Gece nefes kesilmesi çeşitlerinden üçüncü olarak bilinen ise mikst tipte nefes durması durumudur. Bu nefes kesilmesi diğer bir ve ikinci nefes kesilmesinde olduğu gibi yani santral ve tıkayıcı nefes kesilmesinin yanı sıra oluşan mikst nefes kesilmesidir. Özellikle tıkayıcı tipin bir çeşidi olarak da bilinir. Gece nefes kesilmesi etkenlerin etkileşimi ile gerçekleştiği bir nefes alamama durumudur. Bu etkenler özellikle yaş ile beraber artmaktadır. Ayrıca bağ yağ dokusu fazlalığı, mukoza gevşekliği ve kas gücünün azalması gibi nedenler gece nefes kesilmesi ne yol açan etkenlerdir. Ayrıca kişinin yumuşak doku ve kemiklerin duruşları da bu rahatsızlık için çok önemlidir. Gece nefes kesilmesinde yutak bir etkendir uykuda yutağın direnci artar ve yatış pozisyonunda gevşemiş veya güçleşmiş olan damak ve küçük değil hatta dik kökü bile çok aşırı hareket ederek yutak kanalının büzülmesine neden olur ve bu durumda hava geçmez olur ve kişinin nefesi durur. Uykuda nefes kesilmesi kişide çok daha büyük bir sorun oluşmasına neden olur. Bu durum kanda oksijen düzeyinin azalması ve karbondioksit düzeyinin yükselmesine neden olur. 

  Gece Nefes Kesilmesi Ve Horlama

  Gece nefes kesilmesi özellikle horlama yaş ve cinsiyet ile ilgili bir çok ilişkisi bulunur. Kişinin sürekli horlama hali gece nefes kesilmesi ne neden olan günümüzün en büyük rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık kadınlara oranla erkeklerde de çok daha sık görülür. Ayrıca gece nefesinin kesilmesi horlamaya bağlı olarak ayrıca kişinin aşırı sigara kullanımı, alkol tüketimi ve şişmanlığı da horlamaya ve devamında ise gece nefes kesilmesine sebep olabilir.
  ]]>
  Gece Nefes Darlığı https://www.nefes.gen.tr/gece-nefes-darligi.html Tue, 13 Nov 2018 00:02:59 +0000 Gece Nefes Darlığı, Uykudan uyandıran nefes alamama hissi, nefes darlığı veya boğulma hissi gibi tanımlanan durumlar bazı hastalıklarla ilişkili olabilir. Hepimiz sabah dinlenmiş zinde uyanmak isteriz. burundan başlayan solunum Gece Nefes Darlığı, Uykudan uyandıran nefes alamama hissi, nefes darlığı veya boğulma hissi gibi tanımlanan durumlar bazı hastalıklarla ilişkili olabilir. Hepimiz sabah dinlenmiş zinde uyanmak isteriz. burundan başlayan solunum yolundaki daralmalar önce masum horlamalara sonra uykuda solunum durmalarına kadar gidebilir. Gece bu şekilde nefes alamıyorsanız geç olmadan bir uzman doktora gitmeniz gerekmektedir. 

  Gece Nefes Darlığı Neden Olur

  Grip: Grip, nezle dediğimiz virüslerin yaptığı bazı hastalıklarda da gece geniz akıntısının artması yüzünden nefes alamayabiliriz. Astıma eğilim gösteren kişilerde bunu sık görürüz. İlaçlarımızı düzenli kullandığımızda geçecektir.

  Panik hastalığı: Kötü rüyalar, karabasanlar uykudan nefes darlığıyla uyanmamıza neden olabilir. Uykuda nefesi daralacak diye kişi uyumaya bile çekinecektir. Psikiyatri tarafından tedavi edilir. Günümüz stresinden maalesef bu rahatsızlık çok yaşanmaktadır.

  Reflü: Normalde çiğnediğimiz lokmalar, yemek borusundan aşağı iner ve mide girişinde bir tür kapı açılır. Başta kilo artmasıyla bu kapıda kaçaklar oluşur. Kapı tam kapanmaz ve midedeki asit yukarı yemek borusuna kaçabilir. Özellikle yemek yiyerek yattığımızda bu durum sizi uykudan nefes darlığı ile uyandırır. Reflü rahatsızlığı olanların yatarken midelerinin boş olması rahat bir uykuyu getirecektir.

  Koah: Tedavi görenler gece rahat uyurlar. Kalp yetmezliği ilerlememiş olanlarda nefesi daralmadan uyur. Sigarayı bırakanlar gece daha rahat uyurlar.

  Gece Nefes Darlığı İçin Yapılması Gerekenler
  • Sigara dumanı ve kirli havadan kaçınılmalı
  • Düzenli spor yapılmalı
  • Deniz seviyesinden çok yüksek yerlerde yaşanmamalı
  • Burundan nefes alınmalı
  • İdeal kilo da olunmalıdır.
  • Solunum egzersizleri 
  • Gevşeme teknikleri
  Gece nefes darlığı kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Akciğer hastalıkları kadar diğer sistemlerin bazı hastalıklarında da nefes darlığı ilk bulgu olabilir. Bu nedenle gece nefes darlığı yaşanmış ise sabah doktorunuza baş vurmalısınız.
  ]]>
  Yüzerken Nefes Alma https://www.nefes.gen.tr/yuzerken-nefes-alma.html Tue, 13 Nov 2018 07:08:54 +0000 Yüzerken Nefes Alma; Yüzme sporu, kara sporları veya aktiviteleri ile kıyaslandığı zaman, ortamdan kaynaklanan iki önemli farkı vardır. Birinci farkı, karada olduğu gibi istediğiniz her vakit ve biçimde nefes alamazsınız. İk Yüzerken Nefes Alma; Yüzme sporu, kara sporları veya aktiviteleri ile kıyaslandığı zaman, ortamdan kaynaklanan iki önemli farkı vardır. Birinci farkı, karada olduğu gibi istediğiniz her vakit ve biçimde nefes alamazsınız. İkinci fark ise, su havaya kıyas ile çok yoğun olan bir ortam olduğundan, vücudunuzun su ile temas eden her noktası, hareketinizi yavaşlatan etkin bir dirençle karşı karşıya kalır. Dolayısı ile, yüzme ve bunun içerisinde bulunan nefes tekniklerini ne kadar geliştirirseniz, ikisinin birlikte olması ve uyumu neticesinde meydana gelen yüzme sporunda o kadar başarılı olursunuz.

  Bu tekniğin, suda gözleri açmaktan stile, kafanın, ellerin, kolların, ayak ve bacakların pozisyonlarına, suya nasıl ve ne açı ile kuvvet verileceğinden dolayı kolların nasıl dinlen dirileceğine, nefes vererek suya yükleniş ten nasıl kasları rahatlatmaya geçileceğine, hareketlerin kesintisiz olmasının nasıl sağlanacağından, suda kayma ismi verilen zirveye nasıl varılabileceğine dair unsurları bulundurduğu ve her ayrıntısının hidrodinamik bilimiyle ilintili olduğunu not etmekte fayda vardır.

  Yüzme sporu, kelebek, sırtüstü, kurbağalama ve serbest ismi verilen dört stilden meydana gelir. Bunlardan sırtüstünün dışında öbür üç stilde nefes, ağız su içerisindeyken ve yüzülen stile bağlı olarak tek veya iki kolunuz suya var olan gücünüz ile yüklendiğinizde verilir; su dışındayken ise alınır. Bu, gece ve gündüz, siyah ve beyaz kadar var olan bir kuraldır. Suyun altında nefes alamazsınız, fakat ağzınız suyun dışına çıktığı zaman hem nefes verip, hem de alırsanız, yüzme hareketiniz ya o anda veya birkaç kulacın ardından, yanlış ve yetersiz oksijen alımı sebebiyle bitmek durumunda kalır. 

  Yüzerken Nefes Alma
  Buna tıkanma da diyebiliriz. Çünkü sürekliliği bulunan bir yüzmede, kafanızın ve dolayısıyla ağzınızın daha çok su altında kalması, fakat kısa bir zaman ve yalnızca nefes almak için su dışarısına çıkması gerekmektedir. Bu zaman içinde, yüzme hızına göre bir saniyenin altında veya oldukça az üstündedir. Dolayısıyla hem nefes alıp hem de verecek vakit bulunmamaktadır. Öbür taraftan, yüzme performansınızın iyi olabilmesi için, bu kısa sürede fazla derin nefes almanız gereklidir ki, enerjinizin sürekliliğini sağlayacak oksijen hücrelerinize kadar yeteri kadar gidebilir. 

  Aynı biçimde, ciğerlerinizdeki kirli hava ve karbondioksitin de hızlı bir şekilde dışarı atılması gereklidir. Oldukça önemli olan aksiyonu yapmanın can alıcı noktası da suyun içine ağızdan ve burundan fazla hızlı ve derin nefes vermekten geçer. Suyun içine o kadar derin ve hiddetli nefes vermelisiniz ki, meydana gelecek vakum etkisini de kullanarak, ağzınız suyun dışına çıktığı zaman o kadar derin ve hızlı nefes alınabilir. Ciğerlerde yer alan bütün havayı suya boşalttığınız için, isteseniz de su üstüne çıkıldığı zaman dışarı verilecek olan havanız kalmayacak ve yalnızca nefes alma halinde olacaksınız. 

  Sırtüstü durumda ise, ağzınız, burnunuz zaten hava ile temastadır fakat yine de temel olan kural aynıdır, yani, bir kolunuzla suya yüklenirken nefes verilir. Öbür kol suya yüklenme pozisyonuna geçinceye değin olan zamanda da nefes alınır. Bu durumda da unutulmaması gereken, nefes verirken ağız ve burunu kullanmak, alırken ise yalnızca ağzı kullanmaktır. Yüzmede nefes tekniği ile ilgili öbür önemli olan detay ise, yalnızca ağızdan nefes alma gerekliliğidir. Bilindiği gibi, burnunuza ani bir şekilde kaçan en ufak bir su zerresi bile oldukça rahatsız edici bir hisse, genzinizin tıkanmasına ve hatta insana göre farklılaşabilen dozda paniğe sebep olabilir. Bu da, yüzmede yanlış nefes alıp verme dışında bulunan öbür tıkanma sebebidir. Nefes verirken burunda kullanılmalıdır. Ciğerlerde bulunan kirli havayı bir anda boşaltmayı kolaylaştırdığı gibi aynı anda da buruna su kaçmasının önüne geçer. 
  ]]>
  Nefes Teknikleri https://www.nefes.gen.tr/nefes-teknikleri.html Tue, 13 Nov 2018 08:14:38 +0000 Nefes Teknikleri, spor yaparken partneriniz de size eşlik ediyorsa, yaptığınız hareketlerden aldığınız keyif ikiye katlanıyor. Bilhassa eşiniz profesyonel bir sporcuysa ve egzersizleri doğru uygulama teknikleri ile ilgili sizi Nefes Teknikleri, spor yaparken partneriniz de size eşlik ediyorsa, yaptığınız hareketlerden aldığınız keyif ikiye katlanıyor. Bilhassa eşiniz profesyonel bir sporcuysa ve egzersizleri doğru uygulama teknikleri ile ilgili sizi bilgilendiriyorsa. Peki ya siz de bir çoğumuz gibi tek başına spor yapıyorsanız sıkıntı etmeyin, Belki spor yaparken yanınızda olmasak ta püf noktalarıyla egzersizinizi çok daha bilinçli ve keyifli yapmanızı sağlayabiliriz. İlk ipucumuz ise egzersizlerden en verimli şekilde yararlanmayı sağlayan doğru nefes alma teknikleri.

  Karından Derin Nefes Alma
  Hepimiz nefes alıyoruz bu kesin yapılan bir harekettir. Fakat maalesef her zaman doğru nefes alıp veremiyoruz. Stres ve koşuşturma gibi negatif etmenler, nefes alış verişlerimizin değişmesine sebep olabiliyor. Benzer durumda, bilgisayar karşısında çoğunlukla kambur takdirde uzun zaman oturmak da nefes alış verişini negatif yönde etkiliyor. Öyle ki, daha az nefes alıyor ve hareketliliğimizi tüketiyoruz. Vücudumuz da sınırlı orandaki oksijenle yetinmek zorunda kaldığı için bilhassa spor yaparken fonksiyonlarını olması gerektiği kadar yerine getiremiyor. Peki ne yapmalıyız diye merak ediyorsanız, hemen söyleyelim karından derin nefes alın! Peki nasıl yapmalıyız bunu, öncelikle rahat bir kıyafetle sandalyeye oturun. Alışkın olduğunuz biçimde nefes alın ve bu arada oluşan hareketi hissetmeye çalışın. Soluduğunuz oksijen nereye gidiyor Göğsünüz ya da karın bölgeniz yükseliyor mu Hemen, karın bölgenize doğru nefes alın. Ellerinizden birini karnınızın üst kısmına yerleştirirseniz, oksijenin doğru yolda olup olmadığını anlayabilirsiniz.  Sonrasında yavaşça nefes verin. Dikkat edin, nefes verişiniz, oksijenin vücudunuza giriş süresinden daha uzun olmalı. Nefes alış verişi arasındaki doğal molaya da odaklanın. Tekrar nefes alın. Bu egzersize tahmini 3 dk süresince devam edin. Ne işe yarıyor bu; kalp ile mide içinde bulunan ve gevşemenize yardımcı olan, akciğer-mide sinir sistemini uyarıyor. Hücrelere ve kaslara daha çok oksijen ulaşımını ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor. Vücudunuz da sportif uğraşlar için hazır duruma geliyor. Solunum egzersizini her gün iki defa tekrar edin. Birkaç hafta sonra nefes alış verişiniz kendi kendine düzelecek.

  Nefes Teknikleri
  Germeyen Yüzme Tekniği
  Yüzerken enseye ve sırta kramp girmemesi için başınız suyun üzerinde nefes alın, suyun altında da nefesi verin. Nasıl yapılır Kalça yüksekliğindeki suda ayakta durun. Hemen vücudunuzun üst bölgesini öne doğru eğin. Yüzme padavrası elinizde mi O halde, kendinizi germeden üst kısmına uzanın. Gözleriniz suda yanıyorsa, egzersizi yaparken deniz gözlüğü de kullanılabilir. Gözlerinizi kapadıktan sonra derin nefes alın ve yüzünüzü suya daldırın. Hemen havayı yavaşça ağzınızdan suya püskürtün. Başınızı tekrar yukarı kaldırın, nefes alın. Bu hareketi 10 defa tekrarlayın. Hareketi yaparken başınızın ıslanmasını istemiyorsanız normal nefes alın. Yani, nefes verirken başınızı öne yukarı doğru uzatın, sonrasında kulağınız hafifçe suya değecek biçimde yana doğru çevirin.  Ne işe yarıyor bu; daha fazla kondisyon geliştirmenize yardımcı oluyor, rahat nefes almanızı ve ritmik olarak nefes vermenizi sağlıyor.

  ]]> Nefes Terapisi https://www.nefes.gen.tr/nefes-terapisi.html Tue, 13 Nov 2018 15:04:17 +0000 Nefes terapisi, yenilenmeyi ve iyileşmeyi sağlayabilen en eski tedavi metotları arasında yer alır. Vücudumuzda nefes almanın meydana getirdiği etki, yaşamla duygu ve düşüncelerin arasında kurulmuş bir köprü gibidir. Nefes tekni Nefes terapisi, yenilenmeyi ve iyileşmeyi sağlayabilen en eski tedavi metotları arasında yer alır. Vücudumuzda nefes almanın meydana getirdiği etki, yaşamla duygu ve düşüncelerin arasında kurulmuş bir köprü gibidir. Nefes tekniklerinin uygulanması sonucunda, kişinin bilinci bundan etkilenmekte ve fiziksel tedavi sağlanmaktadır. Ani şekilde nefesin tetiklenmesiyle bilinç şekillenmektedir. Daha önceki uygulamalarda su altında insanların nefeslerini uzun süre tutmaları istenerek, bilinç açılımına yardımcı  olunmak istenmiştir. Meditasyon ve yoga için nefes terapileri kullanılmış. Vücudun sağlıklı olması için, herkes pozitif düşüncelere sahip olmalı, doğru nefes alınmalı ve yeterince su içilmelidir.

  Nefes Terapisi
  Doğru nefes alınırsa, neler yaşanır

  Nefes alma eylemi ilk olarak karında diyaframda başlamaktadır. Buradan yukarı göğüs bölgesine çıkmakta ve tüm hücrelere yayılmaktadır. Nefes aldığınızda ilk karnınız şişer, ardından göğsünüz şişer. Nefes verdiğinizde ise ilk olarak göğüs iner, ardından karnınız iner. Bunun bir dalga olarak düşünün. Vücudunuzda dairesel bir döngü şeklinde işler. Bunları hiç zorlanmadan, fazladan bir efor sarf etmeden uygularsınız. Vücudunuz aldığınız nefesi kabul eder ve bırakır.

  Nefes alma ve verme birbiriyle bağlantılıdır. Arada molaların verilmesi gerekmez. Siz isteseniz de istemeseniz de, nefes almaya ve vermeye izin verirsiniz. Yaşamın doğal bir döngüsüdür bu.

  Nefes alma süresi nefes vermekten daha uzundur. Nefes aldığınız sırada vücudunuz buna odaklanmakta, nefes verdiğinizde ise bununla ilginiz kalmaz. Nefesi alır ve zorlanmadan verirsiniz. Tedirgin olduğunuz zamanlarda ise, derin bir oh çekerek rahatlamayı sağlarsınız. 

  Sizlerde bu şekilde nefes alıyorsanız, nefesin vücudunuzun her yerine ulaşmasını sağlıyorsunuz. Sağlıklı bir yaşamınızın olduğunu, herhangi bir hastalığınızın olmadığını, yaşamla uyum içinde olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu şekilde nefes almayanlar içinde, mutlaka nefes terapisi almalarını ve nefes alma alışkanlıklarını düzeltmelerini tavsiye ederiz. Normalde nefes alanlar bunun doğru olduğunu düşünürler. Sığ nefes alanlar ancak nefes terapisi sonrasında gerçek nefesle tanışırlar. Bu sayede hatalı nefes aldıklarını öğrenebilirler.

  Nefes terapisi aşamaları

  Nefes terapisi duygusal, ruhsal ve fiziksel aşamalarla seyreder. Terapi neticesinde hücrelerinizin her birine oksijen ulaştığı için, vücut kendisini onarmaya başlayarak, yaşamdan zevk almaya başlar. Bu durumda, hücre yenilenmesi artar, cildiniz ve saçlarınız canlanır. Bağışıklık sistemi sağlıklı çalışmaya başlar, daha fazla oksijen aldığınız için, kanserden etkilenmezsiniz. Kronik ağrılarınızı iyileşir, metabolizma daha hızlı çalışmaya başlar ve sindirimde zorlanmazsınız.
  ]]>
  Karından Nefes Almak https://www.nefes.gen.tr/karindan-nefes-almak.html Wed, 14 Nov 2018 10:14:41 +0000 Karından Nefes Almak, Nefes almadan yaşamak imkansızdır ama bizim hayatta kalmamızı sağlayan en önemli olayı acaba doğru gerçekleştirebiliyor muyuzBir insanın günde yaklaşık olarak 23.000 kez nefes al
  Karından Nefes Almak, Nefes almadan yaşamak imkansızdır ama bizim hayatta kalmamızı sağlayan en önemli olayı acaba doğru gerçekleştirebiliyor muyuz
  Bir insanın günde yaklaşık olarak 23.000 kez nefes alıp verdiğini yapılan araştırmalar açıklıyor. Peki bu eylemi doğru yapıyor muyuz
  Nefes almak organlarımızın yaşamlarını sürdürmesi için gerekli olan oksijeni sağlaması bakımından ve atık ve toksinlerden kurtulmak yani vücuttan atılmasını sağlaması açısından çok önemlidir.

  Bütünsel nefes dediğimiz ciğerlerimizin tamamının kullanılması ile oluşan nefes alma yöntemidir. Nefes alma çeşitleri incelendiğinde 3 çeşit nefes alma yöntemi vardır. Diyaframı kullanarak yani karından nefes almak bunlardan biridir. Karından nefes almak (Diyaframdan alınan nefes) doğru nefes alma tekniğidir. Bebeklerin nefes alma şekli en doğru nefes alma yöntemi olarak değerlendirilir. Karına nefes alıp verme esnasında beklememeleri buna en iyi örnektir. 

  Karından derin nefes nasıl alınır

  Öncelikle bir elinizi karnınızın üzerine koyarak nefes aldığınızda oksijenin doğru yolda olup olmadığını hissedin, daha sonra yavaşça nefes verin. Bu egzersizi yaparken nefes verişinize dikkat edin oksijenin vücudunuza giriş süresinden daha uzun olması gerekir. Bu egzersiz yapılırken nefes alıp verme molaları doğal olarak  ayarlanmalıdır bu dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. 3 dakika boyunca nefes alıp verme egzersizi tekrarlanır. Peki karından nefes almak  bize ne yarar sağlıyor diye birçoğumuzun aklına gelmiştir.
  Karından Nefes Almak
  • Akciğer - mide sinir sistemimizi uyarıyor.
  • Diyfram olmasaydı kalp 40 kat daha fazla çalışmak zorunda kalacağından diyafram kalbin yardımcısı diye adlandırılır.
  • Karından nefes almak beyni sakinleştirir.
  • Uykuya dalabilmek rahat uyuyabilmek için etkili bir yöntemdir.
  • Karın nefesi kanın arınmasını sağlar.
  • Hücreler ve kaslara daha fazla oksijen dağılımı sağlar
  • Organlara masaj yaptığı içinde önemi büyüktür.
  • Karından alınan nefes cinsel hayatı kolaylaştıran bir yöntemdir.
  • Kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı olur
  • Karından derin nefes almakla birçok sağlık  sorununu  çözmenin mümkün olduğu yapılan araştırmalarda yer almaktadır.
  • Yeni doğduğumuzda hepimiz doğru nefes alırken zihin devreye girdiğinde anne, baba, çevre yaşadığımız deneyimler, inanç sistemimiz, düşünce kalıplarımız nedeni ile yitirdiğimiz nefes alışkanlığını yeniden doğru ve akıcı bir hale getirebiliriz. Egzersizi her gün en az 2 kez  3'er dakika şeklinde uyguladığınızda nefes alıp veriş şekliniz kendiliğinden düzelecektir . 
  Karından nefes almayı sağlayacak bir başka egzersizde sırt üstü yere uzanarak karnın üzerine ağırlık koyulması ve dizlerin karına doğru çekilmesiyle gerçekleştirdiğimiz egzersizdir. Bu şekilde derin nefes alın karnınızdaki ağırlığın hareketini hissedene kadar karnınızı şişirin ve bu egzersizi nefes alıp verme sırasında beklemeden uygulayın. Egzersizi gün içerisinde sıkça tekrarlayın. Kısa bir süre sonra daha doğru nefes aldığınızı göreceksiniz. 

  Karından nefes alarak;
  • Kalp krizi 
  • Kanser
  • Zatürre
  • Astım
  • konuşma problemleri
  • Stres 
  gibi bir çok sağlık sorunundan kurtulabilirsiniz.

  Unutmayın ! uyumadan, yemek yemeden, su içmeden günlerce yaşamak mümkün olabilir fakat 5 dakika nefes almadan yaşamak  mümkün değildir. oysaki karından nefes alma çalışmalarına şimdi bile başlayarak DOĞRU NEFES ALARAK yaşam kalitenizi yükseltecek ve daha sağlıklı bir ömür geçireceksiniz.


  ]]>
  Nefes Alma Teknikleri https://www.nefes.gen.tr/nefes-alma-teknikleri.html Wed, 14 Nov 2018 12:43:02 +0000 Nefes Alma Teknikleri, İnsan yaşamının devamı için önem arz eden nefes almak basit ve doğal bir eylemdir. Basit ve doğal bir eylem olmasına rağmen bir çok kişi yanlış nefes almaktadır. Doğru nefes almanın vücudumuza birçok Nefes Alma Teknikleri, İnsan yaşamının devamı için önem arz eden nefes almak basit ve doğal bir eylemdir. Basit ve doğal bir eylem olmasına rağmen bir çok kişi yanlış nefes almaktadır. Doğru nefes almanın vücudumuza birçok faydası vardır. Yanlış nefes alarak vücudumuzu bu iyilikten mahrum bırakmaktayız. 

  Nefes Almanın Önemi
  Nefes alma istemsiz gerçekleşmektedir. Doğal ve otomatik gerçekleşen nefes alma işlemini farkına varmadan yaparız. Nefes alma doğal gerçekleştiği için nefes almaktan ziyade doğru nefes nasıl alınır bunu öğrenmek gerekmektedir. Doğru nefes almaya engelleyen bazı davranışlar ve alışkanlıklar bulunmaktadır.  Oturma şekilleri, duruş biçimleri doğru nefes almayı engellemektedir. Yanlış duruş hareketlerini alışkanlık haline getirdiğimiz de bu durum yanlış nefes almamıza neden olacaktır. Duruş ve oturma biçimlerinin yanı sıra kişinin içinde bulunduğu sosyal koşullarda solunum sistemini etkilemekte ve yanlış nefes almaya neden olabilmektedir. Doğru nefes ala önemlidir. Çünkü; Nefes alma vücudumuza ve organlarımıza yaşamlarını sürdürebilmeleri ve devamlılık sağlayabilmeleri için gereksinim duydukları oksijeni sağlar. Ayrıca vücutta atılması gereken atık ve toksinlerin atılmasından yardımcı olur. 
  Oksijen vücut bütünlüğünün ve devamlılığının sağlanması için gerekli olan ana ihtiyaçtır. Sinir sisteminin, iç organların, kalbin ve beynin çalışması için gereklidir. Besin olmadan bir kaç hafta veya günlerce yaşanılabilir fakat oksijen olmadan birkaç dakikadan fazla yaşanılamaz.  Yeterli ve sağlıklı oksijen alınmazsa beyin bulanıklaşır, olumsuz düşünceler başlar ve devamın da depresyon ve görme bozuklukları başlar. Ayrıca genç ve zinde kalmanın sıralarından biri temiz kan dolaşımıdır. Temiz kan dolaşımı da sağlıklı nefes almakla mümkündür. Yanı kaliteli ve sağlıklı yaşam için oksijen ve doğrun nefes almak önemlidir. 

  Nefes Alma Teknikleri
  Nefes Alma Teknikleri 
  Dört tür nefes alma teknikleri bulunmaktadır. Bunlar; yüksek, orta, alçak ve komple nefes alma teknikleridir. 
  Yüksek Solunum: Yüksek solunum özellikle astım rahatsızlığı bulunan kişiler, sıkı kemer takmış kişiler ve midesinde rahatsızlığı olan kişiler bu tekniği kullanmaktadır. Ayrıca sık sık ve çok çabuk nefes nefese kalan kişiler de yüksek nefes alma tekniğini kullanmaktadır. Yüksek solunum göğüs ve akciğerlerin üst tarafında meydana gelmektedir. Göğüs kafesi, omuz ve ensenin kalmasıyla meydana gelmektedir. Yüksek solunum tekniği sığdır ve alınan nefes ihtiyaç duyulan yerlere ulaşmaz. Bu solunum türünü dar kıyafet giyen kişilerde görülmektedir. 
  Alçak Solunum:  Bu solunum türü göğüs ve akciğerlerin alt kısmında gerçekleşmektedir. Orta ve Yüksek solunum türüne göre alçak solunum daha aktiftir. Bu teknikte nefes alırken yavaşça mideyi öne iter ve nefes verirken midenin tekrar eski yerine dönmesine izin verirsiniz. Alçak solunum türünün daha aktif olasının dört ana nedeni bulunmaktadır. Bunlar;
  Alçak solunum da nefes alırken daha fazla temiz hava çekilir.Çünkü  akciğerlerin alt lobları buna müsaittir. 
  Diyafram ikinci bir kalp görevi görmektedir. Pistona benzer hareketi ile ciğerlerin altını genişleterek damarların akışını artırır. Bu durumda dolaşımın hızlanmasına ve iyileşmesini sağlar.
  Diyafram hareketleri sonucunda diğer organlar uyarılarak masaj yapılmış olur.
  Sinir sistemine olumlu etkileri bulunmaktadır.
  Orta Solunum:   Bu teknik de nefes  akciğerlerin orta kısımlarına doldurularak yapılan solunum şeklidir. Yüksek solunum tekniği ile alçak solunum tekniği arasındadır. 
  Komple Solunum: İsminden de anlaşılacağı gibi tüm solunum sistemini içeren tekniktir. Bu solunum tekniğinde başta akciğerlerin bütün loblarını kullanarak daha temiz ve sağlıklı hava almasını sağlar. Komple teknik sadece nefes egzersizleri ile yapılabilir. 
  ]]>
  Derin Nefes Alma İhtiyacı https://www.nefes.gen.tr/derin-nefes-alma-ihtiyaci.html Wed, 14 Nov 2018 15:07:06 +0000 Derin Nefes Alma İhtiyacı,  İnsanlar özellikle stresli olduğu zamanlarda kalabalık ortamlara girince nefes alamadıklarını ya da boğulur gibi hissettiklerini belirtmişlerdir. Böyle zamanlarda derin bir nefes alm Derin Nefes Alma İhtiyacı,  İnsanlar özellikle stresli olduğu zamanlarda kalabalık ortamlara girince nefes alamadıklarını ya da boğulur gibi hissettiklerini belirtmişlerdir. Böyle zamanlarda derin bir nefes alma ihtiyacı içine girebilirler. Günümüzde en çok rastlanan psikolojik rahatsızlıklardan biri Anksiyete bozukluğudur. Anksiyete bozukluğunun  en önemli belirtisi nefes almada zorlanma, derin bir nefes alma ihtiyacı yani nefes darlığıdır.   

  Anksiyete bozukluğu, Anxios kelimesinden türemiştir. Anxios, boğulma, sıkışma, nefes almada zorluk anlamlarına gelir. Kaygı bozukluğu olan kişilerde yada sınav, önemli bir iş görüşmesi, insanın hayatını etkileyen önemli bir durumun ortaya çıkması, derin bir nefes alma ihtiyacını tetikler.

  Panik atak, en meşhur anksiyete bozukluklarından biridir. Panik atak sırasında nefes almada zorlanma, bulantı, karın ağrısı, gözlerde kararma, baş dönmesi, ölüm korkusu, soluğun kesilmesi, çarpıntı, terleme, titreme görülebilir.Kapalı alanlardan dışarı çıkma ve derin bir nefes alma  ihtiyacı duyarlar. Fibromiyalji, aşırı fobi, kalp ve göğüs kafesindeki rahatsızlıklar hastalık derecesinde nefes alma ihtiyacını tetikleyebilir. Bipolar bozukluğu olan kişiler, stresli ortamlarda nefes alma zorluğu çekerek dışarı çıkma isteği içinde olabilirler.

  Derin Nefes Alma İhtiyacı
  Nefes darlığı, nefes almada zorlanma yada nefes vermede zorlanma ve derin bir nefes alma ihtiyacı farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Örneğin; nöbetler halinde gelen derin nefes alma ihtiyacı, kalp astımına, akciğer ödemine ve bronşlarda iltihaba işarettir. Bu tür nefes alma ihtiyacına öksürük eşlik eder. Nöbet halinde nefes alma ihtiyacı özellikle geceleri ortaya çıkar. On dakika ile bir kaç saat arasında süren nöbetler halinde görülür. Nöbetin günlerce sürmesi astım olarak bilinir. 

  Sürekli nefes darlığı, daha çok kalp, dolaşım ve solunum bozukluklarının ileri dönemlerinde görülür. Uzun süre sigara kullanan kişilerde de daha yaygın görülmektedir. 

  Aşırı kilolu ve yaşlı kişilerde hızlı yürüme, merdiven inip çıkma, uzun süre bir yerde kapalı kalma sonrası ortaya çıkabilir. 

  Stres ve psikolojik durumların dışında nefes darlığı çeken kişiler ayrıntılı solunum sistemi muayenesi yaptırmalı, akciğer röntgeni çektirmeli, bunların yanında tiroid ile ilgili bir sıkıntının olup olmadığının tespit edilmesini ve kansızlık durumunun araştırılmasını isteyebilir.

  Sigarayı bırakmak, nefes egzersizlerine başlamak, stresli durumlarda kaçınmak nefes darlığını önlemede yardımcı olur. 
  ]]>
  Hırıltılı Nefes https://www.nefes.gen.tr/hiriltili-nefes.html Thu, 15 Nov 2018 04:55:22 +0000 Hırıltılı nefes, günümüzde en sağlıklı insanda bile ara ara meydana gelen sorunlardan biridir. Özellikle çocuklar olmak üzere bir kadarda yetişkinlerde görülen bu problem birçok zaman kronik olarak meydana gelen bir sorundur. Hırıltılı nefes, günümüzde en sağlıklı insanda bile ara ara meydana gelen sorunlardan biridir. Özellikle çocuklar olmak üzere bir kadarda yetişkinlerde görülen bu problem birçok zaman kronik olarak meydana gelen bir sorundur. Erişkinlerde de çocuklarda çok büyük nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bu durum aslında direk olarak astım hastalığının önemli bir bulgusudur. Bu problem çocuklarda ilk 6 aydan sonra ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum eğer bir çocukta görülüyorsa birçok zaman hırıltı çok az duyulur ya da çocuğunun sırt veya göğsüne elinizi koyduğunuzda hissedersiniz. Bu gibi durumlarda genellikle anne ya da baba çok büyük tereddütlere düşmektedir. Bu nedenle aslında korkmak yerine uzman bir doktora giderek bu sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.  hırıltılı nefes daha  önce de bahsettiğimiz gibi yetişkinlerde başta astın hastalığı olmak üzere  birçok büyük hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle hırıltılı nefes sorunu olan kişilerin acilen bir muayeneye ve tedaviye ihtiyaçları vardır. Hırıltılı nefes çok farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle her hırıltılı nefes sorunu olan insan için dışarıdan bakılarak teşhis koyulamaz. Bu durumda kişinin akciğer röntgeni başta olmak üzere tıbbi olarak muayeneler yapılmalıdır. Hırıltılı nefes sorunu tam olarak tahmin ettiğiniz gibi direk olarak kişinin solunum sisteminde meydana gelen problemlerden dolayı ortaya çıkan bir sorundur. Bu nedenle hastalardaki muayene direk olarak kişilerde solunum sistemlerine bakılarak yapılmaktadır. 

  Yetişkinlerde hırıltılı nefes sorunu genellikle sigara nedeni ile meydana gelmektedir. Bu nedenle sigara içen kişilerde böyle sorunlar görüldüğünde kişi sigaranın zararlarını yavaş yavaş anlamaya başlar. Bu nedenle sizlerde bu gibi problemler ile karşılaşmadan önce sigara içmeyi bırakın. Eğer hırıltılı nefes başlar ise bu durumda sigarayı bıraksanız da artık solunum sorunlarınız meydana gelmiş ve belkide astım hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Bu durum eğer çocuklarda görülüyorsa hırıltılı nefes sorunu yetişkinlere göre çok daha fazla etkili olacaktır ve hırıltılar hem yetişkinlerde hem de çocuklarda direk olarak öksürüğe neden olacaktır. Bu nedenle hırıltılı nefes, daha da artmadan bu sorunun ortadan kalkmasını saplayabilirsiniz. Akciğerde hırıltı sorunu yetişkinlerde sigara nedeni ile oluşsa da bu durum çocuklarda genellikle bağışıklık sisteminin düşüklüğüne bağlı olarak meydana gelen akciğer iltihapları başta olmak üzere bronşların daralmasına neden olan diğer durumlardan dolayı ortaya çıkar. Çocuklarda gerekli önlemler alındığında çocuğun gelişimine bağlı olarak ortadan kalkmaya başlayacaktır. Bu nedenle gerekli olan tedavileri yaptırarak çocuklarınızı bu gibi durumlardan koruyabilirsiniz. 

  Hırıltılı Nefes
  Nedenleri:
  • En büyük nedeni tabi ki akciğer üzerinde görülen zatürre, astım, bronşit gibi sorunlardır. Oldukça yaygın olarak karşılaşılan bu durumlar en az yetişkinler kadar çocuklarda da  meydana gelen bir sorundur. Bu hastalıklar direk olarak kişilerde hırıltılı nefes sorunlarına neden olmaktadır. Bu nedenle bu hastalıklardan korunmak direk olarak sizin elinizde. Bu hastalıklarda birçok insanın sonunun ölümle bitmesi nedeni ile çok tehlikeli hastalıklar arasında yer almaktadır. 
  • Bu durumun bir diğer nedeni ise çocuklarda görülen boğaz enfeksiyonunun akciğerlerine etki etmesi nedeni ile oluşan durumlardır. Bu durumlar birçok zaman kişinin soğuk algınlığı durumu ile sorun olur. Sizlerde soğuklardan özellikle göğüs kısımlarınızı koruyarak birçok sorundan korunabilirsiniz.
  • Son olarak belirtmek isterim ki hırıltılı nefes bazen kişilerde aşırı hava kirliliğine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu durum özellikle sanayi yönünden gelişmiş 
  ]]>
  Nefes Borusu Kanseri https://www.nefes.gen.tr/nefes-borusu-kanseri.html Thu, 15 Nov 2018 05:17:59 +0000 Nefes borusu kanseri, Vücutta önemli bir görevi olan nefes borusu, solunan havayı akciğerlere iletir. Yaklaşık 11 santimetrelik bir kıkırdak yapıdan oluşur. Nefes borusunun uzunluğu kişiden kişiye farklıdır. Nefes borusun Nefes borusu kanseri, Vücutta önemli bir görevi olan nefes borusu, solunan havayı akciğerlere iletir. Yaklaşık 11 santimetrelik bir kıkırdak yapıdan oluşur. Nefes borusunun uzunluğu kişiden kişiye farklıdır. Nefes borusundaki tümörün cinsi çok fazla önemli değil ama damarsal yapının kanlanmış olması bazı belirtilerin daha erken ortaya çıkmasını sağlar. Eğer tümör habis bir hal gösteriyorsa, şikayetler daha erken oluşacaktır. Çünkü habis nefes borusu tümörü hızlı bir büyüme gösterir. Bu tür tümörün çevre dokulara yayılma özelliği de vardır. Dolayısıyla ses kısıklığı ve yutma güçlüğü gibi sorunlar daha erken ortaya çıkacaktır. Bu belirtiler tümörün doğasına bağlı belirtilerdir. Nefes borusu kanseri teşhis aşamasında genellikle KOAH ve astım hastalığıyla karıştırılabiliyor. Onun için çok dikkatli olmakta fayda vardır. Nefes borusu kanserini atlamamak için şüphe etmek en önemli kural olmalıdır. Nefes borusu kanseri erişkin erkeklerde daha fazla rastlansa da gençlerde ve çocuklarda da görülebilir. Çocuklarda ve gençlerdeki tümörler genelde iyi huyludur.

  Nefes Borusu Kanseri
  Nefes borusu kanserinde sigara %60 sorumludur. sigara kullanımı ile nefes borusu kanserinin mutlak bir bağlantısı vardır. Ayrıca kimyasal maddeler ve tozda oldukça etkili etkenlerdir. Çok fazla olmasa da kalıtımsal rolü vardır. Nefes borusu kanserinde cerrahi müdahalenin nefes borusundaki kitleyi ortadan kaldırmak ve hava yolu devamlılığını sağlamak gibi amaçları vardır. Bazı vakalarda suni nefes borusu da yapılabiliyor. Nefes borusu kanseri ameliyatı geçiren hastalar 10 gün içerisinde günlük hayatlarına dönebilirler. Bu hastalıkta tekrarlama riski vardır. Hastalığı tekrarlama riskine karşı radyoterapi uygulanır. Nefes borusu kanserinde cerrahi müdahale ve radyoterapi yapılıyorsa hastalarda yaşam şansı 3 ila 5 yıl arasındadır. 
  ]]>
  Nefes Tutma Teknikleri https://www.nefes.gen.tr/nefes-tutma-teknikleri.html Thu, 15 Nov 2018 21:31:41 +0000 Nefes Tutma Teknikleri,  Nefes tutma teknikleri yüksek tansiyon, anksiyete bozuklukları, panik atak, kalp ritm bozuklukları gibi hastalıkların önlenmesi yada tedavisi sırasında, hamilelik sürecinde doğumu kolaylaştırmak için kull Nefes Tutma Teknikleri,  Nefes tutma teknikleri yüksek tansiyon, anksiyete bozuklukları, panik atak, kalp ritm bozuklukları gibi hastalıkların önlenmesi yada tedavisi sırasında, hamilelik sürecinde doğumu kolaylaştırmak için kullanılan gevşetici nefes çalışmalarıdır. Bunların yanı sıra yüzme gibi atletizm gibi ağırlık kaldırma gibi  spor faaliyetleri ile üflemeli çalgıların icra edilmesinde önemli yer tutar. Nefes tutma konusunda kendini geliştirmek isteyenler öncelikle vücut tepkilerini tanımayı öğrenmelidir. Diyaframın doğru kullanılması nefes tutma egzersizlerinin ilk adımını oluşturur. Nefes tutma çalışmalarını ilk odak noktası kişinin nefes tuttuğunu unutmaya çalışmasıdır. Bu yüzden nefes tutarken farklı bir şeyleri düşünmeye çalışmak gerekir. Nefes tutma tekniklerinin öğrenilmesi aynı zamanda düşünce ve dikkatin doğru kullanılmasının öğrenilmesidir. Nefes tutma egzersizleri fiziksel yapıyı geliştirirken psikolojik ve zihinsel rahatlamayı sağlar.

  Nefes tutma tekniklerinin en eski zamanlardan beri kullanıldığı alanlardan biri yoga diğeri dalgıçlıktır. Yoga, yüzlerce yıllık geçmişi ile açık bir şekilde kalp ritmi ve solumanın düşürülmesi konusunda kayda değer bir düşüş sağlayan iyileşme disiplinidir. Su altı avcılığı ve dalgıçlıkta nefes tutma sürelerini arttırmak derin dalış denemeleri için çok önemlidir. 

  Nefes hem kan dolaşımıyla hem de tüm enerji sistemiyle ilgilidir. Ne kadar iyi nefes alıp verirseniz bütün organlarınız, başta akciğerleriniz, omurganız ve kalbiniz olmak üzere daha iyi çalışır ve sadece nefes alma teknikleri ile birçok hastalık ortadan kaldırılabilir. 

  Nefes Tutma Teknikleri
  Nefes tutma çalışmaları yeni başlayan biri için altı tur üzerinden düzenlenmiştir. Çalışmaların yapılacağı birinci gün sabah yataktan kalktıktan sonra mümkünse pencere önüne gidilerek derin bir nefes alınır. Diyaframın kasılması hissedildikten sonra altmış saniye, eğer altmış saniye ile başlamak zor olacaksa otuz saniye nefes tutulur, yavaş yavaş bırakılır on saniye dinlenilir. Üç defa tekrarlanılır ve gün içinde de en az üç farklı zamanda egzersiz tekrarlanmalıdır. 

  İlk birinci egzersizden sonra altmış saniye nefes tutma her egzersizde sabit tutulurken dinlenme süreleri her seferinde on saniye attırılır. 
  İkinci gün nefes tutma süreleri her seferinde on saniye düşürülürken bu sefer dinlenme süreleri otuz saniye olarak sabit tutulur. 

  İkinci ve üçüncü seviye nefes tutma çalışmaları sırasında nefes doksan saniye sabit tutulmaya çalışılmalıdır. Beşinci ve altıncı seviyeye gelindiğinde 120 saniye nefesi tutabilmek gerekir. 

  Nefes tutma tekniklerini geliştirmek için kendini çok kasmadan psikolojik rahatlığı sağlamak en önemlisidir.
  ]]>
  Nefes Borusunda Yanma https://www.nefes.gen.tr/nefes-borusunda-yanma.html Fri, 16 Nov 2018 21:30:50 +0000 Nefes Borusunda Yanma; Solunum sistemini etkileyen rahatsızlıklar, nefes borusunu da etkiler. Nefes yada soluk borusu iltihaplanmasına trakeit denir. Nefes borusunda yanmanın en sık nedeni trakeit hastalığıdır. Genellikl Nefes Borusunda Yanma; Solunum sistemini etkileyen rahatsızlıklar, nefes borusunu da etkiler. Nefes yada soluk borusu iltihaplanmasına trakeit denir. Nefes borusunda yanmanın en sık nedeni trakeit hastalığıdır. Genellikle viral, bakteriyel enfeksiyonlarda görülür. Ayrıca alerjik hastalarda bronşial hiperreaktivite denilen durumlarda nefes borusunda yanma görülebilir. Hava yolları değişik uyarıcılara yanıt olarak çapını değiştirebilen esnek yapılardır. Egzersiz gibi aşırı miktarda  hava gerektiren, derin nefes egzersizlerinin yapıldığı durumlarda hava yolları genişler ya da toz, sigara dumanı, egzozlardan yayılan partiküller ile karşılaşınca savunma amacı ile hava yolları daralır. 

  Sağlıklı kişilerde çeşitli uyarılar karşısında hava yollarını çapını değiştirebilmek yeteneğine bronşiyel reaktivite denir. Bronşial astımda ise hava yolları nonspesifik uyarılar karşısında aşırı duyarlılık gösterir ve bu duyarlılığı artmış olan hava yolları sağlıklı kişileri etkilemeyecek kadar düşük uyarılar karşısında bile abartılı bronş uyarısıyla karşılık verirler. Bu da bronşial hiperreaktivite göstergesidir. Yani bronş hiperreaktivitesi solunum yollarının çeşitli uyarılara karşı yanıtında bir artışı ifade eder ve hava yollarında daralma, kronik ödem ile birlikte astımın temel özelliklerinden biridir. Bronş hiperreakvitesinde bir uyarıcıyı takiben bronşlarda daralma olur. Uyarıcılar, alerjenler, aspirin tipi ilaçlar gibi özellikli spesifikler olabilir ya da nonspesifik denilen soğuk hava, sigara dumanı, hava kirliliği ya da  irritan madde gibi özelliği olmayan durumlar  nefes borusunda yanmaya neden uyarıcılar olabilir.  
  Antijenik özelliği olan maddelere özgü olan yanıtlar alerjik astımın bir özelliğidir. Özellikli ev toz akarları, hayvan tüyü, polenler, sigara dumanı, temizlik ürünün içindeki kimyasallar, saç ve deri döküntüleri sık rastlanan nefes borusunda yanmaya neden olan spesifik uyarıcılardır.

  Nefes Borusunda Yanma
  Trakeit denilen rahatsızlık genellikle viral enfeksiyonlar ile tetiklenir. Üç yaşın altındaki çocuklarda viral trakeobronşit (croup) sıklıkla görülür. Özellikle sezeryanla doğmuş bebeklerde daha sık rastlanır. Bebekler nefes alırken zorluk çeker, nefes alma zorluğuna yüzde kızarma, morarma, ağlama eşlik eder. Anne babaların bu konuda hassas olması bebeği alerjenlerden uzak tutması bağışıklık sisteminin güçlü olması için en az bir yıl emzirmeye devam etmesi büyük önem taşımaktadır. 

   Üst solunum viral enfeksiyonlarından sonra daha gelişmiş bir hastalık olan croup ortaya çıkar. Bunun dışında reflü de nefes borusunda yanmaya neden olan bir diğer hastalıktır. 

  Nefes borusu yanması tedavisinde inhaler şekilde alınan bronş genişleticiler ve steroidler  uygulanacağından  doktor kontrolü şarttır. Nefes borusunda yanmaya eşlik eden hırıltı, hışırtı, öksürük gibi faktörler tanı koymada yardımcı olacaktır. Bunun dışında mukolitik denilen balgam yumuşatıcılar, gerektiğinde kullanılmak üzere ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler doktorun gerekli gördüğü durumlarda verilebilir. Bunların yanı sıra bol ılık su tüketilmesi nefes borusundaki yanmanın yumuşatılmasında yardımcı olacaktır. 
  ]]>
  Bebeklerde Hızlı Nefes Alıp Verme https://www.nefes.gen.tr/bebeklerde-hizli-nefes-alip-verme.html Sat, 17 Nov 2018 00:04:01 +0000 Bebeklerde hızlı nefes alma, fizyolojiktir. Yenidoğan döneminde, daha büyük çocuklara oranla daha fazla solunum yapılır.Yenidoğanlar için 40-50, süt çocukları için; 30-40, okul çağındaki çocuklar için 16-20, adelösan Bebeklerde hızlı nefes alma, fizyolojiktir. Yenidoğan döneminde, daha büyük çocuklara oranla daha fazla solunum yapılır.Yenidoğanlar için 40-50, süt çocukları için; 30-40, okul çağındaki çocuklar için 16-20, adelösan ve daha büyük çocuklar için 14-16 solunum sayısı normalidir. Solunum sayısı gözle bakarak veya el  çocuğun karnına koyunulup 1 dakika boyunca sayılarak bululunabilir.

  Solunum sayısınınsa normalden fazla olmasına takipne denir. Fizyolojik olabildiği gibi birçok hastalığın da bulgusu olabilir.
  Ateşli hastalık dönemlerinde 38 derecenin üzerindeki her 1 derecelik vücut sıcaklığı artışına karşılık solunum sayısı dakikada 4-6 artar.
  Takipne ile gelen bir bebekte sadece akciğer hastalıkları düşünülmez. Patent ductus arteriosus, hipoplastik sol kalp sendromu, büyük arter transpozisyonu, fallot tetrolojisi, atrioventriküler septal defekt gib kalp hastalıkları da pulmoner ödeme neden olarak hastaların takipneik olmalarına neden olur. Metabolik hastalıklar da yine aynı şekilde takipneye neden olabilirler. 

  Bebeklerde Hızlı Nefes Alıp Verme
  Yenidoğan döneminde en önemli sorun RDS (resipratuar distress sendromu) dir. Hyalen membran hastalığı olarakta bilinir. Çoğunlukla prematüre bebeklerin hastalığıdır ve erken doğuma bağlı sürfaktan eksikliği sonucu meydana gelir. 28. gebelik haftasından önce doğanlarda daha sık gözükür. Term doğum zamanına yaklaştıkça RDS  görülme sıklığı azalır.Sürfaktan tip2 pnömositlerince salgılayıp akciğerinin yüzey gerilimini düşürür ve kollobe olmasını engeller. İşte bu bebeklerde sürfaktan az olduğu için alveollerin kollobe olmasını engellemek adına hızlı hızlı solunum yaparak havanın tam boşalmamasını sağlarlar.
  Hyalen membran hastalığına sahip bebekler hastahanelerin yeni doğan yoğun bakım ünitelerinde tedavi altına alınırlar.

  ]]>
  Nefes Verirken Hırıltı https://www.nefes.gen.tr/nefes-verirken-hirilti.html Sat, 17 Nov 2018 12:52:47 +0000 Nefes verirken hırıltı, bronş içi sekresyon hareketinden dolayı duyulan sestir.  İntratorasik ve/veya ekstratorasik hava yollarından kaynaklanır.Akut viral bronşiolit hırıltıya sebep olan bir  akut hastalıktır. Akut bronşio Nefes verirken hırıltı, bronş içi sekresyon hareketinden dolayı duyulan sestir.  İntratorasik ve/veya ekstratorasik hava yollarından kaynaklanır.Akut viral bronşiolit hırıltıya sebep olan bir  akut hastalıktır. Akut bronşiolit, resipratuar ve terminal bronşiollerin inflamasyonudur. En sık 2 ay-24 ay arası çocuklarda görülür. Moralitesi yüksek bir hastalıktır ve hastaneye yatma endikasyonu vardır.

  Hastalığın gelişmesi için risk faktörleri; Düşük doğum ağırlığı,düşük sosyo ekonomik durum, kalabalık yaşam ve gündüz bakım evinde bakılıyor olmak, altta yatan akciğer hastalığının olması,immün yetmezlik, kardiyovasküler hastalıklara sahip olmaktır. Etyolojiisinde, parainfuluenza, influenza A/B/C, human boca virüs, RSV  suçlanmıştır.

  Klinik bulgular; Birkaç gün öncesinde nazofaranjit tablosu olur. 48-72 saatte geçmesi gereken bu tablo uzayarak alt solunum yolları enfeksiyonu bulgusu vermeye başlar. Özellikle öksürük giderek şiddetlenir ve hasta yardımcı solunum kaslarını (intercostal, subcostal, substernal) kullanmaya başlar. Solunum güçlüğü iyice belirginleşip hastada bilinç bulanıklığı yapabilir.

  Nefes Verirken Hırıltı
  Ayırıcı tanı olarak hastada;Astım, yabancı cisim aspirasyonu, pnömoni, bronkomalazi, sepsis, konjenital kalp hastalıkları düşünülebilir.
  Bronşiolitli cocuk için özellikle bilinilmesi gereken hastada toksik görünüme neden olmadığıdır. Hastalık için tanı koyabileceğimiz spesifik bir labaratuar testi yoktur. Akciğer grafisi çekmek endikasyon olmamakla beraber ayırıcı tanı için çekilebilir.

  Hastahaneye yatırma endikasyonları; 6 aydan küçük olmak ve oral alımın bozuk olması, solunum  sayısının çok yüksek olması, kronik veya tekrarlayıcı kardiopulmoner hastalığın var olması, oksijen tedavisi veririken periferik siyanozun devam etmesi gibi durumlardır.
  Tedavide beta agonist, oksijen ve ağır olgularda steroid kullanılır.
  ]]>
  Nefes Alamama https://www.nefes.gen.tr/nefes-alamama.html Sat, 17 Nov 2018 18:44:03 +0000 Nefes alamama,  Nefes alamamanın (dispne) bir çok nedeni vardır. Solunum sisteminin vücudun ihtiyacını karşılama da yetersiz kaldığı durumlarda nefes darlığı görülür. İster arada bir ister her gün sık sık meydana gelsin Nefes alamama,  Nefes alamamanın (dispne) bir çok nedeni vardır. Solunum sisteminin vücudun ihtiyacını karşılama da yetersiz kaldığı durumlarda nefes darlığı görülür. İster arada bir ister her gün sık sık meydana gelsin nefes darlığı tedirgin edici bir durumdur.Sebebini anlayamadığı şekilde nefesi kesilen bir kişinin bu durumdan dolayı kaygılanması da normaldir. Efor sarf edilmediği yada ya da aşırı sıcaktan rahatsız olunmadığı halde yani neden kaynaklandığı belli olmayan nefes alamama durumunda mutlaka altta yatan bir sağlık sorunundan şüphelenerek doktora baş vurulmalıdır.

  Herkeste arada bir nefes alamama durumu yaşana bilir. Hızlı bir şekilde bisiklet sürüldüğünde, dik bir yokuş çıkıldığında, ağır bir fiziksel aktivite den sonra nefes alamama beklenen ve kontrol edilebilinecek bir durumdur. korkulan ve tehlikeli durum ise nefes alamamanın beklenmedik şekilde zor ve rahatsız edici olduğu kontrolden çıktığı hissi yaşatan nefes kesilmeleridir. Uzun süren ve bir türlü geçmeyen nefes darlığı şikayeti büyük bir ihtimalle tıbbi bir sorunla ilgilidir Aniden ve yoğun bir şekilde ortaya çıkan nefes darlığı da kısa bile sürse bir sağlık sorunun belirtisi olabilir.
   
  İnsanlar aşırı stres yüklendiği durumlarda aniden nefes alamama ve astım benzeri durumlar ortaya çıkabilir.  Özellikle kalabalık ortamlarda yeterince nefes alınamıyorsa ve boğuluyor gibi hissediliyorsa çok fazla stres yüklü olunduğunu gösterir.Ve bu durum aslında bir çok hastalığın habercisi de olabilir panik atak gibi. Panik atak endişe, korku,ölüm korkusu gibi sıkıntı duygularını içinde bulunduran bir rahatsızlık dır. Psikolojik sorunlarla yada bazı hastalıklarla birlikte de görülebilir. hasta ani bir nöbetle tamamen korku içindedir.ölüm korkusu sarar ani bir kalp krizi geçireceğini düşünür.nefes alamamaya başlar ve boğulacağını  aldığı nefesin yetmeyeceğini düşünür. doktorunun yada kendini çok yakın hissettiği birinin yanında nöbeti atlatması mümkündür.

  Nefes Alamama
   Tıbbi soruna işaret eden nefes alamama durumların'dan bazıları
  • Dinlenme halindeyken nefes alamama,
  • Ayak ve el bileklerinde şişmeyle birlikte nefes alamama,
  • İştah kaybı, istem dışı kilo kaybı veya fazla kilo almayla birlikte nefes alamama,
  • Terleme ile birlikte nefes alamama,
  • Kol, çene yada boyun ağrısıyla birlikte nefes alamama,
  • Alışılmadık halsizlik hissi ile birlikte nefes alamama,
  • Sersemlik, bayılma hissi ile birlikte nefes alamama,
  • Uzanırken beklenmedik nefes alamama,
  • Göğüs ağrısı ile birlikte görülen nefes alamama,
   Belirtileri nefes alamama olan bazı hastalıklar 
  • Akciğer veya solunum yolları hastalıkları,(astım, zatürre, koah)
  • Kalp rahatsızlıkları (kalp krizi,kalp yetmezliği,kalp ritmi) bozukluğu,
  • Panik atak yada kaygı
  ]]>
  Psikolojik Nefes Darlığı https://www.nefes.gen.tr/psikolojik-nefes-darligi.html Sun, 18 Nov 2018 18:15:15 +0000 Psikolojik Nefes Darlığı, diğer bir adı da hava açlığı denilen bu hastalık özellikle gençler arasında daha sık görülmektedir. Nefes darlığı sırasında hastalar rahat bir şekilde nefes alıp verdikleri takdirde sorunun hal Psikolojik Nefes Darlığı, diğer bir adı da hava açlığı denilen bu hastalık özellikle gençler arasında daha sık görülmektedir. Nefes darlığı sırasında hastalar rahat bir şekilde nefes alıp verdikleri takdirde sorunun hallolacağını düşünseler de bunu başaramazlar ve bilinçsiz olarak daha çok panikleyerek bu durumun daha uzun ve şiddetli olmasını sağlarlar.Normal nefes alıp verme sırasında göğüs kafesimizin kasları kullanmayız. Farkına bile varmadan, karın şişerek  iner. Karın boşluğu ile göğüs boşluğunu birbirinden ayıran diyaframın yardımı ile ciğerlerimiz temiz hava ile dolar. 

  Psikolojik nefes darlığında, bilinçsizce  yaptığımız bu işlem yani nefes alma ve verme sistemi devre dışı kalmaktadır. Artık bu aşamada kişi göğüs kaslarını kullanarak, nefes alıp vermeye başlar. Bu nedenle bir süre sonra sırt ve göğüs bölgesinde ağrılar oluşmaya başlayarak hava açlığı olan kişiler, daha önceden yaşanmayan ağrılar için, endişe etmeye başlarlar ve bu yüzden nefes darlığının arttığı bir döngüye girerler. Bu hastalığı olan kişiler  doya doya nefes alamaz ve göğsünde baskı hisseder, boğazında düğümlenme oluşur. Bu şekilde yaşanan sinirsel nefes darlığı, hastaları daha fazla endişeye sürükler. Bedende oluşan  bazı ruhsal sorunlar nefes alma ile alakalı bazı rahatsızlıklar ortaya çıkartabilmektedir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerdeki en önemli belirtiler arasında nefes darlığı çekilmesi gelmektedir. 
  Psikolojik Nefes DarlığıPsikolojik Nefes Darlığında genel belirtiler ise şöyledir;
  • Derin derin nefes alma ihtiyacı duyarsanız,
  • Alınan havanın size yetmediğine dair düşünceniz var ise,
  • Nefes darlığı sırasında bununla beraber  hafif bir çarpıntı, ağız kuruması ve iç sıkıntısı çekiliyor ise,
  • Son zamanlarda sizi endişelendirecek, sıkılmanıza neden olacak sorunlar yaşadı iseniz,
  • Doktora gittiğinizde nefes darlığına sebep olabilecek kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları ve böbrek rahatsızlıkları gibi hastalıkların tespiti yapılamıyor ise,
  sizde psikolojik nefes darlığı olma olasılığı bulunmaktadır. Bu sıkıntıları yaşayan kişilerin nefes darlığı ile karşılaştığı zaman kendi kendine yapması gereken bir takım önlemlerde mevcuttur. Bunlar ise;
  • Kişinin öncelik ile panik yapmadan, yaşadıkları durumun geçici olduğunu düşünmesi gerekmektedir.
  • Rahat edebileceği bir yere oturması ve burundan ikiye kadar sayıp nefes almaya çalışmalı ve bunu yaparken karnının şiştiğini görmesi gerekmektedir.
  • Nefes tutarak içinden bir deyip  sonra ağızdan yavaş yavaş dörde kadar sayarak nefes vermelidir.
  • Tüm dikkatini nefesine ve gevşeyen karın kaslarına vermelidir.
  • Egzersiz sırasında bütün vücudun gevşediğini ve bu sırada rahatladığını düşünmelidir.
  Hastalığın tedavisinde öncelikle nefes darlığının altında yatan herhangi bir sebep olup olmadığı araştırılmalıdır. Daha sonra psikolojik etmenler göz önünde bulundurulup buna yönelik tedavi süreci başlatılmalıdır.
  ]]>
  Uykuda Nefes Kesilmesi https://www.nefes.gen.tr/uykuda-nefes-kesilmesi.html Mon, 19 Nov 2018 10:56:13 +0000 Uykuda nefes kesilmesi, uyku esnasında nefesin durmasını veya zorlaşması durumunu tanımlayan genel bir kavramdır. Bir başka değiş ile bu terim, uykuda oluşan apne ve hipopne durumlarını anlatır. Apne, nefesin 12 s Uykuda nefes kesilmesi, uyku esnasında nefesin durmasını veya zorlaşması durumunu tanımlayan genel bir kavramdır. Bir başka değiş ile bu terim, uykuda oluşan apne ve hipopne durumlarını anlatır. Apne, nefesin 12 saniyenin üzerinde durması durumudur. Hipopne, nefesin 10 saniyenin üzerinde düşmesi durumudur, rakamsal tanımıyla %75 in altına düşmesidir. Uykuda nefes durması hali; normal fizyolojik ölçekte olabilir, sınırlı belirti veren laboratuar bulgusu ölçek derecesinde  olabilir veya hastalık tablosu oluşturan patolojik herhanği bir ölçekte olabilir: Uyku esnasında sağlıklı yetişkin bireylerde az sayıda kısa uzunlukta, fizyolojik kabul edilen nefes durma ve azalma durumları olur. Ancak uykuda nefes durması durumu problemi, ara formları, ciddi klinik belirti veren düzeye ulaştığında bir hastalık olarak kabul edilir ve sleep apne sendromu ya da uykuda nefes durması durumu rahatsızlığı olarak tanımlanır.

  Uykuda nefes durması çeşitleri,  Tıkayıcı tipte nefes durması, horlama sırasında nefes durması. Tıkayıcı tipte uykuda nefes durması durumu, üst solunum yolunun kendi fiziki problemlerine bağlı olarak oluşan ve en sık görülen durumdur. Bu tip, ventilasyon eforu ve takipeden uyanmalar ile ortaya çıkar. Tıkayıcı tipte uykuda nefes durması durumu, uluslararası tıp dilinde obstruktif sleep apne olarak isimlendirilir. Santral tipte uykuda nefes durması durumu, solunum merkezinden santral sinir sistemi kanalı ile gönderilen uyarılardaki parçalara bağlı olarak oluşan ve az miktarda görülen durumdur. Bu tipte, ileri asfiksiler dışında ventilasyon eforu ve dolayısı ile  uyanma durumu görülmez. Mikst tipte nefes durması durumu, santral ve tıkayıcı mekanizmaların birlikte rol aldığı, pratikte tıkayıcı tipin bir çeşitliliği gibi ele alınan durumdur.
  Uykuda Nefes Kesilmesi
  Tıkayıcı-uykuda nefes durması oluşumu, çeşitli etmenlerin karışım etkileşimi ile gerçekleşir. Bu durumun gelişiminde yaş ile beraber artmak üzere; mukoza gevşekliği, bağ-yağ doku fazlalığı ile kas gücünün az olması durumu beraberce rol oynar. Yine yumuşak doku ve kemiklerin pozisyonları bu rahatsızlık için çok önemlidir. Patolojinin merkezi bu durumda yutaktır. Uyanık durumda yutağın hava geçişine direnci önemli değilken uykuda direnç artar. Uyku esnasında; kasların istemli kontrolünün devre dışı kalmasınsdan, yatış pozisyonunun ve negatif basıncın katkısı ile gevşemiş büyümüş veya güçsüzleşmiş olan damak, küçük dil, ile dil kökü dokuları nefes alırken aşırı halde hareket eder, yutak kanalı büzüşür ve nihayetinde tıkanır, hava geçemez olur  ve nefes durur. Yutak tamamen tıkanmayıp, hava burdan zorlanarak geçiyor ise, damak ve dil kökü bölgesindeki bu dokuların aşırı titreşmesi ve birbirine çarpması ile, gürültülü yüksek yankılı horlama oluşur. Diğer bir taraftan, sağlıklı nefes alış burun içinden  olur. Burun, hakkı ile görev yapamadığı durumda, yutaktaki gevşemiş ve büyümüş güçsüzleşmiş olan horlama  ile ilişkili dokulardaki titreşim ve tıkama oluşumu artar. Uykuda nefes durması durumu beraberinde  kanda oksijen düzeyi azaltma durumunu getirir, karbondioksit düzeyi  yükselir. Ancak en önemlisi, solunum yolunun direnci ve solunum organlarının ventilasyon yapma  durumu artar. Bu direnç artışı ve ventilasyon durumu çabası; burun yutak ve gırtlakta yerleşmiş olan basınca duyarlı mekaniklerin  uyarılmasına neden olur. Reseptörlerden giden uyarılar solunum merkezini alarm eder ve merkezden gelen uyarı ile solunum olayı tekrar başlar. Bu  döngü tüm uyku süresince sürekli devam eder.

  Horlama ve uykuda nefes durması sıklığı; cinsiyet, yaş ve birçok etmenle ilişkilidir. Sürekli horlama  hali ve uykuda nefes durması çağın en büyük hastalıklarındandır. Bu hastalıklar dizisi erkeklerde daha sıklıkla görülür. Yetişkin her altı  erkekten biri sürekli horlar ve bunların yarısı, semptomlu-belirtisiz  orta derece ve üstü u]]> Derin Nefes Alamama https://www.nefes.gen.tr/derin-nefes-alamama.html Mon, 19 Nov 2018 16:22:54 +0000 Derin Nefes Alamama;  Çoğu zaman ciddiye dahi almadığımız nefes alamama durumu bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Nefes darlığı, nefes açlığı, nefes almada zorluklar, solunumda hoşa gitmeyen ve kişiyi rahatsız e Derin Nefes Alamama;  Çoğu zaman ciddiye dahi almadığımız nefes alamama durumu bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Nefes darlığı, nefes açlığı, nefes almada zorluklar, solunumda hoşa gitmeyen ve kişiyi rahatsız eden bir farklılık olarak kendini göstermektedir. Nefes alamama veya göğüste sıkışma hissi olarak tanımlanabilmektedir. Tıp dilinde Dispne olarak adlandırılan  nefes darlığı, tamamen subjektif bir yakınma olup hem hasta hem de sağlıklı kişilerde görülebilmektedir. Göğüs Hastalıkları na en sık başvurulan şikayetlerden bir tanesidir. Sağlıklı bireylerde yüksek rakımda yaşamak, ağır sporlar yapmak gibi durumlarda ortaya çıkabilen nefes darlıkları metabolizmanın hızlanmasına bağlı olarak gelişebilmekte ve  bu durum normal sayılabilmektedir. Dinlenme sırasında, günlük işlerle uğraşırken veya az bir efor sonrası gelişen nefes derin nefes alamama çoğunlukla bir hastalığın belirtisidir ve doktora başvurup incelenmesi gerekmektedir. Solunum sistemimizin veya dolaşım sistemimizin vücudun ihtiyacını karşılamada yetersiz kaldığı durumlarda nefes darlığı meydana gelebilmektedir. Örneğin astım gibi hava yolu hastalığı olan bir kişide akciğerlerin yeterince havalanamaması derin nefes alamamaya neden olur iken kalp yetmezliği gibi kalbin pompa gücünün zayıfladığı durumlarda sisteme yeterince kan sunulamaması nefes darlığına yol açabilmektedir. Bunların dışında anemi, oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerimizin azlığı da önemli bir nefes darlığı nedenlerindendir.


  Derin Nefes Alamama
  Derin Nefes Alamama; özellikle aniden gelişen şiddetli nefes darlığı acil bir durumdur ve hızlı bir şekilde doktora başvurmak hayat kurtarıcı olacaktır. Fizik muayene ve hayati bulgular yol göstericidir.  Akciğer grafisi, solunum fonksiyon testleri, tam kan sayımı testi, EKG testi, kardiyak EKO, kardiyopulmoner egzersiz testleri gibi ileri bir takım testler ile nefes darlığına yol açan hastalık tespit edilebilinir. Yapılan tüm bu  tetkiklerde nefes darlığına sebep olabilecek  herhangi bir sebebe rastlanmaz ise psikolojik etmenlerin  nefes darlığına etken olduğu düşünülebilir. Bu durum hastanın altta yatan herhangi bir rahatsızlığı olmaksızın nefes darlığı hissetmesi olayıdır. 
  ]]>
  Hamilelikte Nefes Egzersizleri https://www.nefes.gen.tr/hamilelikte-nefes-egzersizleri.html Tue, 20 Nov 2018 14:14:42 +0000 Hamilelikte nefes egzersizleri, Anne adayı ve bebeğin sağlığı için, doğum sancılarının başladığı andan, doğumun gerçekleşip bebeğin dünyaya geldiği zamana kadar nefes egzersizleri yapmak çok fayda sağlayacaktır. A Hamilelikte nefes egzersizleri, Anne adayı ve bebeğin sağlığı için, doğum sancılarının başladığı andan, doğumun gerçekleşip bebeğin dünyaya geldiği zamana kadar nefes egzersizleri yapmak çok fayda sağlayacaktır. Anne adayının doğum anına kendisini daha iyi hazırlayabilmesi ve doğum sancılarını kolay bir şekilde atlatabilmesi yapılacak nefes egzersizlerine bağlıdır.  Ayrıca hamilelikte nefes egzersizleri anne adayına ve bebeğe daha kolay bir şekilde oksijen alınmasını sağlayacaktır. Doğum anına hazırlanmak için uygun ıkınma teknikleri ve nefes egzersizleri birlikte kullanıldığı zaman, anne adayına doğum zamanında bebeğin daha kolay dünyaya gelmesi için, bebeğin ilerleyeceği yolda kolaylık sağlar. Anne adayları doğum başlamadan önce hamilelik boyunca, arada sırada sürekli alıştırmalar yaparak bu nefes egzersizlerini yapmalıdır. Zamanında nefes egzersizleri yapılmayıp doğum anında, yapılan egzersizler anneye her hangi bir fayda sağlamayabilir. Hamilelikte nefes egzersizleri öğrenmek ve uygulamak için, hamile eğit,m merkezlerinden faydalanabilirsiniz. Bu nefes alma tekniklerini uygulayarak, kolay bir şekilde nefes alma egzersizlerini öğrenebilirsiniz.

  Göğüs solunumu tekniğini uygulamak için burnunuzdan nefes almaya başlarken göğsümüzü şişirip ve yükseltmeye uğraşın ve daha sonra yavaş bir şekilde ağzımızdan nefesinizi tekrar dışarıya verin. Bu sırada dikkat edilmesi gereken bir husus ise karın bölgesi şişmemeli, sadece göğüs kısmı genişlemelidir. Aslında bu herkesin çok normal bir durumda sıklıkla uyguladığı bir solunum şeklidir, bu nedenle yapmakta  her hangi bir zorluk yoktur.

  Karın solunumu tekniği, göğüs solunumu tekniğine göre biraz daha zordur ancak yapılacak alıştırmalar ile kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu tekniği uygulamak ve denemek için bir yere veya koltuğa dik bir şekilde oturup ve burnunuzdan yavaş halde nefes alın, işte burada nefes alma, solunumdan farklı olarak göğsümüz değil karnınız şişmelidir. Nefes aldığımız zaman göğsünüzü kaldırmayıp ve genişletmeyin, sadece karnımızı öne doğru şişmesini sağlayacak şekilde uygulayın. Bu tekniği yapıp, yapamadığımızı anlamak için bir elinizi göğsünüze diğer elinizi karnınıza koyarak öğrenebilirsiniz. Göğsünüze koyduğunuz eliniz nefes alırken hareket etmemeli, karnınızdaki eliniz ise nefes aldığımız anda öne doğru ilerlemelidir.
  Hamilelikte Nefes Egzersizleri
  Doğumda nefes alıp verme işlemlerini iki ayrı bölüme ayırabiliriz. Birincisi doğum sancılarının başlama anından rahim ağzının tam açılmasına kadar olan bölüm doğumun birinci evresi, ikincisi ise, rahim ağzının tam açıldığı andan bebeğin dünyaya gelene kadar olan bölüm doğumun ikinci evresidir. Bu evreler değişik şekilde nefes teknikleri uygulanmaktadır. 

  Doğumun ilk evresinde belli zaman aralararında sancılar gelir ve aralarda 3-5 veya 10 dakika sancısız rahat zamanlar olacaktır. Sancısız dönemlerde normal ve yavaş nefes alarak dinlenmeniz gerekir. Sancı geldiği zaman göğüs solunumu yapmak gerekir. Doğumun birinci evresinde karın solunumu yapılmaz. Doğum sancıları ilk anda bir kere solunum yapın ve sancı kesilene kadar normal şekilde nefes alıp vermeye devam edin. Bütün nefes alışverişleri burundan alıp ağızdan verilecektir. Daha sonra sancı bittiği an birkez daha nefes alın, işte o anlarda doğum acılarını az hissetmek için güzel bir şeyler düşünün ve bu şekilde rahatlamaya çalışın. Bu uygulamalar hem anne adayının acılarını dinlendirecek, bebeğinizin de yüksek oranda oksijen sağlamada fayda sağlar.

  Doğumun ikinci evresinde ise rahim ağzı tam açıldıktan sonra artık göğüs solunumu yerine karın solunumu yapmalısınız. Sancı geldiği zaman derin bir karın solunumu yaparak nefesinizi tutup ve doğum anında doktorun size tarif edildiği şekilde ıkınmaya başlayın. Daha sonra bebeğinizi ileri doğru itin.
  ]]>