Bebeklerde Nefes Darlığı Nedenleri
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Nefes Darlığı Nedenleri

Bebeklerde nefes darlığı, aileleri endişelendiren ve devamlı olarak bebekleri gözetim altına almalarına sebep olan önemli bir sorundur. Bebekler rahat nefes aldıkları zaman çok rahat uyurlar. Ancak nefes alma sorunu olduğunda rahat nefes alacağı bir pozisyonda yatmayı tercih ederler. Yatarken başını geriye doğru atabilir ya da kaburgaların içeriye çökmesine neden olan bir pozisyonda uyuyabilirler. Bu pozisyonda nefes alırken ötme sesi ya da ıslık sesine benzer bir ses gelir. Bebekler nefes darlığı sıkıntıları değişkenlik gösterebilir. Bebeklerde Solunum bozukluğu belirtileri genel olarak bebek doğar doğmaz birkaç dakika içinde anlaşılabilir. Bazen gündüz, bazen ise gece uyurken nefes darlığı sorunu yaşayabilirler. Bu sebeple ailelerin çocuklarını sürekli gözetim altında tutmaları gerekir. Her bebekte zaman zaman hırıltı veya inilti görülebilir. Ancak, bebeğinizi nefesi devamlı olarak derin ve göğüs kaslarını gerektiğinden daha fazla kullanarak alıyorsa ve burun deliklerinin iki yana açıldığını gözlemliyorsanız, bebeğiniz nefes darlığı çekiyor olabilir.

Bebeklerde Nefes Darlığı Neden Olur?

Bebeklerin nefes almasını engelleyen ve nefes darlığı çekmesine neden olan çok sayıda faktör vardır. Ancak beş önemli etken daha fazla etkili olmaktadır.

Laringomalazi: bu sorun nefes yolu başında bulunan gırtlak adı verilen bölgenin gelişmemesi nedeniyle oluşabilmektedir. Bebeklerde sıkça görülen bu durumda nefes darlığı, morarma gibi etkiler göstermektedir. Genellikle bebeğin büyümesiyle düzelse de ağır vakalarda bebeğin ölümüne sebep olabilir.

Doğuştan burun deliğinin kapalı olması: bu sorun yani burun deliğinin doğuştan kapalı olması 24-25 bin canlı doğumunda bir görülmektedir. Bazı bebeklerin ise iki burun deliği birden kapalı olabilir.

Doğuştan nefes borusunda darlık olması: bu soruna bebeklerde sıkça rastlanmaktadır. Bazı bebeklerin doğar doğmaz ameliyat edilmesi gerekebilir. Aslında kolay tedavi edilebilen bir sorundur. Bebeğin nezle ya da grip olması, hava yolunda ödem gelişmesinde, ciddi solunum sıkıntısında, nefes borusu darlığında altta yatan neden incelenmelidir.

Geniz eti nefes darlığı

Bebeklerde, çocuklarda en fazla solunum sıkıntısına neden olan sorunların başında geniz eti gelmektedir. Bu sorunun tedavi edilmesi için, büyümüş geniz eti alınmakta ve bebeğin kulağına tüp takılmaktadır. Bu operasyon dünyada en fazla yapılan ameliyatlardan biridir. Çoğu hastalarda bu sorun burun tıkanıklığı ile tarif edilmekte ve gereksiz sinüzit tedavisi uygulanmaktadır. Bu yüzden nefes darlığı çeken bebeklerde geniz eti sorunu mutlaka değerlendirilmelidir.

Solunum cihazına uzun süre bağlanmak

Doğumdan kaynaklı kalp anomalileri olan bebekler, doğumdan sonra tedavi edilebiliyor. Bu tedavi sürecinde bebeklerin uzun süre yoğun bakımda kalarak, solunum cihazına bağlı olması sebebiyle ağızdan sokulan tüple solunum yaptıklarından hava yolu darlıkları gelişebiliyor. Bu durumda nefes yollarında tıkanmaya yol açıyor ve nefes yollarında delik açılabiliyor. Bu yüzden bebeklerin daha sıkı takip edilmesi gerekir. Buna engel olabilmek için, yoğun bakımdaki bebeklerin kulak burun boğaz uzmanı tarafından takip edilmesi ve nefes borusu darlığının gelişmesinin engellenmesi sağlanmalıdır.

Bebeklerde nefes darlığı, hafife alınacak bir konu değildir. Bebeğinizin nefes almasında bir anormallik hissederseniz derhal doktorunuza başvurunuz.

Bebeklerde Nefes Darlığı Yorumları

soru

Dilaviz

07 Mayıs 2024 Salı

İyi günler arkadaşımın çocuğu bebekken bronşit oldu ve şu an astıma çevirdi. Hasta olduğu zamanlarda nefes darlığı yaşıyor ve bebek solunum cihazına bağlı nefes darlığını geçiriyor. Neler yapmamız gerek? Bu konuda bize yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba Dilaviz,

Geçmiş olsun, arkadaşınızın çocuğu için zor bir durum. Astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıkları çocuklarda oldukça hassas bir durum yaratabilir. İlk olarak, bir çocuk alerji ve göğüs hastalıkları uzmanına düzenli olarak görünmek çok önemlidir. Doktorunuzun önerdiği tedavi planına sadık kalmak ve belirtileri yakından takip etmek gereklidir.

Bunun yanı sıra, ev ortamını astım dostu yapmak için bazı önlemler alabilirsiniz:

1. Evde Temizlik: Toz, evcil hayvan tüyleri ve polenler gibi alerjenleri azaltmak için düzenli temizlik yapın.
2. Sigara Dumanı: Sigara dumanından kesinlikle uzak durun. Sigara içilen ortamlarda bulunmamak çok önemli.
3. Hava Kalitesi: Evde nem oranını kontrol edin ve hava temizleyici cihazlar kullanmayı düşünebilirsiniz.
4. İlaç Kullanımı: Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli ve doğru bir şekilde kullanın.
5. Egzersiz ve Beslenme: Düzenli ve doktorun önerdiği şekilde hafif egzersizler yaparak ve dengeli beslenerek bağışıklık sisteminin güçlü kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Her zaman doktorunuzla iletişimde kalmak ve onun önerilerini dikkate almak en güvenli yoldur.

En kısa zamanda sağlıklarına kavuşmaları dileğiyle.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nefes Açma Çalışmaları

Nefes Açma Çalışmaları

Nefes Darlığı Nasıl Geçer?

Nefes Darlığı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sinüzit Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Karından Nefes Almak

Karından Nefes Almak

Sigara Nefes Darlığı

Sigara Nefes Darlığı

Nefes Kesilmesi Nedenleri ve Tedavisi

Nefes Kesilmesi Nedenleri ve Tedavisi

Zor Nefes Alma Nedenleri?

Zor Nefes Alma Nedenleri?

Nefes Açıcı Bitkiler Türleri ve Özellikleri

Nefes Açıcı Bitkiler Türleri ve Özellikleri

Diyafram Nefesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diyafram Nefesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde Hızlı Nefes Alıp Verme

Bebeklerde Hızlı Nefes Alıp Verme

Nefes Açlığı Belirtileri ve Tedavisi

Nefes Açlığı Belirtileri ve Tedavisi

Derin Nefes Alma İhtiyacı

Derin Nefes Alma İhtiyacı

Gastrit Nefes Darlığı Yapar mı?

Gastrit Nefes Darlığı Yapar mı?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6