Ani Nefes Kesilmesi Organik Nedenleri
15 Mayıs 2024

Ani Nefes Kesilmesi Organik Nedenleri

Ani nefes kesilmesi, birçok farklı nedene bağlı olarak oluşan durumlardan biridir. Kimi zaman organik problemlerden kaynaklanarak ortaya çıkan bu problem, kimi zamanda psikolojik olarak ortaya çıkabilmektedir. Organik neden bağlı olarak meydana gelen ani nefes kesilmesi sorunları aslında çok daha tehlikeli olabilmektedir. Özellikle kalpten ve akciğerlerden kaynaklanan nefes kesilmesi rahatsızlıkları insanlarda hayati problemlere neden olabilmektedir. Yapılan bazı araştırmalara göre meydana gelen ani nefes kesilmesi sorunlarının yüzde yetmişten fazlası organik olarak meydana gelen nefes eksilmesi sorunlarıdır. Öyle ki solunum yollarına kaçan cisimlerin nefesi kesmesi durumları bile organik durumlardan kaynaklanan durumlardandır. Ani nefes kesilmesi durumunda acil müdahaleler gerekebilmektedir. Özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda bu durumlar çok ciddi olabileceği için ilk birkaç dakikaya kadar geçen süre altın süre olarak değerlendirilir. Özellikle nefesin tamamen kesilmesi durumu ölümle bile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle bu gibi durumlarda çok daha dikkat edilmelidir.

Ani nefes kesilmesi organik neden olur?
  • Cisim kaçması: Özellikle çocuklarda meydana gelen solunum yoluna yemek kaçması ya da yabancı madde kaçması durumunda ani nefes kesilmesi meydana gelebilir. Bebeklerde birçok maddelerin ağza alınmasına bağlı olarak bu problem sık sık ortaya çıkmaktadır.
  • Dilin yutulması: yoğun olarak çalışan ya da spor yapan insanlarda meydana gelen bu problem direk olarak nefesin kesilmesine ve buna bağlı olarak ani nefes kesilmesi sorununa neden olmaktadır.
  • Kalbin sıkışması: Kalp sıkışması ya da kalp krizi durumunda direk olarak ani nefes kesilmesi meydana gelir. Bu durum özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda meydana gelir ve ilk meydana gelişinde yaşam ihtimali daha fazla olurken ikincide çok azdır.
  • Alerjik durumlar: Alerjik olarak meydana gelen bazı durumlar (Arı sokması, kimyasalların teması ve besin alerjisi) ani nefes kesilmesine neden olabilmektedir. Bu gibi durumlar çok yaygın olarak karşılaşılmaktadır.
Ani nefes kesilmesinin psikolojik neden olur?

Panikatak: Psikolojik bir rahatsızlık olan bu rahatsızlık bazen vücudun aşırı kasılmasına neden olarak nefes almayı engelleyebilir. Bu durumda ani nefes kesilmesi ortaya çıkabilir.

Aşırı heyecan ya da korku: bu gibi durumlarda kişi hızlı bir şekilde nefes alıp verebilir. Direk olarak çarpıntı olarak adlandırılan nefes durumu aniden kesilerek soruna neden olacaktır.

Ne yapılabilir?

Tıkanıklığa bağlı olarak ortaya çıkan ani nefes kesilmesi durumunda öncelikle tıkanıklığa neden olan maddenin solunum yollarından çıkarılması gerekmektedir. Bunun için bilinçli kişiler tarafından bazı ilk yardım uygulamaları yapılmalıdır. Cisim çıkarıldıktan sonra ise acilen sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Bu süreçte ise ağız içi iyice temizlenmeli ve dil öne çekilmelidir. Kişi başını yukarı doğru kaldırarak daha rahat nefes almasını sağlayabilir. Bu şekilde gerekli olan oksijen tekrardan vücuda girecektir. Bunun yanı sıra eğer sorun psikolojik olarak meydana geliyorsa kişi çok üstüne gidilmeden rahatlatılmalı ve varsa hastalığı ile ilgili ilaçları kullanmalıdır. İlaçlar kullanılsa bile acil olarak doktora gidilmelidir. Bu şekilde gerekli olan önlemler alınmış olacaktır.

Ani Nefes Kesilmesi Yorumları

soru

nurhan

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Gece sık aralıklarla nefesim tıkanıyor konuşmak istiyorum ama bir türlü konuşamıyorum

Cevap yaz
cevap

Zeki

03 Eylül 2018 Pazartesi

Süreklilik arz eden bir durumsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Hayati açıdan tehlikeli bir durum olabilir.

soru

ELa

03 Haziran 2024 Pazartesi

Aynı sorunu ben de yşıyorum cipralex kullanıyodum bi süredir bıraktım bunun etksi var mı

Cevap yaz
cevap

Eflaki

30 Ağustos 2018 Perşembe

Ani nefes alamamak bir çok nedenden olabilir. Kimi zaman organlarınızın veya hastalığınızın yapmış olduğu birşey. Kimi zamansa psikolojik sebeblerden olabilir. Ama genelikle psikolojik etkenlerdir. Panik atak da geçiyor olabilirsiniz. Psikiyatri uzmanları bunlar için ilaçlar önererek bu hastalığı yenmeniz de yardımcı olabilirler. Ani nefes alamadağınız zaman panik yapmamanız lazım sakin olmalısınız.

soru

Veysel karanı

12 Mayıs 2024 Pazar

Genzime tükrük yada şekerin tadı kaçtığında hiç nefes alamıyorum kalbim durma eşiğine geliyor bazen sebebi ne olabilir

Cevap yaz
cevap

Erge

21 Ağustos 2018 Salı

Merhaba, boğazınıza tükürük ya da şeker tadı geldiğinde bu şekilde sorun yaşamanız normaldir ancak kalp durma eşiğine gelmemelidir. Bunun içi bir kulak burun boğaz uzmanına görünmenizde fayda vardır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nefes Eğitimi ve Egzersizleri

Nefes Eğitimi ve Egzersizleri

Rahat Nefes Alamama Nedenleri?

Rahat Nefes Alamama Nedenleri?

Haber Bülteni

Güncel

Nefes Almada Güçlük Belirtileri ve Tedavisi

Nefes Almada Güçlük Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Burundan Nefes Almak Faydaları Nelerdir?

Burundan Nefes Almak Faydaları Nelerdir?

Güncel

Nefes Açıcı Bitkiler Türleri ve Özellikleri

Nefes Açıcı Bitkiler Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6