Nefes Darlığı Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Nefes Darlığı Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Nefes darlığı hastalığı, başka hastalıkların belirtisi olabileceği gibi kendi başına da ayrı bir hastalık olma ihtimali oldukça yüksektir. Kişilerde solunum ritminin giderek artması veya çoğalması şeklinde kendini göstermeye başlar. Bu hastaların bronşları daraldığından dolayı, genellikle nefes alıp vermeleri yeterince gelmiyormuş hissine kapılarak daha hızlı nefes alıp vermeye başlarlar. Nefes darlığı olan kişiler nefes alıp verirken hırıltılı bir şekilde ses çıkarırlar. Kişinin bu hastalığa yakalanıp yakalanmadığını anlamak için, hastanın Uzman bir doktor tarafından dikkatlice dinlenmesi gerekir. Ayrıca fiziki bir muayene olması, devamında gerekli olan akciğer solunum testlerinin yapılması, kişiye özel egzersiz testleri, akciğer filmi ve oksijenle birlikte karbondioksit testlerinin ayrıcalıklı olarak yapılması gerekir. Buna benzer işlemler sonrasında hastanın nefes darlığına neden olan etkileri ortaya çıkarılır.

Nefes darlığı hastalığına sebep olan faktörler
 • Kişilerde uzun süredir sigara içilmesi ve alkol gibi bazı bağımlılık yapan zararlı maddelerin kullanılması gibi sebepler etki etmektedir.
 • Gün geçtikçe dünyada giderek artan sanayileşmenin olmasıyla birlikte kirli havayı solumak.
 • Aşırı yağlı yemekler ve çok fazla zararlı yiyecekler tüketmek bu hastalığa sebep olmaktadır.
 • Gün geçtikçe artan kilolar ve hareketsiz yaşam tarzını benimseyen kişilerde görülmektedir.
 • Düzenli olarak spor yapmadan yaşamını sürdüren kişilerde oldukça sık görüldüğü kanıtlanmıştır.
 • Sürekli olarak ağızdan nefes alan kişilerde, ilerleyen dönemlerde ciddi rahatsızlıklar meydana geldiği tespit edilmiştir. Çünkü burundan nefes almak burun kılları sayesinde pis havayı filtre etmesiyle daha sağlıklı bir yaşam biçimi sunar. Bu tarz şikâyetleri olan kişilerin genellikle kronik hastalığa yakalandıkları için uzun süreli ivedi olarak tedaviye başlamaları gerekir
 • Uzun süreli ağır ilaçlar kullanılması bir diğer etki eden faktörlerdendir.
 • Stres ve üzüntülü olaylarla karşı karşıya kalan kişilerde ilerleyen dönemlerde ruhsal çöküntü olacağından dolayı nefes darlığı hastalığına yakalanabilirler.
Nefes darlığı hastalığı tedavi şekli

Öncelikle hastalığı asıl sebebine göre bu tedavi şekli farklılık gösterir. Solunum yolu hastalığı olduğundan dolayı öncelikle hasta kişinin şehir hayatından uzaklaştırılması gerekir. Hastanın kaliteli bir oksijene ihtiyaç duymasından dolayı hastanın köy gibi bol oksijen içeren yerleşim yerlerine gitmesi gerekir. Çoğu akciğer hastalığına yakalanan hastaların bu şekilde hastalıklarını yendikleri belirtilmiştir. Tedavi süresinde ve ilerleyen dönemlerde hastanın tamamen sigarayı bırakması gerekir. Tedavi süresince sigara içmeyip tedavi bittikten sonra sigaraya tekrar başlayan kişilerde tedavinin hiçbir sonuç vermediği görülmüştür. Bu hastalarda alerjik durumlar olacağından dolayı alerji olunan faktörler tespit edilerek hastaya ona göre yaklaşılmalıdır. Hasta kişinin moralinin oldukça yüksek düzeyde tutulması gerekir. Yaşadığı evde halı gibi toz barındıran ve haşere gibi böceklerden uzak kalınması gerekir. Hasta muhakkak zamanı geldiğinde girip aşısı olması gerekir. Bu tarz yapılan işlemlerin yanı sıra hastaya gerekli ilaç tedavisi uygulanır. Ağrı kesici, İltihap söktürücü gibi ilaçların yanı sıra solunum düzenlemeye yardımcı cihazlar takılabilir. Yapılan bu önlem ve tedavilerin sonunda, hasta kişinin solunumu düzelmiş, rahatlamış olabilir. Fakat bu durum tamamen iyileşmiş anlamına gelmez. Bu tarz tedaviler sadece bazı atakların ortadan kaldırılması için uygulanır. Uzman doktor tamamen iyileşme tamamlandı diyene kadar tedavi bırakılmamalıdır.

Nefes Darlığı Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Koah Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Koah Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Nefes Darlığı Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Nefes Darlığı Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Yemek Sonrası Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Yemek Sonrası Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Anne Karnında Bebek Nasıl Nefes Alır?

Anne Karnında Bebek Nasıl Nefes Alır?

Burundan Nefes Alamama Nedenleri?

Burundan Nefes Alamama Nedenleri?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6