Çarpıntı ve Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çarpıntı ve Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Çarpıntı ve Nefes Darlığı, Çarpıntı insanın kendi kalp sesini olması gerekenden fazla hissetmesidir. Çarpıntı ve nefes darlığı çoğu zaman sinirsel kaynaklıdır. Çarpıntı spor sonrası oluşan yorgunluk veya başka bir nedenden, meydana gelen vücut yorgunluğundan, herhangi bir şeye sinirlenmekten olur. Günümüzde kalp çarpıntısı, nefes darlığı çok sık rastlanılan bir durumdur. Bu şikâyetler huzursuzluğa bağlı nedenlerden kaynaklanabileceği gibi, önemli sorunların habercisi de olabilir. Sonucu ölüme varabilen, çarpıntı ve nefes darlığı sorunları olabilir. Bu nedenle bir hekime başvurulup, çarpıntı ve nefes darlığının nedenlerini öğrenmek gerekir.

Sağlıklı kişilerde kalp atımı 60 ile 100 atım arasındadır. Çarpıntı tek başına bir sorun oluşturmaz fakat nefes darlığıyla beraber gerçekleştiğin de kalp hastalığını veya damar hastalığını işaret ediyor olabilir. Kalp çarpıntısı ve nefes darlığının hangi koşullarda neden kaynaklandığını çözmek gerekir. Bunun için şikâyetin başlama ve bitiş zamanı, bu şikâyetlerle baş dönmesi ve bayılma şikâyetlerinin de olup olmadığı teşhisin konmasın da önemli bir rolü vardır. Egzersiz, kansızlık, stres, korku, endişe, alkol, kalp hastalıkları ve panik atak kalp çarpıntısı ve nefes darlığı şikâyetlerini oluşturabilir. Bu durumlara ek olarak, kişinin fazla kilolarını da vermesi gerekmektedir. Beslenme ve uyku düzenine de dikkat etmesi gerekir.

Çarpıntı ve nefes darlığı aynı zamanda kalp hastalığı riskini azaltmak için, düzenli egzersiz yapılmalı, sigara ve stresten uzak durulmalı, fazla kilo alımından kaçınılmalı ve dengeli beslenmeye dikkat etmek gerekir.

Çarpıntı nefes darlığı sorunu başladığı zaman, panik yapmadan gevşemeye ve rahat bir yere oturup, sakinleşip dinlenmeye çalışın. Aynı zamanda soğuk bir şeyler içmeyi, öksürmeyi de deneyebilirsiniz.

Kalp yetmezliği görülenler de geceleri zor nefes alma, çarpıntı ve baygınlık görülür. Kalp yetmezliğin de el ve ayak bileklerin de şişme, el, ayak ve yüzde morarma ve iştahsızlık görülür. Kansızlık da nefes darlığı ve çarpıntıya sebep olabiliyor. Kansızlığın en önemli nedeni düzensiz beslenmedir.

Çarpıntı ve nefes darlığı yüksek tansiyonun da belirtileri arasındadır.

Çarpıntı ve nefes darlığı, panik atak rahatsızlığında da görülebilir. Çok fazla korkulu olma, titreme, gerçek dışılık hissi, şiddetli kalp çarpıntısı, ölüm ve aklı kaybetme korkusu panik atağın belirtileri arasındadır. Eğer panik atak tedavi edilmezse ağır depresyon riski artabilir. Bazı durumlarda intihar riski ile karşılaşılabilir. Bu hastalara, bazı tedavi yöntemleri ile kaygı ve panik atakların kontrol altına alınması öğretilebilir.

Çarpıntı ve Nefes Darlığı Yorumları

soru

sevim uzun

19 Mayıs 2024 Pazar

kendimi hiç iyi hissetmiyorum sitrestende uzak duramıyorum bu zamanlar çok kilo vermeye başladım ne yapmalıyım

Cevap yaz
cevap

Nazlı Can

24 Eylül 2018 Pazartesi

bu tür sinir stres ve gerginlik durumları birçok kişide yemeden kesilmeye ve iştahsızlığa neden olur. o nedenle kısa süreliğine çözümlerden ziyade uzun tarihli tatil veya sıkıntılardan kurtulmak için rahatlatıcı aktiviteler bulma yönelimi yapmanızda fayda var. bu tür kilo verimlerinin geri alımıda zorlaşır. o yüzden hemen kendinize zaman ayırmalısınız. geçmiş olsun.

cevap

Mehmet Han

09 Eylül 2018 Pazar

Stres kilo almak ve vermek gibi iki farklı duruma yol açabilir. Stresi azaltmak için yeni hobiler edinmek en iyi yollardan biridir. Örneğin bir dans kursuna yazılmak ya da dil öğrenmek. Bu gibi etkinlikler sizi hem günün stresinden uzaklaştırır hem de yeni arkadaşlar edinip kişiliğinizi geliştirmek için ortam hazırlar.

soru

Burçak

21 Nisan 2024 Pazar

Kalbimde ağrı oluyo ve sonrasında carpinti ile nefes darlığı oluyor iki gündür geçmedi ne yapmaliyim?

Cevap yaz
cevap

Ebral

04 Eylül 2018 Salı

Bu tip durumlar meydana gelirse kişi endişelenmemelidir ve kötü alışkanlıkları varsa kesinlikle terk etmelidir. Beslenme ve uyku düzenine dikkat etmesi gerekir. Çarpıntı ve nefes darlığı aynı zamanda kalp hastalığı riskini azaltmak için, düzenli egzersiz yapılmalı, sigara ve stresten uzak durulmalı, fazla kilo alımından kaçınılmalı ve dengeli beslenmeye dikkat etmek gerekir.

cevap

Özdinç

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Panik yapmadan gevşemeye ve rahat bir yere oturup, telaşlanmadan sakinleşip dinlenmeye çalışmalısınız. İsterseniz de soğuk bir şeyler içmeyi, öksürmeyi de denemenizde fayda vardır. Stresten uzak durmalı, tozlu alanlardan uzaklaşıp ferah alanları tercih etmelisiniz. Bunlar hala devam ediyorsa en kısa sürede göğüs hastalıkları uzmanına görünmelisiniz.

soru

isimsiz

13 Nisan 2024 Cumartesi

birden kalbime ağrı giriyor bazen bazen de aniden nefesim daralıyor böyle boğazımı sıkıyorlar gibi çarpıntıyla birlikte doktora görünmeli miyim

Cevap yaz
cevap

İsimsiz filiz

15 Eylül 2018 Cumartesi

Çarpıntı insanın kendi kalp sesini olması gerekenden fazla hissetmesidir. Çarpıntı ve nefes darlığı genellikle sinirlerden kaynaklanır. Çarpıntı spor sonrasında oluşan yorgunluk veya farklı bir sebepten, kaynaklanan bedenin yorulmasından, herhangi bir konuya sinirlenmekten olabilir. Doktora görünmenizde fayda olacaktır. Ben bilemem ama sizin bu derdinizi doktor daha iyi anlar. Kardiyoloji uzmanına görünebilirsiniz

soru

rojin

14 Nisan 2024 Pazar

Ben 22 yasindayim 2 senedir kalbimden rahatsizim ilk baslarda kolum buz gibi oluyordu sonrada agrima oluyrdu ve son zamanlarda yanma oluyr cok hizli bir sekilde kalbim sanki bogazinda atiyor ve nefesim kesiliyor gunde 7 kez de oluyr 5 dk suruyr tartismali ortamda bayilcak gibi oluyorum napa bilirim

Cevap yaz
cevap

Burçak

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba. Büyük ihtimalle sizde kalp çarpıntısı olmuştur bunların yanında nefes darlığı ve panik atak gibi durumlarda gözlenebilir. Çarpıntı nefes darlığı sorunu başladığı zaman, panik yapmadan gevşemeye ve rahat bir yere oturup, sakinleşip dinlenmeye çalışın. Aynı zaman da soğuk bir şeyler içmeyi, öksürmeyi de deneyebilirsiniz. Heyecan ve stresten kesinlikle uzak durmalısınız.

soru

ayşegül

03 Haziran 2024 Pazartesi

benim yaşım 13 ama ben nefesimi alırken kalbim çarpıyo ve herkes beni doktora gitmek içi söylediğimi düşünüyo
:(:(

Cevap yaz
cevap

Ahnes

28 Ağustos 2018 Salı

Bu sorun bazı solunum yolu problemleri ile kalp hastalıklarının belirtisi olabileceği gibi geçici bir problem de olabilirim. Ancak yine de işinizi şansa bırakmamanız gerekir. Böyle bir yaşta sigara gibi kötü bir alışkanlığınız yoksa sorunu daha iyi bir şekilde anlamak için mutlaka uzman bir doktora gitmelisiniz.

soru

Esme sarıkaya

04 Haziran 2024 Salı

Kalpte buyume var.Tansiyon seker ve fazla kilo var.Bazen nefes almakta cok zorlaniyorum.

Cevap yaz
cevap

Usal

19 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba, esme hanım rahatsızlığınız düşamanı çok kilo sağlığınız için kilolarınızdan kurtulmalısınız rabbim şifalığınızı versin.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nefes Daralması Şikayetleri

Nefes Daralması Şikayetleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalp Sıkışması Nefes Alamama Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Sıkışması Nefes Alamama Belirtileri ve Tedavisi

Nefes Almada Zorlanma Belirtileri ve Tedavisi

Nefes Almada Zorlanma Belirtileri ve Tedavisi

Nefes Alma Teknikleri Nelerdir?

Nefes Alma Teknikleri Nelerdir?

Nefes Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nefes Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nefes Borusu Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Nefes Borusu Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Nefes Almada Güçlük Belirtileri ve Tedavisi

Nefes Almada Güçlük Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Nefes Egzersizleri

Hamilelikte Nefes Egzersizleri

Anne Karnında Bebek Nasıl Nefes Alır?

Anne Karnında Bebek Nasıl Nefes Alır?

Sigara Nefes Darlığı

Sigara Nefes Darlığı

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6