Gece Nefes Darlığı Neden Olur?
10 Temmuz 2024

Gece Nefes Darlığı Neden Olur?

Gece Nefes Darlığı

Gece nefes darlığı, uykudan uyandıran nefes alamama hissi, nefes darlığı veya boğulma hissi gibi tanımlanan durumlar bazı hastalıklarla ilişkili olabilir. Hepimiz sabah dinlenmiş ve zinde uyanmak isteriz. Burundan başlayan solunum yolundaki daralmalar önce masum horlamalara, sonra uykuda solunum durmalarına kadar gidebilir. Gece bu şekilde nefes alamıyorsanız, geç olmadan bir uzman doktora gitmeniz gerekmektedir.


Grip: Grip ve nezle gibi virüslerin neden olduğu bazı hastalıklarda gece geniz akıntısının artması nedeniyle nefes alamayabiliriz. Astıma eğilim gösteren kişilerde bu durumu sık görürüz. İlaçlarımızı düzenli kullandığımızda bu sorun genellikle geçecektir.

Panik Atak: Kötü rüyalar ve karabasanlar, uykudan nefes darlığıyla uyanmamıza neden olabilir. Uykuda nefesi daralacak diye kişi uyumaktan çekinebilir. Bu durum, psikiyatri tarafından tedavi edilebilir. Günümüz stresinden dolayı maalesef bu rahatsızlık çok yaşanmaktadır.

Reflü: Normalde çiğnediğimiz lokmalar, yemek borusundan aşağı iner ve mide girişinde bir tür kapı açılır. Özellikle kilo artışıyla bu kapıda kaçaklar oluşur. Kapı tam kapanmaz ve midedeki asit yukarı, yemek borusuna kaçabilir. Özellikle yemek yiyerek yattığımızda bu durum, sizi uykudan nefes darlığı ile uyandırır. Reflü rahatsızlığı olanların yatarken midelerinin boş olması, rahat bir uykuyu sağlayacaktır.

KOAH: Tedavi gören kişiler gece rahat uyurlar. Kalp yetmezliği ilerlememiş olanlar, nefesi daralmadan uyurlar. Sigara bırakanlar gece daha rahat uyurlar.

Gece Nefes Darlığı İçin Yapılması Gerekenler

  • Sigara dumanı ve kirli havadan kaçınılmalı
  • Düzenli spor yapılmalı
  • Deniz seviyesinden çok yüksek yerlerde yaşanmamalı
  • Burundan nefes alınmalı
  • İdeal kiloda olunmalı
  • Solunum egzersizleri yapılmalı
  • Gevşeme teknikleri uygulanmalı

Gece nefes darlığı kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Akciğer hastalıkları kadar diğer sistemlerin bazı hastalıklarında da nefes darlığı ilk bulgu olabilir. Bu nedenle gece nefes darlığı yaşanmışsa, sabah doktorunuza başvurmalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Dilber

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Gece nefes darlığım oluyor boğuluyorum uyuyamıyorum genelde göğüs kafesim daralıyor ne yapmam lazım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Dilber Hanım,

Yaşadığınız nefes darlığı ve göğüs kafesinizdeki daralma ciddi bir durum olabilir. Öncelikle, bu durumun sebebini öğrenmek için bir doktora başvurmanız önemlidir. Geçmiş olsun dileklerimle.

2. Cevap
cevap

Berzen

Merhaba, yaşadığınız bu sorun sık sık ve düzensiz olarak görülüyorsa alerjik astım rahatsızlığınız olabilir. Bunun için doktora giderek solunum testi yaptırmanız gerekmektedir. Alerjik astımda öksürükle birlikte vücutta bazı noktalarda kaşıntılar meydana gelebilmektedir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nefes Yetersizliği Nedenleri?

Nefes Yetersizliği Nedenleri?

Psikolojik Nefes Darlığı

Psikolojik Nefes Darlığı

Popüler İçerikler

Sigara Nefes Darlığı

Sigara Nefes Darlığı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yemek Sonrası Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Yemek Sonrası Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Nefes Egzersizleri

Hamilelikte Nefes Egzersizleri

Gripte Nefes Darlığı Tedavi

Gripte Nefes Darlığı Tedavi

Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Nefes Alamama

Hamilelikte Nefes Alamama